Dzisiaj jest: Środa, 26 czerwca 2019 Imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny

Cyber Oleśnica

OPIS PORADNI DOBRY START, KLIKNIJ

Szkoły promują zdrową żywność

Czytelnia > Dział: 

Szkoły idą na wojnę ze śmieciowym jedzeniem. Promują zdrową żywność  |  Polskie szkoły wypowiadają walkę otyłości wśród uczniów. Nadwaga młodych Polaków to coraz poważniejszy problem, dlatego szkoły próbują z nią walczyć. Pomóc ma program „Szkoła/Przedszkole Przyjazne Żywieniu i Aktywności Fizycznej”. W ramach akcji będzie promowane zdrowe żywienie nie tylko w domu, ale także w szkole.

Dane są niepokojące. Otyłych dzieci w Polsce przybywa z roku na rok. Lekarze biją na alarm i radzą jak najszybciej zacząć walkę z tym zjawiskiem.

– Nasz instytut przygotował program „Szkoła Przyjazna Żywieniu i Aktywności Fizycznej”. Będziemy namawiać i motywować szkoły do podjęcia skutecznych działań na rzecz poprawy żywienia i promowania aktywności fizycznej. Ideą, która nam przyświeca jest stworzenie społeczności, w której nauczyciele, rodzice i uczniowie podejmują wspólne działania, poprawiające sposób żywienia i zachęcające do aktywności fizycznej – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle dr Katarzyna Wolnicka z Instytutu Żywienia i Żywności.

Ważną rolę ogrywa szkoła, która jest głównym miejscem edukacji najmłodszych. I to tam dzieci muszą uczyć się nowych wzorców.

 – Szkoła może zachęcać dzieci do działania poprzez organizowanie wspólnych drugich śniadań, motywowanie do aktywności fizycznej na lekcjach W-F-u czy urządzania zajęć pozaszkolnych oraz zmianę asortymentu sklepików szkolnych. – wymienia Wolnicka.

Do programu przyłącza się coraz więcej szkół

– Szkoła musi zapewnić rodzicom niezbędne informacje na temat zdrowego żywienia. Aby tego dokonać placówka musi posiadać jak największą wiedzę z tego zakresu. Żeby taka sytuacja miała miejsce, nie wystarczą uświadomieni nauczyciele. Konieczne jest nawiązanie współpracy z odpowiednimi instytucjami – uważa Danuta Kozakiewicz, dyrektor SP 103 w Warszawie.

Kozakiewicz dodaje, że trzeba zmienić podejście rodziców i opiekunów do zdrowia dzieci:

 – Od najmłodszych lat rodzic musi uczyć swoje pociechy, że aktywność fizyczna jest niezwykle ważna i potrzebna. Musi zmienić się sposób rozumowania opiekunów, którzy zabraniają dzieciom ruchu pod groźbą choroby. Wręcz powinno zachęcać się do aktywności dzieci, gdyż na tym polega radość z ruchu. Równie ważna wydaje się rola szkoły, która przejmuje od rodziców kształtowanie postaw najmłodszych. I tutaj potrzebny jest nauczyciel, potrafiący odpowiednio zaangażować dzieci. Nie może być to pedagog rzucający piłkę dzieciom i nie dbający o dalszy przebieg ćwiczeń – ocenia Kozakiewicz.


Projekt wspiera m.in. słynny kucharz Pascal Brodnicki.
Źródło: Agencja Informacyjna NEWSERIA


Otyłość w polskich szkołach | Opinie ↓


Słowa kluczowe: 

↓ może to Cię też zainteresuje: 

KOMENTARZE / OPINIE

ciekawa jestem jak to wygląda w oleśnickich szkołach , jakie jedzenie można kupić w szkolnych sklepikach ...
w górę
Już ktoś oddał 1 głos
To szkoły dopiero teraz się obudziły? Już dawno szkoły powinny zwracać uwagę na to co jest chociażby w sklepikach szkolnych. Za moich czasó to półki były pełne słodyczy i czipsów i chyba za wiele się nie zmieniło tutaj.
Ale na stołówkach było trochę lepiej, zawsze jakaś zupa była. Dużo też zależy od samych rodziców, ale tutaj nauczyciel za dużo nie może.
w górę
Już ktoś oddał 1 głos
Sklepików szkolnych to już nie ma tak kiedyś coś mi się o uszy obiłosmiley
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba