Dzisiaj jest: Niedziela, 26 maja 2019 Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła

Cyber Oleśnica

OPIS PORADNI DOBRY START, KLIKNIJ

Zasypianie dziecka podczas karmienia piersią

Czytelnia > Dział: 

karmienie-piersia-i-sen.jpgDziecko powinno kojarzyć pierś matki z karmieniem, a nie ze snem  |  Nie należy pozwalać, by zasypiało w czasie karmienia.  Usypianie niemowlęcia podczas karmienia piersią to jeden z najczęstszych błędów popełnianych przez rodziców. Przyzwyczajone do zasypiania przy piersi dziecko częściej budzi się w nocy, nawet jeśli nie jest głodne, domagając się bliskości mamy. Oduczanie od tego nawyku należy zacząć jak najwcześniej, nawet po pierwszym miesiącu życia dziecka.

Dla większości kobiet karmienie piersią to wyjątkowy moment, który pozwala zintensyfikować poczucie więzi z niemowlęciem. Młodzi rodzice często wykorzystują czas posiłku do usypiania dziecka, widząc, że wówczas maluch wycisza się i relaksuje. Psychologowie uważają jednak, że nie powinno się przyzwyczajać dzieci do zasypiania przy piersi, a jeśli już to nastąpiło, należy jak najszybciej, nawet w pierwszych tygodniach życia dziecka, zacząć je od tego oduczać. W ten sposób do wybudzonego w nocy dziecka może wstawać nie tylko mama, lecz także tata. Ponadto, przyzwyczajone do zasypiania przy piersi niemowlaki z czasem zamiast spać coraz dłużej, zaczynają się coraz częściej wybudzać, domagając się obecności matki. Nie musi to wcale oznaczać, że są głodne.

– O ile na początku nie stanowi to żadnego problemu, bo jest to taki fajny, naprawdę bardzo intymny moment, który sprzyja budowaniu bliskości, o tyle z czasem wielu rodziców zaczyna się zastanawiać, jakby to zrobić, żeby to moje maleństwo zasypiało inaczej, niekoniecznie przy piersi. Ważne, by nie wyrabiać złego nawyku zasypiania przy piersi, tylko by od początku dbać o to, żeby pierś służyła karmieniu, nie do usypianiu. Oczywiście pierś służy również do tego, by zbudować relację, taką bliską, czułą relację z maleństwem, ale musimy zdecydowanie oddzielać karmienie od zasypiania – mówi Marta Pałuba, psycholog dziecięcy, w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

Oduczenie dziecka zasypiania z piersią nie jest łatwe. Mamy powinny zacząć od dokładnego obserwowania swojego dziecka podczas karmienia. Gdy niemowlę zaczyna zamykać oczy, słabiej ssie pierś i nie przełyka głośno mleka, należy delikatnie wyjąć mu pierś z ust i położyć do łóżeczka. Jeśli jednak mama ma wrażenie, że maluch zasypia, choć nie jest jeszcze całkiem najedzony, powinna go delikatnie rozbudzić, np. poprzez szeptanie mu czułych słów lub masowanie dłonią pleców. Bardzo ważne jest, aby kłaść dziecko do łóżeczka, kiedy jeszcze nie śpi. W ten sposób maluch nie tyko zacznie oddzielać karmienie od zasypiania, lecz także w razie nocnego wybudzenia nie przestraszy się, że znajduje się w innym miejscu.

To, że maluch budzi się w nocy, nie oznacza, że jest głodny i prosi o pierś, bo musi się najeść, tylko może prosić o pierś, bo to go uspokaja i wycisza. Jeżeli jest tak, to sugeruję, żeby na początku poczekać chwilę, nie od razu dawać pierś. Odczekajmy 2-3 minuty, wydłużając ten czas stopniowo do 5 minut i oczywiście w tym czasie możemy robić wszystko inne, co pozwoli to dziecko uciszyć. Mówimy ściszonym głosem, stajemy obok, głaszczemy, tulimy, byleby mu jakoś pomóc. Potem podajemy pierś, jeżeli jest do tego przyzwyczajony – mówi Marta Pałuba.

W czasie nocnych wybudzeń należy maksymalnie skracać czas karmienia i wydłużać przerwy między jednym posiłkiem a kolejnym. Stopniowe wydłużanie przerw powinno doprowadzić do stanu, kiedy maluch przestanie się upominać piersi w nocy. Jednocześnie jednak trzeba częściej karmić niemowlaka w ciągu dnia, aby cały czas był najedzony i nie zasypiał głodny, bo to utrudnia prawidłowy, zdrowy sen.

źródło: Agencja Informacyjna NEWSERIA


Zasypianie dziecka podczas karmienia piersią | Opinie ↓


Słowa kluczowe: 

↓ może to Cię też zainteresuje: 

KOMENTARZE / OPINIE

słyszałam różne opinie na temat że jak się karmi dziecko piersią że to nic złego a innym razem że tak jak tu jest napisane że dziecko będzie kojarzyło karmienie ze snem i nie wiadomo komu wierzyć Smile jedno wiem na pewno że jak moja mama mnie jak i całe rodzeństwo karmiła piersią to zdarzało się że zasypialiśmy i nie było w związku z tym w późniejszym okresie żadnych problemów , jestem zdania że jak to nie będzie zbyt często to nic się nie stanie ,małe dziecko wbrew pozorom jest mądre a nie jak niektóre profesorki uważają że małe dziecko ma rozum na poziomie dorosłej małpy, małpami to są te profesorki i naukowce co chrzanią często głupoty że się ich słuchać nie chce Smile najlepiej nie przejmować się nimi bo oni zarabiają na tym żeby robić ludziom z mózgu wodę. wszystko z umiarem a będzie dobre ! pozdrawiam smiley

w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba

Karolcia ja tak samo podchodzę z dystansem do otrzymywanych informacji z mediów. Smile Kiedyś nie było internetu tv i radia i jakoś dobrze się żyło a teraz co niektórzy dostrzegają we wszystkim złe rzeczy. Najlepiej słuchać swojego rozumu. Wink 

w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba

zgadzam się masz rację ! Smile

w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba

Witam panie Smile Moje dziecko często zasypia jak karmie piersią ale to chyba nic złego? Generalnie moja dzidzia z zasnięciem w wózyku albo łóżeczku nie ma żadnych problemów to chyba nie ma za bardzo wpływu jak sobie zaśnie podczas karmienia. Ale jeszcze trochę i przechodzi na butelkę  Smile

w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba