Dzisiaj jest: Czwartek, 23 maja 2019 Imieniny: Leoncjusza, Michała, Renaty

Cyber Oleśnica

OPIS PORADNI DOBRY START, KLIKNIJ

Teatr Tomasza Karolaka działa już 5 lat

Czytelnia > Dział: 

tomasz-karolak.jpgTeatr Tomasza Karolaka działa już 5 lat. W tym sezonie furorę robi japońska bajka „Momotaro”  |   Zdaniem Tomasza Karolaka podstawą dobrze funkcjonującego teatru jest sięganie po niebanalny repertuar i zespół ludzi, którzy znają się od lat i mają do siebie zaufanie. Stołeczna scena IMKA w tym roku świętuje 5-lecie swojej działalności. Jej dyrektor artystyczny podkreśla, że nie stawia na tanią rozrywkę dla mas, lecz stara się zaspokoić najbardziej wysublimowane gusta, również dziecięce. 

Karolak przyznaje, że w tym sezonie swoistym eksperymentem w teatrze IMKA jest japońska bajka „Momotaro, czyli brzoskwiniowy chłopiec”. To spektakl adresowany przede wszystkim do dzieci, a one są najbardziej wymagającą publicznością.

Dzieci to jest największy sprawdzian aktorski. W „Momotaro” grają młodzi aktorzy po szkole teatralnej, którzy po prostu szlifują się i miło mi patrzeć, jak są dla dzieciaków coraz bardziej interesujący i przedstawienie staje się taką petardą, rakietą, na której bawią się dzieci, i okazuje się, że też dorośli – mówi Tomasz Karolak w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

Zdaniem aktora do każdego spektaklu trzeba znaleźć odpowiedni klucz i dostosować się do oczekiwań publiczności, która w teatrze szuka czegoś więcej niż tylko bezrefleksyjnej rozrywki.

Sam jestem ojcem małych dzieci i jak idę na film dla dzieci, to się na nim najczęściej nudzę, z wyjątkami oczywiście. Więc postanowiliśmy tak przemycić dowcipy dla dorosłych, żeby one nie rozbijały struktury sztuki, która jest dla dzieci, a jednocześnie, żeby dorośli to wyłapali. I udało się – wyjaśnia Tomasz Karolak.

Karolak przyznaje, że dla niego kluczową kwestią jest dobra obsada. Można w ten sposób zatuszować niedoskonałości scenografii czy skorygować oświetlenie, ale najgorszą rzeczą w teatrze jest niedopasowanie aktora do roli. Widz szybko wyczuwa fałsz. Aktor musi więc nie tylko bezbłędnie odegrać swoją kwestię, lecz także zaciekawić, zaintrygować i przykuć uwagę.

– Kiedy na scenie odbywa się błazenada, zwykły wygłup albo coś mało interesującego, to dzieci przestają być tym zainteresowane. To jest bardzo ciekawe, bo to jest w ogóle kwestia tego, co nas śmieszy. Czy śmieszy nas kontekst, tak jak u Barei, i bardzo dobry scenariusz dobrze podawany przez aktorów, czy śmieszą nas wygłupy aktorów na scenie. Niestety, moim zdaniem większość komedii operuje tym drugim środkiem – tłumaczy Tomasz Karolak.

Karolak podkreśla, że IMKA daje szansę na spędzenie wieczoru w interesujący sposób – oprócz dobrej zabawy proponuje wybitną literaturę, która stawia ważkie pytania i prowokuje do głębszych przemyśleń. To miejsce z ambicjami, który przyciąga czołowych polskich twórców teatralnych.

Tajemnicą sukcesu IMKI jest to, że wszyscy aktorzy są często największego formatu – są to gwiazdy polskiej sceny, znamy się od lat i mamy do siebie zaufanie artystyczne – dodaje Tomasz Karolak.

Teatr IMKA powstał wiosną 2010 roku. Mieści się w przedwojennej siedzibie międzynarodowej organizacji YMCA, w budynku przy ulicy M. Konopnickiej 6 w Warszawie. Nazwa teatru i jego działalność wpisują się zatem w dawną tradycję stolicy.

źródło: Agencja Informacyjna NEWSERIA
 


Teatr Tomasza Karolaka - Opinie


Słowa kluczowe: 

↓ może to Cię też zainteresuje: 

KOMENTARZE / OPINIE

Coś mię się wydaje ze ten jego teatrzyk będzie zamknięty bo Komorowski przegrał wybory prezydenckie a na jesień PO wylatuje z polityki i nie będzie miał kto wspierać ten jego teatr Wink Aktorzy czy inni 'celebryci' nie powinni mieszać się w sprawy polityczne bo to może tylko na nie korzyść wpłynąć. Karolak dużo stracił popierając Komorowskiego...
w górę
Już ktoś oddał 1 głos
Tomasz Karolak to mój ulubiony polski aktor nowego pokolenia. Wielka szkoda, że dostaje tak mało ambitnych ról do filmów. Często pan Tomek występuje w polskich komediach, a te komedie to jakaś porażka. Ale tak to jest jak filmy komediowe robią a właściwie scenariusz piszą ludzie ze słabym poczuciem humoru. Dla mnie dobre polskie komedie zatrzymały się w roku 2002 - niestety... I tutaj teatr ratuje pozycję pana Tomka. Bardzo fajny aktor, ale role w słabych filmach (słabe scenariusze), po za kilkoma dobrymi filmami w których występował.
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
No to fakt te polskie komedie ostatnich lat to tragedia. Poranek kojota, Kiler, Kilerów 2-óch, Kariera Nikosia Dyzmy - to są komedie! Natomiast najlepszy film z Tomkiem Karolakiem to Tylko mnie kocha, byłem na nim w kinie i nawet mi się podobał. Ale polskim filmom komediowym daleko do tych zza oceanu. Budżet tu raczej ma mało do rzeczy a bardziej fabuła filmu. Dla mnne polską komedią wszech czasów to Kiler.
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Tomasz Karolak, Borys Szyc, Mateusz Damięcki to obecnie najbardziej popularni aktorzy w Polsce - polscy aktorzy. Pomijając komedie, to w innych gatunkach dobrze wypadają, bo faktycznie te role komediowe co dostają to zależy od scenariusza i reżysera, a że Polacy nie robią komedii na poziomie, to wiadomo nie od dziś. Ale w filmach wojennych czy tez dobrych serialach wypadają na poziomie. Smile Aha Piotr Adamczyk to też dobry aktor, ale ze średniego pokolenia podobnie zresztą jak Tomasz Karolak Wink
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba