Dzisiaj jest: Niedziela, 26 maja 2019 Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła

Cyber Oleśnica

OPIS PORADNI DOBRY START, KLIKNIJ

RUD€ - kontynuacja Blondie$ już 15 lipca!

Czytelnia > Dział: 

Czytelnicy, którzy kilka lat temu wybrali „Blondie$” najlepszą książką obyczajową roku, już wkrótce będą mogli sięgnąć po jej kontynuację. „RUD€” to druga książka Ewy Gogolewskiej-Domagały.

Ewa Gogolewska-Domagała zawsze była aktywna twórczo, ale dopiero na emeryturze spróbowała swych sił w pisaniu. Wcześniej interesowało ją przede wszystkim śpiewanie. W młodości zdobywała nagrody na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, na festiwalach w Zielonej i Jeleniej Górze, a nawet na Harcerskim Festiwalu Piosenki w Przemyślu. Współpracowała ze słynnym krakowskim Klubem Pod Jaszczurami, była wokalistką krakowskiego zespołu jazzowego Playing Family, Beale Street Band, najdłużej śpiewała jednak w Kwartecie Myśliwskim Zbigniewa Książka. To nie wszystko, bo działała – śpiewając – także w studenckim teatrze TAM z Krakowa.

- W późniejszych nieco czasach przerzuciłam się na śpiewanie komercyjne i zagraniczne wyjazdy po dolary. Wśród muzyków krążyły na ten temat opowieści o bajecznych zarobkach, o przepięknych hotelach i cudownym życiu, jak w bajce; postanowiłam więc i ja spróbować – opowiada Ewa Gogolewska-Domagała.

Można sobie wyobrazić, jak silnym przeżyciem musiały być dla piosenkarki z komunistycznej wówczas Polski występy na kilku kontynentach, w krajach, które często znała jedynie z opowieści i atlasów. Takie zetknięcie z zupełnie obcymi kulturami i odmiennymi zwyczajami musiało obfitować w emocjonujące doświadczenia. Po latach okazało się, że to doskonały materiał na książkę. A nawet na dwie.

W „Blondie$” autorka na podstawie przeżyć własnych i swoich znajomych opisała perypetie, w jakie „polskie blondynki” pakowały się niechcący, nie znając obyczajów – szczególnie w krajach arabskich. Powieść tak bardzo spodobała się czytelnikom, że zdobyła tytuł najlepszej książki obyczajowej roku 2010 w plebiscycie organizowanym przez portal Granice.pl. Osoby, którym debiutancka książka autorki przypadła do gustu, prawdopodobnie docenią także „RUD€”, utrzymane w podobnym klimacie.

- „RUD€” napisałam jako osobną powieść, dlatego czytanie obydwu książek nie jest konieczne, by zrozumieć fabułę. Czytelnicy „Blondie$” znajdą jednak w nowej książce kontynuację, a nawet rozwiązanie niektórych zawieszonych wątków, tak więc obydwie pozycje mają ze sobą wiele wspólnego – podkreśla Ewa Gogolewska-Domagała.

Głównymi bohaterkami „Rudych” są mieszkające w Belgii przyjaciółki, a wśród nich Samira - „au pair” z Tunezji. I to właśnie jej osoba, dziewczyny przybyłej z Półwyspu Arabskiego, rozpaczliwie poszukującej swojego utraconego dziecka – łączy obie książki. Po latach Samira spotka Huberta, który pomagał Polkom w tunezyjskiej intrydze. Spotkanie sprawi, że poszukiwania nabiorą tempa, ale los znowu zechce się wtrącić… Będą straszliwe oraz zabawne zwroty akcji i niespodziewane przeszkody. Okaże się, że nasz świat wcale nie jest taki ogromny, a ludzie spotykają się w nieprawdopodobnych miejscach i okolicznościach.

- Moją nową powieść polecam wszystkim, którzy chcą choć na chwilę oderwać się od codzienności, poczytać o problemach, które u nas mogą wydawać się błahe, a tam, w krajach o innych, nazwijmy to, preferencjach – są niewyobrażalnie poważne, a często są nawet sprawami życia i śmierci – mówi autorka.

Mimo to książka napisana została z humorem i z charakterystycznym dla autorki dystansem do świata i ludzi. Od początku do końca pomyślana została jako wysokiej klasy literatura rozrywkowa – lekka, zabawna, ale niegłupia.

Zapraszam także na strony Ewy Gogolewskiej-Domagały:
https://www.facebook.com/EwaGogolewskaDomagala
http://ewagogolewskadomagala.blogspot.com


„RUD€” to druga książka Ewy Gogolewskiej-Domagały


Słowa kluczowe: 

↓ może to Cię też zainteresuje: 

KOMENTARZE / OPINIE

Przeczytałam obie książki i są wciągające gorąco polecam Smile
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba