Technologie

Zakup używanego laptopa – na co zwrócić uwagę?

Kupno komputera na rynku wtórnym jest kuszące. To szansa na naprawdę dużą oszczędność. Żeby jednak cieszyć się niezawodnym sprzętem, należy rozsądnie przemyśleć zakup i dokładnie przeanalizować realny stan techniczny urządzenia. Przeczytaj tekst i zobacz, jak sprawdzić używany laptop przed zakupem, by mieć z niego pożytek.

Na wstępie – kupuj tylko z gwarancją

Najważniejsze, by robić zakupy wyłącznie w firmach, które dają gwarancję na proponowane artykuły. Zazwyczaj dobre przedsiębiorstwa zabezpieczają zakup na 1-2 lata. Dlaczego jest to tak istotne? W przypadku przedmiotów z rynku wtórnego zawsze pojawia się ryzyko, że ich stan nie będzie zgodny z deklaracją sprzedawcy. Jeśli transakcja chroniona jest gwarancją, można zwrócić sprzęt, jeżeli po uruchomieniu stwierdzi się jego wady.

Nazwa laptopa – zweryfikuj model

Warto zweryfikować, czy oferowany produkt jest dokładnie tym, jakiego oznaczenie w ogłoszeniu podał sprzedawca. Jak sprawdzić nazwę laptopa? Na jego spodzie powinna znajdować się oryginalna firmowa naklejka. Na niej wskazany jest model, który można odszukać w wyszukiwarce i zweryfikować na stronie producenta, czy parametry jego komponentów są zgodne z tym, co dystrybutor zawarł w opisie.

Najważniejsze komponenty

Pożytek z komputera można mieć wyłącznie wtedy, gdy jego najistotniejsze elementy są sprawne. Kupując laptop używany, należy zweryfikować, jaką pojemność ma jego bateria. Od stopnia jej zużycia zależy, jak długo można korzystać ze sprzętu bez podłączania do prądu. Skoro urządzenie ma działać mobilnie, jest to ważny aspekt. Oszacowanie stanu akumulatora możliwe jest np. przy włączeniu filmu i obserwowaniu, jak szybko zmniejsza się zapas energii.

Następnie należy przyjrzeć się możliwościom operacyjnym. Jak sprawdzić pamięć RAM, czy nie jest uszkodzona? Jest to proste. System Windows ma wbudowane narzędzie diagnostyczne, które szybko przeanalizuje stan techniczny i sprawność tej części.

Istotny jest też oczywiście ekran. To element, który często ulega uszkodzeniom w przypadku przenośnych komputerów. Dlatego trzeba mu się przyjrzeć. Jak sprawdzić matrycę w laptopie? Najpierw warto zobaczyć, czy nie nosi ona niewskazanych, widocznych śladów jak np. porysowania czy pęknięcia. Jeśli wszystko wygląda w porządku, należy uruchomić urządzenie na dłuższy czas i ocenić, czy obraz nie miga lub, czy kolorystka jest właściwa itp.

Używane laptopy tylko z pewnego źródła!

Żeby nie paść ofiarą nieuczciwego sprzedawcy, warto robić zakupy tylko w sprawdzonych firmach. W jaki sposób można je rozpoznać? Najprościej przeczytać opinie klientów, zweryfikować, od kiedy dany podmiot funkcjonuje na rynku (nowe przedsiębiorstwa stwarzają większe ryzyko) i przede wszystkim dowiedzieć się, czy klient może liczyć na gwarancję. Kierując się tymi wskazówkami, można zawrzeć naprawdę udaną transakcję!

Zobacz również