Dzisiaj jest: Środa, 19 września 2018 Imieniny: Januarego, Konstancji, Leopolda

Cyber Oleśnica

OPIS PORADNI DOBRY START, KLIKNIJ

Zadłużenie kolejowe w KRD

Czytelnia > Dział: 

thumb_polska-kolej.jpgPrzed laty popularna piosenka namawiała do tego, aby nie tylko wsiąść do byle jakiego pociągu, ale też nie dbać ani o bagaż, ani o bilet. Jak pokazują dane Krajowego Rejestru Długów, słowa te stały się inspiracją dla wielu Polaków – szczególnie, gdy chodzi o jazdę koleją bez ważnego biletu. Obecnie w bazie danych biura informacji gospodarczych KRD notowanych jest prawie 240 tysięcy osób, których łączny dług wobec kolei wynosi ponad 197 mln złotych.

Szacuje się, że pociągami w Polsce podróżuje około 300 mln osób rocznie. Nie są to wyniki powalające, ponieważ jeszcze dziesięć lat temu, liczby te były kilkakrotnie wyższe. Niestety, wraz z upływem czasu, tak popularny kiedyś środek transportu, traci na znaczeniu. Jednak – chociaż maleje liczba pasażerów – nie znikają ci, którzy z usług polskich kolei korzystają „na gapę”.

Liczba dłużników kolejowych od lat pozostaje na podobnym poziomie. Oznacza to, że w naszym społeczeństwie przyjęło się przekonanie, że za podróże koleją nie trzeba płacić. Nie zapominajmy jednak, że jeżdżąc na gapę zamykamy się w kole bez wyjścia. Tłumacząc, że nie chcemy płacić za niską jakość usług, nie dajemy przewoźnikom szansy na to, aby coś poprawili czy zmodernizowali. Bo przecież na to wszystko potrzebne są pieniądze – zauważa Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów.

Średnia kwota zadłużenia, jaką mają do odzyskania polskie koleje od swoich nieuczciwych pasażerów to 831 złotych. Za te pieniądze można by 4 razy przejechać w tę i z powrotem najdłuższą funkcjonującą w Polsce trasę Szczecin-Przemyśl podróżując do tego pierwszą klasą! I choć wydawać by się mogło, że najliczniejszą grupą wiekową, jaka podróżuje pociągami bez ważnego biletu, będą osoby bardzo młode, jazda na gapę jest głównie domeną osób w wieku 26-35 lat. Stanowią oni aż 40% wszystkich dłużników kolejowych. Co czwarty z podróżujących pociągami gapowiczów jest pomiędzy 36. a 45. rokiem życia. To właśnie oni mają najwyższe średnie zadłużenie notowane wśród wszystkich gapowiczów, 900 złotych. Co ciekawe, wśród wszystkich jeżdżących na gapę pociągami trudno będzie jednak znaleźć nieuczciwą pasażerkę - kobiety stanowią zaledwie 18% dłużników kolejowych. Jedynie w najmłodszej grupie wiekowej rozkład dłużników według płci przebiega dokładnie pośrodku. Jednak im starsza pasażerka, tym częściej kupuje bilet. Wśród 25-latek nie płaci jeszcze co czwarta pani, ale wśród 35-latek już tylko 17% „zapomina” o tym, aby kupić bilet.

Najwięcej dłużników kolejowych znajdziemy w woj. mazowieckim – stanowią oni ponad 16% całej grupy podróżujących pociągami bez biletu. Na kolejnych miejscach plasują się gapowicze ze Śląska i Dolnego Śląska. Najmniej osób jeżdżących pociągami na gapę znajdziemy w województwie podkarpackim.

Internet pełen jest porad, co zrobić, aby jeździć koleją bez płacenia za bilet i unikać kontroli. Jednak taki sposób podróżowania jest już swoistym wyborem – w pociągach, w przeciwieństwie do komunikacji miejskiej, kontrola jest prowadzona zawsze.

- O bilecie na pociąg, nie można zapomnieć. Konduktor jest zawsze obecny, a to oznacza nieuchronność kontroli. Koleje też coraz sprawniej radzą sobie niepłacącymi podróżnymi. Nie tylko korzystają z możliwości dopisania dłużnika do KRD, ale też aktywnie windykują tych, którzy „zapomnieli” kupić bilet. Kolejną możliwością, jaką wykorzystują jest sprzedaż długów gapowiczów firmom windykacyjnym. Musimy mieć więc świadomość, że kara za jazdę bez biletu może spotkać nas nawet po latach – ostrzega Radosław Koński, dyrektor Departamentu Windykacji z firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso.

O tym, że jazda pociągiem bez ważnego biletu doprowadzić może nie tylko do KRD, ale i kontaktu ze strony windykatora wie z pewnością rekordzista, który za swoje długi kolejowe mógłby bez większego problemy kupić samochód. Jest to 36-letni mężczyzna z województwa mazowieckiego, który oddania ma ponad 55 tysięcy złotych.
źródło: Agencja Informacyjna NEWSERIA


Jak oceniasz polską kolej (PKP) | Opinie ↓


Słowa kluczowe: 

↓ może to Cię też zainteresuje: 

KOMENTARZE / OPINIE

To pendolino to jeden wilki szit!!! Polacy produkują dobrej jakości pociągi i cena dużo niższa ale złodzieje z PO woleli robić przekręty i kupili zagraniczne i zarobili na tym wałku miliony z naszych podatków!!!
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Często mam okazję jezdzić pociągiem z Oleśnicy do Wrocławia i odwrotnie i szczerze to te wszystkie wagony powinny być zostać zlikwidowane już dawno bo jest w nich brudno, głośno i kołysze podczas jazdy. A najgorszy to jest odcinek zaraz za Oleśnicą gdzie pociąg zwalnia i przez 5 minut to jedzie chyba z 10 km na godzinę! To jakaś masakra ,do Wrocławia maksymalnie powinno się jechać z 30 minut a jedzie się prawie 50 minut gdzie samochodem 25 minut no ale zrozumiałem bo pociąg się zatrzymuje na stacjach ale to i tak za długo jedzie .Jak tylko zrobię prawo jazdy to już nigdy nie wsiądę do tych starych pociągów które pamiętają chyba jeszcze Hitlera . Może doczekamy się kiedyś w Oleśnicy Pendolino albo inne nowoczesne pociągi bo tymi starymi klamotami to aż strach jezdzić i jeszcze bilety za drogie jak na taki "komfort" jazdy ,bilety powinny być za darmo albo powinni nam podróżującym nawet dopłacać! heh żartuję ale cena biletów jest za wysoka powinny bilety być o połowę taniej !
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Pendolino w Oleśnicy?! Zapomnij Biggrin Po pierwsze to tory są do wymiany a po drugie widziałeś jak wygląda budynek PKP w Oleśnicy? To jest po prostu koszmar! A złodzieje z PO nic przez te 8 lat nie zrobiły! Mi to się wydaje że ten budynek albo zostanie wyburzony i powstanie kolejny cholerny supermarket, albo tak jeszcze będzie stał z 50 lat aż się sam zawali bo nie zapowiada się nic aby mięli wyremontować tą oleśnicką stację PKP. Też uważam że bilety powinny być tańsze ale raczej będą tylko droższe .Na szczęście mam auto i pociągiem to jadę średnio raz na rok jak tylko na wakacje no to wolę jechać pociągiem jak autem tak całkiem odmiennie jak inni Biggrin Tym Pendolino to mnie rozbawiłeś devil.
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
wieki już pociągami nie jechałam... a jaka jest cena biletu z Oleśnicy do Wrocławia chodzi mi o koszt biletu normalnego nie ulgowy ? jak ostatni raz jechałam z 10 lat temu to za bilety do Wrocławia w jedną stronę zapłaciłam jakieś 6 zł no to w obie strony coś ponad 10 zł kosztowało a jaka jest teraz cena tak pytam z ciekawości? Blum 3
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Zapodaj w wyszukiwarkę -> cena biletu pkp Oleśnica Wrocław Smile Powinieneś znaleźć aktualne ceny biletów PKP w całej Polsce Wink
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba