Dzisiaj jest: Niedziela, 24 czerwca 2018 Imieniny: Danuty, Jana, Janiny

Cyber Oleśnica

OPIS PORADNI DOBRY START, KLIKNIJ

Restauracja i jedzenie dla alergików

Czytelnia > Dział: 

W restauracjach coraz częściej można spotkać dania dla alergików | Zwiększa się świadomość na temat nietolerancji pokarmowych. Ludzie chcą nie tylko jeść smaczne i estetyczne potrawy, lecz przede wszystkim takie, po których czują się dobrze. Naprzeciw tym oczekiwaniom wychodzą restauratorzy, którzy przygotowują menu składające się z atrakcyjnych dań dla alergików czy wegetarian, które są specjalnie oznaczane w kartach dań.

Skoro płacimy za danie, to chcemy by miało nie tylko dobry smak, lecz także byśmy czuli się później dobrze. Możemy zjeść coś, co będzie dobrze smakowało, będzie przygotowane z wysokiej jakości składników, ale będziemy się czuli po tym źle. Bo na przykład nie trawimy laktozy, jesteśmy uczuleni na pewne składniki albo na chemię, która była zawarta w produktach. Bułki bezglutenowe są na porządku dziennym za oceanem czy w Wielkiej Brytanii. Zaczynamy wreszcie robić lemoniadę, wyciskając sok z cytryny, a nie używając gotowego syropu. I to wszystko składa się na tę jakość jedzenia i wybieranie składników, które dla nas są dobre – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Tomasz Woźniak, Kitchen Restaurant.

Dobre samopoczucie i zdrowie są ściśle związane z dietą. Obecnie ludzie przykładają coraz większą wagę do tego, co jedzą. Popularne są również badania pod kątem alergii pokarmowych, w tym uczulenia na gluten. To sprawia, że coraz więcej restauracji dba o to, aby mieć w swojej ofercie ciekawe pozycje dla osób nietolerujących pewnych składników pokarmowych. Ważne jest też to, że dania te nie są już prezentowane w specjalnych, oddzielnych kartach, lecz są włączane do ogólnego menu i odpowiednio opisywane.

Do niedawna były osobne menu dla wegetarian, bezglutenowców czy osób, które są na diecie wegańskiej. Teraz już jest jedno menu, gdzie są oznaczenia potraw ostrych, bezglutenowych, wegetariańskich. Kończymy z naśladowaniem i robimy potrawy z tych składników, które nie zawierają glutenu albo mięsa, albo innych konkretnych produktów. I teraz wrzucamy to wszystko do jednego worka, ale skrupulatnie opisane. I faktycznie staramy się utrzymać w restauracji bezwzględnie osobne naczynia czy osobne szczypce na przykład do grilla, które mają konkretny kolor, żeby się nie pomylić i żeby faktycznie nie było skażenia krzyżowego – tłumaczy Tomasz Woźniak.

Świadomość tego, jakie składniki żywieniowe służą, a jakie szkodzą, jest bardzo ważna. Jeśli ktoś jest uczulony na jakiś składnik, to będzie się po nim źle czuł, nawet jeśli będzie to produkt najlepszej jakości przyrządzony w doskonałej restauracji. Podstawą jest obserwowanie reakcji swojego organizmu na konkretne potrawy i produkty. Dziś alergicy czy wegetarianie mogą wybierać z szerokiej oferty żywności odpowiedniej do ich potrzeb. Mogą też swobodnie jeść w restauracjach, gdyż coraz więcej lokali dba o bogate menu, uwzględniające coraz częstsze obecnie nietolerancje pokarmowe.

Możemy pójść do restauracji z gwiazdkami Michelina i po posiłku czuć się źle. Bo mamy nadmiar tłuszczu, masła, które będzie, owszem, wysokiej jakości, ale zawsze zostaje pytanie, czy to dobre dla nas? Nie zawsze najwyższej jakości czy ekologiczne znaczy zdrowe. Bo nie zawsze dużo zdrowego oznacza, że będziemy jeszcze bardziej zdrowi. Dlatego trzeba musimy wiedzieć, jak się czujemy, jedząc dane produkty – podkreśla Tomasz Woźniak.

źródło: Agencja Informacyjna NEWSERIA


Jedzenie dla alergików w restauracji | Opinie ↓


Słowa kluczowe: 

↓ może to Cię też zainteresuje: 

KOMENTARZE / OPINIE

We Wrocławiu jest przynajmniej jedna restauracja dla alergików to znaczy z jedzeniem dla alergików ale nie miałem przyjemności w niej jeść Wink Wolę jedzenie domowe.
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
a w Oleśnicy ? chyba nie ma takiej restauracji ... za małe miasto za mało ludzi ...
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Nie wiem czy to dobre miejsce na moje pytanie bo tu jest mowa o restauracji no ale skoro już tu jestem to zapytam Blum 3
Moje dziecko ma 6 miesięcy i jest alergikiem na krowie mleko mało tego uczulone też jest na sok z marchwi i dostało wysypki Sad Chcę podawać zupki ale w każdej zupce jest dodawany koncentrat z marchewki i nie wiem co robić skoro moja córeczka jest uczulona na marchew. Jakie jedzenie dać dziecku skoro wszędzie składnikiem w zupkach dla takiego małego dziecka jest marchew?
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
A próbowałaś dać dziecku soczek surowy? Marchewkę gotowaną próbowałaś dać? Ja uważam że każdy nowy produkt który jest dla małego dziecka powinno się dawać przez jakiś tydzień i obserwować dziecko. Ale jeśli Twoje dziecko ma uczulenie to weź skierowanie do alergologa i alergolog powinien Ci wytłumaczyć krok po kroku co dziecko może jeść a jakiego jedzenia dziecku nie możesz podawać.
Na pewno mało uczulające są ziemniaki, to raczej ziemniaki w tych produktach nie mają wpływu i tak jak piszesz to może być marchewka. A co do mleka krowiego, to nie podawaj dziecku mleka od krowy bo mało które dziecko toleruje krowie mleko ze względu na laktozę.
Zarejestruj się do alergologa i zrób badania dziecku i będziesz wiedziała czym karmić dziecko. Też może być że to inne składniki mogą powodować uczulenie jak chociażby pietruszka.
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba

Nigdy się nie spotkałem żeby w restauracji mięli w menu jedzenie dla alergików chociaż sam alergikiem nie jestem. A skoro już tu jestem to mam pytanie czy jest w Oleśnicy restauracja wegetariańska? Tak pytam z ciekawości bo kiedyś byłem wegetarianinem i taka restauracja wegetariańska była we Wrocławiu jeszcze jak nie mieszkałem w Oleśnicy. Pozdrawiam!

w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba