Dzisiaj jest: Środa, 26 czerwca 2019 Imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny

Cyber Oleśnica

OPIS PORADNI DOBRY START, KLIKNIJ

Przemoc psychiczna ze strony rówieśników

Czytelnia > Dział: 

przemoc-psychiczna-stop.jpgPrzemoc psychiczna ze strony rówieśników bardzo często prowadzi do fobii szkolnej u dzieci   |   Obniżenie nastroju, płaczliwość i napięcie nerwowe u dziecka mogą być oznakami tego, że padło ono ofiarą przemocy psychicznej ze strony rówieśników. Niepokojącym sygnałem jest także odmawianie pójścia do szkoły i niechęć do kontaktu z innymi dziećmi. Rodzice powinni bacznie obserwować swoje pociechy i interweniować zanim rozwinie się u nich fobia szkolna lub zaczną trwale wchodzić w rolę ofiary.

Dokuczanie jest poważnym problemem, który może mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie dziecka, jego wyniki w szkole, a także pewność siebie i poczucie własnej wartości. Przez psychologów zaliczane jest do przemocy psychicznej. Na dokuczanie szczególnie mocno narażone są dzieci nieśmiałe, zamknięte w sobie, przewlekle chore lub niepełnosprawne. Może ono przybierać różne formy: od przezwisk, poprzez plotki o danej osobie, publiczne wyśmiewanie jej, przedrzeźnianie, wykluczenie z grupy, aż do przemocy fizycznej.

Dzieci bardzo często nie zgłaszają problemu rodzicom ani nauczycielom, nie chcąc zyskać miana donosiciela. Wielu uczniów dokuczanie uważa ponadto za normę społeczną, podobne zachowanie obserwują bowiem u rodziców. Dlatego dorośli powinni szczególnie bacznie obserwować swoje dzieci i rozmawiać z nimi. 

– Rodzice mogą zauważyć, że dziecko zamyka się w sobie, że rzeczy, które sprawiały mu przyjemność, przestają mu ją sprawiać, że wycofuje się z różnych aktywności, że mówi o szkole „głupia szkoła, nienawidzę szkoły”, kiedy wcześniej tego nie mówiło. Takie dziecko nie chce chodzić na urodziny i imieniny, kiedy jest zapraszane. To są sygnały, które mogą świadczyć o tym, że coś się dzieje w przestrzeni szkolnej, co powoduje, że dziecko zaczyna mieć bardzo negatywny afekt do szkoły – mówi Małgorzata Ohme, psycholog, w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

Nawet jeśli dziecko pada ofiarą przemocy psychicznej ze strony tylko jednego rówieśnika, może cierpieć i odczuwać negatywne emocje związane z grupą społeczną, do jakiej należy ono samo i dręczyciel. Z czasem emocje te przenoszą się na szkołę jako całość, a efektem tego jest fobia szkolna. Dziecko odmawia chodzenia do szkoły, zaczyna odczuwać różnego rodzaju lęki społeczne, boi się grup ludzi, obawia się wychodzenia z domu. Konsekwencją przemocy psychicznej ze strony innych dzieci jest także obniżenie nastroju, rozchwianie emocjonalne, płaczliwość i napięcie nerwowe.

Rodzice powinni przede wszystkim porozmawiać z dzieckiem, zapewnić, że nie zrobiło nic złego i nie jest winne sytuacji. Warto także porozmawiać z kolegami dziecka.

– Możliwa jest też interwencja, czyli wymyślenie wspólnie z nauczycielem jakiegoś sposobu  na to, by pomóc, ale tak, żeby nie wyszło, że rodzic interweniuje i że dziecko doniosło. Bo jak ktoś jest ofiarą, to zaczyna być jeszcze większą ofiarą, kiedy się okazuje, że do tego jest kablem. Nie dość, że jest głupi i śmierdzący, to jeszcze jest kablem. Warto to sobie przemyśleć, nie iść od razu z awanturą do rodzica oprawcy, bo wtedy dziecko może mieć jeszcze doświadczyć jeszcze większej przemocy, tylko pójść do nauczyciela, pedagoga i obmyślić jakąś strategię – radzi Małgorzata Ohme.

Zdaniem psychologów rodzice powinni także pomóc dzieciom pozyskać grupę, która jest do niego nastawiona negatywnie. Warto zaprosić dręczycieli do domu, przygotować drobną imprezę, zajęcia integracyjne, jak np. pieczenie ciasteczek w przypadku młodszych dzieci. Bardzo często zdarza się, że po bliższym poznaniu niechęć przeradza się w sympatię i kończy się problem dokuczania.

Jeśli żadne metody nie przyniosą oczekiwanego efektu, ostatecznym wyjściem jest zmiana szkoły, zanim dziecko na stałe przyjmie na siebie rolę ofiary. Nie wolno pozwalać mu unikać szkoły, nie tylko ze względu na odpowiedzialność karną. Może to bowiem zrodzić w dziecku przekonanie, że ucieczka jest dobrym sposobem rozwiązywania problemów. Rodzice cały czas powinni wspierać dziecko, pamiętając jednak, że może ono w jakimś stopniu samo być prowokatorem negatywnych zachowań ze strony rówieśników.

– Czasami dziecko może mieć też w sobie coś takiego, co generuje złość innych dzieci: wymądrza się, jest kompletnie niekonformistyczne, samo się trochę wyśmiewa i staje się w ten sposób ofiarą, a czasami, wielokrotnie zresztą tak jest, co rodzicom jest bardzo trudno przyjąć do wiadomości, to jest też tak, że ono zaczyna osiągać różne korzyści z bycia ofiarą. Zyskuje uwagę rodziców, całej klasy, mówi się o nim na zebraniach. Bardzo trudno jest go potem z tego wyciągnąć. Ono deklaruje, że jest mu źle w tej roli, ale tak naprawdę podświadomie uzyskuje wiele dobrego z bycia ofiarą – mówi Małgorzata Ohme.

Rodzice powinni zastanowić się ponadto, czy własnym zachowaniem nie przekazują dziecku negatywnych wzorów postępowania z rówieśnikami. Dorosłym zdarza się okazywać przy dzieciach gniew lub strach, pokazując tym samym pociechom niezbyt konstruktywne sposoby rozwiązywania problemów interpersonalnych.
źródło: Agencja Informacyjna NEWSERIA


Przemoc psychiczna wobec dzieci
objawy, pomoc | Opinie ↓


Słowa kluczowe: 

↓ może to Cię też zainteresuje: 

KOMENTARZE / OPINIE

Odkąd powstały gimnazja w Polsce przemoc w szkołach wzrosła i kilkaset procent jak pokazują najnowsze badania teraz politycy chcę zrezygnować z gimnazjów co uważam za dobry ruch chociażby z tego powodu że przemoc w szkole się zmniejszy. Jest to fajnie wyjaśnione w programie Jana Pospieszalskiego polecam oglądnąć jest gdzieś ten program w internecie łatwo znaleźć a program był albo w listopadzie albo w grudniu w 2016 roku.
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
przemoc w szkołach była jest i bedzie niestety zawsze to jest nie uniknione ale reagować trzeba bo nie wszystkie dzieci nadają się do zwykłych szkół publicznych część dzieci powinna być w szkołach specjalnych jak tu już ktoś wspomniał ,  powinny być robione badania na każdym uczniu przez psychologa i psychiatrę aby wyłowić tych niegrzecznych i ich odseparować od tych normalnych dzieci
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Witam serdecznie. Czy wasze dziecko drogie panie doznały tego że znęcano się nad nim i mu dokuczano? Co w takich sytuacjach najlepiej zrobić? Ja to zgłaszałam u dyrektora szkoły i pomogło ale na jakiś czas a teraz sytuacja powoli wraca bo znowu dzieci w szkole zaczynają dokuczać mojemu dziecku. I z tego co wiem to nie tylko dokuczają mojemu dziecku ale wielu innym też. Czy lepiej zgłosić to na policje? Bo jeszcze się kiedy tak zdarzy że dojdzie do jakiejś tragedii. Pani dyrektor chyba nie ma pomysłu jak temu zaradzić bo nie tylko ja się skarżę. Moim zdaniem te dzieci które są niegrzeczne powinny być przeniesione do szkoły specjalnej. Proszę o rady może wy wiecie jak ustrzec swoje dziecko przed przemocą w szkole?
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Skoro nauczyciele nic nie robią to idz na policję to może od razu i z nauczycielami zrobią porządek, chociaż sama policja dużo nie zdziała ale może nakieruje na jakąś pomoc. A można wiedzieć jaka to szkoła?
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Też myślę że policja mało co pomoże... Powinni zwołać jakąś radę pedagogiczną. A co do szkoły to nie chcę pisać jaka to szkoła.
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
No ok rozumiem ale zdradzić mozesz czy jest to szkoła z Oleśnicy? Pytam nie bez powodu...
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba