Dzisiaj jest: Czwartek, 27 czerwca 2019 Imieniny: Cypriana, Emanueli, Władysława

Cyber Oleśnica

OPIS PORADNI DOBRY START, KLIKNIJ

Windykacja krok po kroku - Jak odzyskać należności

Czytelnia > Dział: 

Przedsiębiorca może skutecznie odzyskiwać swoje należności, a nawet zapobiegać zatorom płatniczym. Musi jednak działać konsekwentnie – najpierw na etapie działań prewencyjnych, a jeśli te nie pomogą, także później, wykorzystując wszelkie legalne możliwości. Jak wynika z badań Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce oraz Krajowego Rejestru Długów, w Polsce prawie 80% przedsiębiorstw ma trudności z odzyskaniem na czas swoich należności. W styczniu 2014 roku tylko 22,6% badanych stwierdziło, że taki problem ich nie dotyczy.

Największe trudności z odzyskiwaniem pieniędzy mają firmy małe – większe dysponują często rozbudowanymi działami windykacji oraz procedurami, które pozwalają szybko reagować na pojawiające się opóźnienia.

Jednak każda firma, bez względu na rozmiar, może ograniczyć skalę problemu, a nawet zapobiec wielu nieprzyjemnym sytuacjom. Ważne, aby o wypłacalności kontrahenta myśleć na każdym etapie współpracy, a nawet przed podpisaniem umowy.
 

Lepiej zapobiegać niż leczyć

To stare powiedzenie idealnie pasuje do sytuacji współczesnego przedsiębiorcy. Już na etapie rozpoczynania współpracy z danym kontrahentem, może on zapobiec sytuacji, w której zrealizuje zamówienie, ale nie doczeka się płatności. Rozwiązaniem jest sprawdzenie firmy w rejestrach dłużników. Jeśli dana firma już w nim figuruje, istnieje duże prawdopodobieństwo, że odzyskanie należności od takiego kontrahenta napotka trudności. Warto już na wstępie przemyśleć, czy współpraca z danym partnerem jest dla firmy tak ważna, że opłaca się podjąć ryzyko.

Zminimalizowanie problemu będzie możliwe także dzięki pieczęci prewencyjnej. Warto w tym celu podjąć współpracę z kancelarią prawną lub firmą windykacyjną i na wszystkich fakturach umieszczać informację ostrzegającą, że brak terminowej płatności będzie skutkował działaniami ze strony wyspecjalizowanego podmiotu. Można się spodziewać, że przynajmniej niektórzy kontrahenci w pierwszej kolejności będą opłacać właśnie te faktury, które opatrzone zostały pieczęcią.

Kolejne rozwiązanie jest również proste, a jednak przez wiele mniejszych firm lekceważone. Przedsiębiorca powinien skrupulatnie kontrolować terminy płatności i na bieżąco przypominać partnerom transakcji o należnościach. Należy to robić regularnie, a nie, jak w wielu firmach, od czasu do czasu. Dobrze też wprowadzić system, zgodnie z którym kontrahent nie będzie mógł zamówić kolejnych usług, dopóki nie ureguluje faktur z przekroczonymi terminami płatności.
 

Sądu można uniknąć

- Większość przedsiębiorców w przypadku, gdy w firmie ulegnie awarii kserokopiarka korzysta z usług serwisu, ponieważ samodzielne naprawy mogą wyrządzić więcej szkód niż pożytku– mówi Paweł Buszkiewicz, dyrektor zarządzający w firmie Ancora-Finanse. – Podobnie może być z czynnościami windykacyjnymi, gdzie nieumiejętne ich prowadzenie może spowodować np. przedawnienie długu, nieodzyskanie od dłużnika zwrotu wszystkich należności, a w najgorszym przypadku nawet utratę płynności finansowej – dodaje.

Gdy pojawia się problem z zaległymi płatnościami, firma windykacyjna może znacznie ułatwić odzyskanie długu, szczególnie na etapie postępowania przedsądowego. Wielu kontrahentów inaczej potraktuje wezwanie do zapłaty sygnowane podpisem wierzyciela, inaczej natomiast wezwanie od firmy windykacyjnej, profesjonalnie zredagowane przez prawników.

Współpraca z windykatorem nie musi prowadzić do natychmiastowego odzyskania długu, ale może ten proces ułatwić. Dłużnik, który wcześniej unikał kontaktu z wierzycielem, po reakcji ze strony firmy windykacyjnej może być bardziej skłonny do negocjacji, w wyniku których dojść może do ugody, czy też do ustalenia (w wyniku przeprowadzonych negocjacji) nowego harmonogramu płatności.

Dopiero gdy wszystkie polubowne próby odzyskania długu zawiodą, sprawa jest kierowana na drogę sądową. Na tym jednak możliwości współpracy z firmą windykacyjną wcale się nie kończą.
 

Przez sąd do odzyskania długu

Firma windykacyjna pomoże skuteczniej zawalczyć o odzyskanie należności również na etapie postępowania sądowego. Zanim sprawa ostatecznie trafi do sądu, można jeszcze raz spróbować wystosować do dłużnika ostateczne przedprocesowe wezwanie do zapłaty z propozycją ugody.

Jeśli to nie przyniesie pozytywnych skutków, pozostaje przygotować pozew. Pisma procesowe przedsiębiorca może przygotowywać samodzielnie lub korzystając z pomocy profesjonalistów.

Gdy sprawa trafi na wokandę, a następnie zakończy się po myśli wierzyciela, musi on jeszcze wystąpić do sądu z wnioskiem o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności.

Warto wiedzieć, że w toku postępowania prawnicy działający na rzecz wierzyciela mogą dążyć do zabezpieczenia majątku dłużnika. Straci on wówczas możliwość zarządzania swoim mieniem, a to zapobiegnie sytuacji, w której majątek zostanie ukryty lub przekazany innym osobom.
 

Wsparcie na etapie egzekucyjnym

Nie zawsze jednak stan posiadania dłużnika udaje się zabezpieczyć podczas postępowania sądowego. Czasem trzeba dopiero ustalić majątek dłużnika. Zadanie to można powierzyć komornikowi, ale warto wziąć pod uwagę zlecenie tego zadania firmie windykacyjnej, która będzie z komornikiem współpracowała.

- Nasze działania mają na celu wskazanie kont bankowych, na których znajduje się gotówka, wskazanie ruchomości nadających się do szybkiego zbycia, a także kontrolę działań komornika. Staramy się maksymalnie ułatwić pracę komornikowi poprzez wskazanie odpowiednich składników majątku dłużnika – mówi Paweł Buszkiewicz.
 

Nieudana egzekucja nie kończy sprawy

Gdy pomimo wyroku z klauzulą wykonalności oraz innych przeprowadzonych działań pieniędzy nie uda się odzyskać, pozostaje jeszcze przeprowadzenie postępowania sądowego w celu wpisania dłużnika do ogólnokrajowego sądowego rejestru niewypłacalnych dłużników.

W przypadku spółki prawa handlowego można także wytoczyć sprawę prezesowi lub członkom zarządu, dążąc do zaspokojenia roszczenia z ich majątku prywatnego.

Warto także wiedzieć, że wierzytelności można sprzedać, choć na zainteresowanie nimi można liczyć głównie wtedy, gdy kupujący dostrzega szanse na odzyskanie należności. Jeśli nie, pozostają działania windykacyjne opisane powyżej, najlepiej z udziałem sprawdzonej firmy lub kancelarii.

- W procesie windykacji bardzo istotne jest doświadczenie, przepływ informacji oraz szybkość działania. Warto wybierać nowoczesne firmy windykacyjne, które są na bieżąco z często zmieniającymi się przepisami – mówi dyrektor Ancora-Finanse. - Należy też zwrócić uwagę na dociekliwość w pozyskiwaniu informacji, ponieważ podczas dalszych czynności, każda informacja o dłużniku może być przydatna.
Inf. prasowa


Windykacja - Jak odzyskać należności - Porady | Opinie ↓


Słowa kluczowe: 

↓ może to Cię też zainteresuje: 

KOMENTARZE / OPINIE

Gdzie kiedyś czytałem że jak się odzyskać należności od firmy w upadłości to może nawet sąd nie pomóc bo gdy firma zadłużona a długi przekraczają wartość to nawet można nigdy nie odzyskać pieniędzy. Takie mamy Prawo w Polsce pookrągłostołowe że często dla pokrzywdzonego nie ma ratunki miejmy nadzieję że PiS w tym kierunku już coś działa!
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Jak odzyskać należności za niezapłacone faktury jakiś dobry sprawdzony sposób? Póki co nie chcę tego siłą załatwiać ale jak będę zmuszony to niestety tak się stanie. Znacie dobre metody na odzyskanie pieniędzy za niezapłacone faktury?
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
A ile czasu już minęło bo po dłuższym czasie niezapłacone faktury stają się przeterminowane a najlepiej jak dasz do google Jak odzyskać należności za niezapłacone faktury porady i są strony gdzie to jest wyjaśnione przez prawnika, nie będę tu dawał linka bo nie można, dobry prawnik z pewnością ci doradzi i uzyskasz pomoc.
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Mam takie o pytanie bo już tez sama nie wiem czy firmy windykacyjne zmieniły procedury dotyczące windykowania klientów? Dawniej bywało tak że formy windykacyjne bez uprzedzenia odwiedzały / nachodziły dłużników, co chwila wysyłali pisma dzwonili telefonem krótko mówiąc dręczyli psychicznie ludzi zadłużonych. A teraz mam wrażenie że te procedury się zmieniły i firmy windykacyjne stosują teraz inne praktyki ściągania zadłużeń w bardziej ludzki sposób a to może dlatego że nie którzy ludzie załamywali się psychicznie i popełniali samobójstwa? Teraz na spokojnie toczy się rozmowa miedzy dłużnikiem a windykatorem i podchodzą do każdego indywidualnie co przyśpiesza znalezienia jak najlepszego rozwiązania dla osoby zadłużonej tym bardziej jak jest w złej sytuacji finansowej. Jak uważacie czy zmieni się nastawienie klientów osób zadłużonych do firm windykacyjnych? Moim zdaniem podstawą to jest znalezienie na spokojnie jak najlepszego rozwiązania żeby klient / osoba zadłużona mogła spłacić pieniądze i tym samy nie została wyrzucona z domu, bo to chyba tylko w Polsce jeszcze tak funkcjonuje, że dłużników wyrzuca się z ich własnego mieszkania, ale niestety to jest zasługa rządów platformy obywatelskiej, myślicie że to się poprawi? Ania Oleśnica Rataje
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Gdzie w Oleśnicy albo we Wrocławiu można przejść szkolenie windykacja należności? Wolałabym w Oleśnicy bo też mam bliżej do tego miasta jak do Wrocławia. Gdzie można przeglądnąć najnowsze oferty odnośnie szkolenia z windykacji ? Generalnie interesuje mnie dochodzenie wierzytelności w postępowaniu upadłościowym i naprawczym. Jak skutecznie chronić interesy wierzyciela, warsztaty techniki negocjacji windykacyjnych, Skuteczna windykacja należności w aspekcie prawnym i negocjacyjnym i windykacja należności postępowanie sądowe i komornicze. To są główne zagadnienia które chciałabym poznać na takim szkoleniu.
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
A w internecie szukało się? Wpisz szkolenie windykacja należności Oleśnica i też szkolenie windykacja należności Wrocław no i może coś znajdziesz. Ja jak czegoś szukam to zawsze zaczynam poszukiwania od wyszukiwarki google a jak nie mogę znaleźć to dopiero wtedy zadaję pytanie i szukam pomocy na forum z reguły Smile
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba