Dzisiaj jest: Niedziela, 26 maja 2019 Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła

Cyber Oleśnica

OPIS PORADNI DOBRY START, KLIKNIJ

Przygotowanie filmiku promocyjnego - startup

Czytelnia > Dział: 

thumb_przygotowanie-filmu-promocyjnego-startup.jpgZakręcony startup, czyli cztery kroki do dobrego filmu
Autorem artykułu jest Robert Czerwenka z agencji LEWIS PR.

W końcu nadszedł ten moment. Stworzyłeś startup i realizujesz swój innowacyjny pomysł na biznes. Zastanawiasz się, jak w ciekawy sposób rozpocząć jego promocję? Odpowiedź jest prosta – nakręć film!

Przygotowanie filmiku promocyjnego może się wydawać niezwykle trudne i kosztowne. Nic bardziej mylnego! Nawet nowicjusz, mając dobry pomysł może stworzyć krótki ale interesujący film, który sprawi, że jego biznes wystartuje z przytupem.


Sprzęt
Wbrew pozorom nie jest to kluczowy element w tworzeniu filmu, jednak bez niego się nie obędzie! Chcąc korzystać z profesjonalnego sprzętu musielibyśmy liczyć się z wydatkiem porównywalnym do zakupu dobrej klasy samochodu,, ale dla naszych wymagań te środki można ulokować rozsądniej.

Na rynku jest wiele urządzeń, które pozwolą nam nagrać wysokiej jakości materiał wideo, za przystępną cenę. Jedno z nich znajduje się w naszej kieszeni. Nie chcąc ponosić dodatkowych kosztów na sprzęt możemy nagrać swoje dzieło przy pomocy smartfona. Praktycznie każdy dostępny na rynku smartfon oferuje możliwość nagrania wideo w rozdzielczości Full HD. Jednak jeżeli nam to nie wystarcza możemy sięgnąć po np. Lumię 930, która pozwala nam nagrywać w 4K. Chcemy w naszym filmie promocyjnym mieć ujęcia slow motion? Wystarczy skorzystać z iPhone’a i nagrywać w 120 klatkach na sekundę!

Przejdźmy poziom wyżej. Co zrobić gdy mamy budżet w wysokości powiedzmy 1500 złotych? W tej sytuacji warto postawić na zakup lustrzanki cyfrowej, która nie tylko umożliwi nam nagrywanie wysokiej jakości filmów, ale pozwoli również na tworzenie fotorelacji z eventów, w których nasz startup będzie brał udział lub po prostu do dokumentowania jego rozwoju.


Scenariusz
Scenariusz jest zasadniczo najważniejszym elementem naszego małego Hollywood. Dobry pomysł na scenariusz często może pomóc nam zniwelować problemy związane z posiadanym sprzętem. Tak samo jak w tworzeniu startupu, w tworzeniu filmu promocyjnego najważniejszym elementem jest pomysł – w tym wypadku na scenariusz.

Interesujące podejście do tematu, niestandardowe ujęcia może film kręcony w  formie First Person Perspective? Tworząc scenariusz mamy ogromną dowolność rozplanowania poszczególnych elementów filmu, możemy zaplanować sposób w jaki przekażemy naszą wiadomość, możemy pokazać produkt w różnych warunkach, podejść do tematu prezentacji zespołu w nieszablonowy sposób. Możliwości są wręcz nieograniczone, dlatego warto skupić jak najwięcej uwagi na dopracowaniu scenariusza, bo to właśnie on może okazać się kluczem do sukcesu, bo co nam po tym, że przygotujemy film przy pomocy sprzętu wartego 30 tysięcy złotych, skoro scenariusz będzie nudny?


Realizacja
Mając już scenariusz i zabierając się za nagranie materiału obowiązkowo powinniśmy rozrysować ujęcia kamery, czyli stworzyć tzw. scenorys. Nie tylko ułatwi to pracę wszystkim na planie, ale również pozwoli wstępnie prześledzić koncepcję i sprawdzić, czy będziemy w stanie zrealizować to co założyliśmy przy pomocy dostępnych środków.

Ważne również abyśmy nagrywali jak najwięcej. Myślmy przyszłościowo i dajmy osobie, która będzie się zajmowała montażem jak najwięcej materiału, z którego będzie mogła skorzystać. Nagrywajmy również kilka sekund przed i po ujęciu, gdyż moment realizacji, jest jednocześnie momentem, w którym powinniśmy pamiętać o montażu i jego potrzebach.

Kręćmy również duble. Po nagraniu sceny warto ją jeszcze raz obejrzeć i sprawdzić czy nie byłoby warto czegoś poprawić?


Montaż
Czy można zmontować film nie mając specjalistycznego oprogramowania? Oczywiście! Nasze komputery posiadają podstawowe narzędzia, które pozwolą nam zmontować przygotowany film – korzystając z komputerów z systemem Windows będzie to Movie Maker, a w przypadku sprzętu od Apple wykorzystamy iMovie.

Programy dostarczane przez Microsoft i Apple są nie tylko łatwe w użyciu, ale jednocześnie intuicyjne działając na zasadzie drag and drop. W łatwy sposób możemy przycinać ścieżkę dźwiękową, dodawać kolejne sceny i elementy graficzne.

Podsumowując, aby stworzyć interesujący film promocyjny nie musimy posiadać wypchanego pieniędzmi portfela. Wystarczy dobry pomysł i poświęcenie chwili swojego czasu – zupełnie jak ze startupem.

Konkurencja na rynku B2B jest coraz większa, więc firmy muszą szukać nowych kanałów komunikacji, które pozwolą im się rozwijać. Aby jednak odnieść na tym polu sukces trzeba dobrze wiedzieć jak się do tego zabrać. Warto zapoznawać się z nowymi kanałami promocji i próbować w nich zaistnieć. Dla młodych przedsiębiorców stworzyliśmy także konkurs „Houston, we’ve got a startup”, w którym nagrodą główną jest półroczna obsługa PR oferowana przez agencję LEWIS PR. W ramach nagrody agencja między innymi zajmie się obsługą kanałów social media, zrealizuje warsztat strategicznym przeprowadzi szkolenie medialne i poprowadzi twoje biuro prasowe. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest wysłanie na adres konkurs@lewispr.com linku do wideo zamieszczonego w serwisie YouTube lub prezentacji PowerPoint lub Prezi, gdzie właściciele start-upu w niebanalny sposób, opowiedzą dlaczego właśnie to ich firma powinna wygrać obsługę PR-ową i jakie korzyści społeczne lub biznesowe niesie ze sobą proponowany przez nią produkt lub usługa.

Partnerami konkursu są:
Szczeciński Park Naukowo - Technologiczny Pomerania, Krakowski Park Technologiczny, Park Naukowo - Technologiczny w Opolu, Hi Five Capital, AULA. Głównym patronem medialnym „Houston, mamy start-up” jest portal MamStartup.pl. Konkurs patronatem objęli także AK74, PRoto.pl, New Eastern Europe, Startup Magazine, Pressium.pl. Więcej informacji o konkursie oraz regulamin na: lws.co/mamy_startup. Jesteśmy także na Facebooku: https://www.facebook.com/houstonwevegotastartup.

Inf. prasowa / LEWIS PR
 

Jak za darmo stworzyć film promocyjny? Opinie

> FILM PROMOCYJNY <

Słowa kluczowe: 

↓ może to Cię też zainteresuje: 

KOMENTARZE / OPINIE

Bardzo fajny tekst który sporo podpowiada.

Jednak ciekawy jestem co o tym sądzą inni i może mają pomysły jak zrobić skuteczny film promocyjny? Chciałbym stworzyć filmik promocyjny dla małej firmy ale chciałbym aby ten film był na wysokim poziomie. Jakie polecicie mi dobre darmowe programy do grafiki i generalnie program do montażu wideo. Dobry program kosztuje od 2000 zł wzwyż ale może są też darmowe programy godne uwagi? Mam program Gimp jest to dobry program graficzny do grafiki 2D, jednak brakuje mi jeszcze właśnie programu do montażu wideo. Jak taki program zdobędę to sam ogarnę temat i stworzę myślę dobry filmik promocyjny. jeśli wszystko pójdzie dobrze, to i mi też coś grosza wpadnie. Ale niewątpliwie przede wszystkim to będzie dobra reklama też dla mnie nawet jak by za darmo takie nagranie zrobić. Także oczekuję pomocy od znawców i konkrety poproszę Smile pozdrawiam, Tomek
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Niestety na start trzeba trochę zainwestować i zejść z ceny żeby zbudować porządne portfolio. Potem powinno być z górki.  Nie tylko sprzęt i drogie programy mają znaczenie, jest jeszcze kilka rzeczy, o których trzeba pamiętać zanim zabierzesz się za temat filmów promo. Np. takich: http://festekipa.pl/produkcja-spotow-reklamowych-10-popularnych-bledow/
Jakość filmu jest ważna, ale jego długość, to o czym opowiada, to czy przekaz jest w miarę prostru - to ma największe znaczenie dla oglądających, bo nikt  znich nie wie czy montowałeś film w droższym czy tańszym programie.
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Wspomniany wyżej program Movie Maker do prostego montowania filmów może być ale jednak do typowo amatorskich zastosowań, od siebie polecam ci w kolejności od najlepszego do słabszego: Sony Vegas (płatny ale najlepszy program do montażu), z darmowych to VideoPad (trochę lepszy od windowsowego Movie Maker) i AVS Video Editor także dobry program.
Ale jak chcesz program który ma duże możliwości, dużo efektów, przejść i.t.p to Sony Vegas, ale to jest program płatny. Ale z tego co pamiętam to na wersji demo też może coś podziałać, dlatego jak chcesz to ściągnij Sony Vegas i wypróbuj. Z darmowych programów nie znajdziesz raczej konkretnego programu nawet do zastosować półprofesjonalnych. Ale nawet na tych darmowych programach możesz zrobić bardzo dobry filmik promocyjny dla małej firmy i nawet dużej firmy. Bardzo dużo zależy od samego materiału na taki film i od wyobraźni i pomysłu. Pozdrawiam NrGeek
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Dzięki NrGeek. O Sony Vegas to wiem ale póki co to nie stać mnie na ten program, a program to jeden z lepszych do montażu filmów. teraz mi bardziej chodzi o darmowy program do montażu filmów Smile Popatrzyłem na te programy i one są na system windows, ja takiego systemu nie mam. Mam komputer Mac z systemem w wersji OS X 10 Smile Także pod system OS X szukam program.
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Jak darmowy program do montażu wideo na ​Mac OS X to polecam program Shotcut. Reszta dobrych programów to już niestety płatna.
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba