Dzisiaj jest: Środa, 26 czerwca 2019 Imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny

Cyber Oleśnica

OPIS PORADNI DOBRY START, KLIKNIJ

Choroba psychiczna nie musi wykluczać z życia

Czytelnia > Dział: 

zdrowie-psychiczne.jpgChorzy mogą funkcjonować na rynku pracy | Prawie 8 mln Polaków w wieku od 18 do 64 lat boryka się z mniejszymi lub większymi zaburzeniami psychicznymi. Problem staje się coraz poważniejszy, a standardy leczenia wymagają jeszcze poprawy. Odpowiednie terapie i opieka nad chorymi mogą przyczynić się do tego, że nie będą oni wykluczeni z życia społecznego i rynku pracy. Mental Health Integration Index wysoko ocenia przyjęte w Polsce rozwiązania prawne i  teoretyczną dostępność do nowoczesnych leków, podkreśla jednak, że brak nam adekwatnego finansowania.

Problemy ze zdrowiem psychicznym, na którymś z etapów życia, ma jedna czwarta ludzi, a choroby psychiczne stanowią już 20 proc. wszystkich chorób w Europie. Dane Instytutu Psychiatrii i Neurologii wskazują, że prawie 8 mln Polaków w wieku od 18 do 64 lat boryka się z mniejszymi lub większymi zaburzeniami psychicznymi. Z Indeksu Integracji Zdrowia Psychicznego wynika, że choroby psychiczne niosą ze sobą znaczne koszty ludzkie i ekonomiczne w Europie, ponadto są niedostatecznie leczone. Polska znalazła się na 15. miejscu tego indeksu i została określona jako kraj prowadzący tzw. politykę aspiracyjną w zakresie zdrowia psychicznego, co oznacza rozbieżność między przepisami i programami w polskiej psychiatrii (10. miejsce) a dostępnością do leczenia (22. pozycja).

Mamy dobre rozwiązania prawne, natomiast za nimi nie idzie adekwatne finansowanie. Przykładem jest Narodowy Program Zdrowia Psychicznego, który jest rozwiązaniem bardzo dobrym i bardzo nowoczesnym, ale jednocześnie brakuje mu adekwatnego finansowania – mówi dr n. med. Sławomir Murawiec, psychiatra i psychoterapeuta, w rozmowie z agencją informacyjną Newseria.

Według raportu poziom wykształcenia polskich lekarzy psychiatrów i psychoterapeutów jest wysoki, teoretycznie dobra jest też dostępność do zarejestrowanych leków na światowym poziomie. Problemem jest natomiast niedofinansowanie tej gałęzi opieki medycznej, co ogranicza dostępność zarówno do lekarzy, jak i leków.

Przykładem może być sytuacja osób chorych na schizofrenię – w Polsce cierpi na nią ok. 380-400 tys. osób. Jest to choroba psychiczna wymagająca wieloletniego leczenia, jednak od 60 do 70 proc. pacjentów nie stosuje się do zaleceń lekarskich. Do ich stosowania zniechęca na przykład konieczność codziennego przyjmowania lekarstw. Dlatego w ostatnich latach psychiatrzy coraz szerzej stosują leki o przedłużonym działaniu. Mogą one być podawane np. w formie zastrzyku raz na dwa tygodnie lub raz na miesiąc. Lekarze podkreślają, że wpływa to na poprawę stanu zdrowia pacjenta i daje szanse na aktywne życie.

Ich stosowanie w Polsce jest jednak ograniczone, bo choć leki o przedłużonym działaniu są zarejestrowane w pełnym zakresie, to ich stosowanie jest obwarowane licznymi ograniczeniami. Są to leki, przy których refundacja jest wyższa, w związku z tym lekarze obawiają się kontroli i nałożenia przez NFZ kary – mówi dr n. med. Sławomir Murawiec.

Zastosowanie leków o przedłużonym działaniu pomaga także obniżyć koszty, jakie ponosi budżet państwa w związku z tą chorobą. Schizofrenia od kilku lat znajduje się na 4. miejscu wśród chorób generujących największe wydatki ZUS, plasując się za chorobami układu krążenia, nowotworami i chorobami układu kostno-stawowego. Co roku ZUS wydaje blisko miliard złotych na świadczenia związane z niezdolnością do pracy. Połowę tej kwoty NFZ przeznacza na refundację leków dla schizofreników. Leki o przedłużonym działaniu są nieco droższe niż stosowane na co dzień tabletki doustne, jednak zdaniem ekspertów różnica ta zostałaby zrekompensowana poprzez obniżenie kosztów społecznych wynikających ze źle leczonej choroby.

– Nie ma tylu hospitalizacji i wizyt interwencyjnych, ponieważ stosowanie tych leków umożliwia stabilne funkcjonowanie i dłużej utrzymującą się poprawę zdrowia. Dzięki temu pojawia się także możliwość podjęcia pracy przez osoby chore – mówi dr n. med. Sławomir Murawiec.

Koszty społeczne związane ze schizofrenią obejmują nie tylko koszty bezpośrednie, związane z pobytem w szpitalu, lecz także pośrednie, związane z wypadnięciem chorego z rynku pracy. Z badań wynika, że aż 93 proc. pacjentów hospitalizowanych co najmniej pięć razy traci pracę, a ponad 70 proc. przechodzi na rentę. Stosowanie leków o przedłużonym działaniu może pomóc w zachowaniu aktywności zawodowej pacjenta.
źródło: Agencja Informacyjna NEWSERIA


Jak dbać o zdrowie psychiczne? Opinie


Słowa kluczowe: 

↓ może to Cię też zainteresuje: 

KOMENTARZE / OPINIE

Choroba psychiczna to jest choroba 21 wieku. Wszystko przez ten pęd nie wiadomo za czym. Pod wieloma względami  lepiej było w średniowieczu. Po co nam te internety, smartfony i inne duperele? Wszystkie duże firmy narzucają swoje tempo zwykłym ludziom a to jest jedna z przyczyn że co raz więcej ludzi choruje i ma problemy ze zdrowiem a głównie problemy psychiczne. Sama miałem kiedyś nerwicę i  czasem byle co doprowadzało mnie do szału. A przyczyną były pieniądze. Niestety ten cały postęp to dla naszego zdrowia nic dobrego. Gdyby ludzie tak nie chorowali to by nie były potrzebne te wszystkie urządzenia w szpitalach. A tak to dominuje nie zdrowa żywność a później po lekarzach chodzimy. W pracy siedzimy często po 10 - 12 godzin a to bardzo źle wpływa na nasze zdrowie i później latamy po lekarzach, szpitalach. Bardzo bym chciała mieszkać w takim miejscu gdzie tej całej techniki nie ma, nie napisałabym wtedy tej opinii ale nie musiałabym. Sami siebie wykończymy i tak nadejdzie koniec ludzkości. Głównie winę ponoszą tutaj duże korporacje, firmy które mają gdzieś zdrowie ludzi a dla nich liczą się tylko pieniądze. Ze zdrowiem psychicznym ludzi będzie co raz gorzej i żadne leki tu nie pomogą, żadna chemia! Ten cały postęp jest nam do niczego nie potrzebny. teraz elektronika zawładnęła światem, dzieci i starsi przesiadują i tracą czas na facebooku i innych pierdołach nie przydatnych. Kiedyś nie było tego wszystkiego i było lepiej bo czasu się nie traciło na głupoty typu właśnie facebook. Kiedy nadejdzie koniec internetu? Mam nadzieję że szybko. pozdrawiam i życzę dużo zdrowia. Ania

w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba