Dzisiaj jest: Czwartek, 23 maja 2019 Imieniny: Leoncjusza, Michała, Renaty

Cyber Oleśnica

OPIS PORADNI DOBRY START, KLIKNIJ

Pośpiech i rozwody to największe problemy współczesnej rodziny

Czytelnia > Dział: 

thumb_rozwody.pngMałgorzata Ohme, psychoterapeuta dziecięcy i rodzinny, przekonuje, że pośpiech i rozwody to jedne z największych problemów współczesnej rodziny. W ostatnich latach znacznie wzrosła również liczba rozwodów. Z danych GUS wynika, że w pierwszym półroczu ubiegłego roku było ich prawie 36 tys., czyli o ponad 11 proc. więcej niż przed rokiem.

Wynik badania przeprowadzonego przez firmę Mosso wskazuje, że zaledwie cztery polskie rodziny na dziesięć spożywają wspólnie posiłki, a spotkania przy stole w 35 proc. przypadków prowadzą do sprzeczki. Brak czasu dla dziecka prowadzi najczęściej do zaburzenia systemu wartości wychowawczych. Sam pośpiech nie zawsze jest jednak problemem. Ograniczona ilość czasu może prowadzić do bardziej kreatywnych i twórczych sposobów spędzania czasu z dzieckiem. Niestety, pośpiech generuje również poczucie winy, które może stanowić poważny problem wychowawczy.

Poczucie winy powoduje, że rodzice przestają zachowywać się w instynktowny, dobry sposób, zgodnie z którym należy karać, kiedy dzieciaki dają czadu, a nagradzać, kiedy są grzeczne. Kiedy matka ma poczucie winy, to zaczyna nagradzać dziecko za wszystko i przestaje karać. Dziecku jest wtedy łatwo przesuwać granice rodzica i powstaje wiele trudności wychowawczych. Ta bezradność rodzica wynika z poczucia winy, że go nie ma – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Małgorzata Ohme, psycholog.

Drugim poważnym problemem współczesnej rodziny są rozwody. Eksperci mają ambiwalentny stosunek do coraz większej liczby rozstań wśród rodziców. Pary, które zostają razem wyłącznie dla dobra dziecka, nie dostrzegają, że dla dziecka ważne jest to, by rodzice byli szczęśliwi, niekoniecznie razem.

Często słyszę od nastolatków: „Niech ci rodzice wreszcie się już rozejdą, bo ja już nie mogę tego znieść”. Nie kupują historii o byciu razem dla dobra rodziny i udowadniają, że dzieci widzą i słyszą dużo wcześniej. Trauma związana z przebywaniem w domu, w którym jest nieustające napięcie, bardzo zaburza rozwój. Z drugiej strony mam wrażenie, że ludzie spieszą się z podejmowaniem decyzji o rozstaniu. Przez to, że zgubiliśmy system wartości narzucany przez rodziców, konserwatywne wychowanie i religię, nic nie jest w stanie nas zatrzymać. Jak jest nudno, to się rozstajemy, jak nie jest łatwo, to wychodzimy z domu – mówi Ohme.

Psychologowie przestrzegają przed zbyt pochopnym podejmowaniem decyzji o rozstaniu. Wielu młodych ludzi wiąże się ze sobą i rozwodzi bez zastanowienia. Małżeństwo traktowane jest w kategoriach produktu, brakuje czasu na refleksję i chwilę namysłu nad perspektywami dla związku. Pośpiech jest w sprawach dotyczących rodziny największym wrogiem, ale przy odrobinie spokoju i zdrowego rozsądku można zapobiec wielu konfliktom.

   źródło: Agencja Informacyjna NEWSERIA

Dlaczego się rozwodzimy
Przyczyny rozwodów w Polsce | Opinie ↓


Słowa kluczowe: 

↓ może to Cię też zainteresuje: 

KOMENTARZE / OPINIE

Są jakieś statystyki ile było rozwodów w Polsce w 2015 roku? Przynajmniej do czerwca. Są takie statystyki rozwodów z tego roku?
w górę
Już ktoś oddał 1 głos
"Wynik badania przeprowadzonego przez firmę Mosso wskazuje, że zaledwie cztery polskie rodziny na dziesięć spożywają wspólnie posiłki, a spotkania przy stole w 35 proc. przypadków prowadzą do sprzeczki."

Niestety bardzo często praca koliduje i nie ma jak zjeść niestety razem obiadu czy śniadania.
U mnie ja pracuję i mój mąż który pracuje na 3 zmiany to to że razem rzadko jemy to jedno ale w ogóle rzadko mamy czas dla siebie. No niestety taka praca ale trzeba coś pomyśleć o zmianie pracy bo szkoda życia na takie życie . Ale na szczęście taki tryb życia jaki mamy paradoksalnie zbliża nas do siebie i o rozwodzie nawet nikt nie śni! Smile
w górę
Już ktoś oddał 1 głos
Dlaczego się rozwodzimy ? jak pokazują statystyki to największy wzrost rozwodów jest od 2008 roku czyli rok po tym jak platforma obywatelska przejęła kontrolę nad Polską, czy to zbieg okoliczności ? nie sądzę ! To całe PO wyniszcza stopniowo Polskę wyprzedaje ,Polacy wyjezdzają za pracą za granice a PO przyjmuje imigrantów z afryki i innych krajów gdzie szerzy się terroryzm PRECZ Z ŻYDOKOMUNĄ!
w górę
Już ktoś oddał 1 głos
No właśnie jakie są najczęstsze przyczyny rozwodów? Może niedopasowanie charakterów partnerów i też praca za granicą? Ja póki co takich problemów nie mam ale kilku moich znajomych się rozwiodło w przeciągu ostatnich kilku lat ale każda ze stron zwala winę na drugą osobę a wiadomo że wina zawsze leży po obu stronach. Po co się rozwodzimy jakie znacie przyczyny?
w górę
Już ktoś oddał 1 głos
główną przyczyną że ludzie się rozchodzą że małżeństwa się rozpadają to główne powody to problemy z alkoholem ,mój kumpel miał problemy i ich związek prawie się rozpadł ale zapisał się na terapię i leczenie alkoholowe i jest co raz lepiej i oby już tak nie pił bo nie wiele brakowało i rozwód by już był a facet jest dobry i zaradny tylko ten alkohol jest zgubny w sumie to już choroba alkoholowa .Także alkohol jest jak dla mnie najczęstszą przyczyną rozwodów
w górę
Już ktoś oddał 1 głos
Główne przyczyny rozwodów w Polsce to niezgodność charakterów jak wynika z badań przeprowadzonych na przestrzeni kilku lat (inaczej niedobranie psychologiczne). Często przyczyny rozwodu to zły stosunek, złe nastawienie do rodziny, zdrada no i też alkoholizm. Ale jak pokazują badania najczęściej występuje jednak niedopasowanie charakterów.
Czy istnieje taki sposób co by dobrać się żeby była zgodność charakterów i życiowych celów? Moim zdaniem nie, to taka loteria poniekąd. Byle szczegół w życiu może zaważyć na pogorszeniu się relacjach w związku i potem rozpad tego związku. A wy jak uważacie?
w górę
Już ktoś oddał 1 głos