Dzisiaj jest: Niedziela, 16 czerwca 2019 Imieniny: Aliny, Anety, Benona

Cyber Oleśnica

OPIS PORADNI DOBRY START, KLIKNIJ

Podłoga drewniana - nie każda taka sama

Czytelnia > Dział: 

thumb_restaurant.jpgChcąc położyć lub wymienić podłogę, stajemy przed wieloma dylematami. Nawet jeśli zdecydujemy, że najlepsza będzie podłoga drewniana, tyle nie wystarczy. Trzeba jeszcze wiedzieć, czym różnią się różne jej rodzaje, sposoby montażu oraz stosowane zabezpieczenia.

Jeśli zakupem podłogi zajmuje się osoba, która nie ma na co dzień do czynienia z wykańczaniem wnętrz, problemem może być już sama klasyfikacja podłóg. Zdarza się, że różne określenia używane są dla tych samych rodzajów powierzchni. Na przykład parkiet masywny określany bywa również mianem podłogi masywnej albo tradycyjnej podłogi drewnianej. Deski warstwowe są zamiennie nazywane panelami drewnianymi. Do oddzielnej kategorii podłóg drewnianych zaliczyć możemy mozaikę.

- Różnice pomiędzy różnymi pokryciami drewnianymi dotyczą ich budowy i wymiarów. Parkiet masywny i mozaika wykonane są z litego drewna, a różnią się wymiarami – wyjaśnia Andrzej Sienkiewicz z firmy NOVA Technologie Obiektowe. – Warstwowa deska podłogowa najczęściej zbudowana jest z trzech warstw, z których tylko pierwsza stanowi typową podłogę drewnianą. Pozostałe warstwy są wykonane z tańszego drewna lub materiałów drewnopochodnych – dodaje.
 

Parkiet a mozaika

Parkiet masywny najczęściej ma grubość 22 mm. Szerokość klepki wynosi maksymalnie 70 mm, a długość – 500 mm. Mozaika jest znacznie cieńsza – jej grubość rzadko przekracza 10 mm. Zbudowana jest ona z lamelek o szerokości ok. 22 mm i długości 120-160 mm. Wymiary te należy jednak traktować wyłącznie orientacyjnie, ponieważ w sprzedaży można znaleźć także niestandardowe wymiary podłóg.

Parkiet i mozaika różnią się od siebie sposobem montażu. Klepki parkietu tradycyjnego zaopatrzone są w złącze pióro-wpust. Układane są w wybrany wzór i przyklejane do podkładu. Lamelki mozaiki nie mają połączenia piór-wpust, są fabrycznie składane i podklejane papierem lub siatką w większe fragmenty (najczęściej o wymiarach 320x640 mm). Mozaikę również montujemy na klej do podkładu posadzkowego. W obu przypadkach należy odczekać określony czas przed przystąpieniem do obowiązkowego cyklinowania.

- Do montażu podłóg tych rodzajów należy zatrudnić fachowca, ponieważ ich prawidłowy montaż wymaga odpowiedniej wiedzy, umiejętności oraz zastosowania specjalistycznych maszyn – podkreśla Andrzej Sienkiewicz.


Deska warstwowa jak panel

Inaczej jest w przypadku deski warstwowej, która najczęściej posiada łatwe w montażu zapięcie na klik (podobnie jak panele laminowane). Podłoga pływająca nie musi być na stałe przymocowana do podkładu, choć niektórzy producenci dopuszczają taką możliwość.

Podłogi warstwowe najczęściej są produkowane jako jednolamelowe i wówczas wyglądem przypominają jednolitą deskę. Mogą jednak składać się również z dwóch lub trzech rzędów lameli imitując układ klepek tradycyjnego parkietu (najczęściej równoległy). Pojedyncze panele deski warstwowej zazwyczaj mają grubość do 15 mm, szerokość do 210 mm i długość do 2500 mm.

- Podłogi tego typu maja wykończoną powierzchnię, lakierowaną lub olejowaną, i w związku z tym nie wymagają dodatkowych zabiegów po zmontowaniu – mówi dyrektor firmy NOVA. - Z uwagi na łatwość montażu, możliwe jest samodzielne położenie tego typu podłogi. Ważne także, że podłoga z paneli drewnianych może być użytkowana niemal natychmiast po jej ułożeniu, co znacząco skraca czas wykończenia pomieszczenia – podkreśla.


Podkład ma znaczenie

Wybierając odpowiednią podłogę drewnianą, powinniśmy zwrócić uwagę także na wymaganą grubość podkładu. Najczęściej oczekujemy, że podłoga na całej swojej powierzchni będzie znajdowała się na jednakowym poziomie, bez uskoków i progów. Problem w tym, że różne pokrycia podłogowe wymagają różnej wysokości. Na przykład łącząc masywny parkiet o grubości 22 mm z mozaiką o grubości 8 mm, różnicę musimy uzupełnić podkładem. Podobnie będzie w przypadku łączenia ceramiki z parkietem, panelem laminowanym, kamieniem, wykładziną PCW lub dywanową.

- Innych parametrów podkładu wymaga podłoga pływająca, a innych wielkowymiarowa deska z litego drewna. Jeśli więc z czasem będziemy chcieli wymienić podłogę pływającą na parkiet masywny, może to się wiązać z dodatkowymi kosztami wynikającymi z konieczności dostosowania podkładu do innej grubości i innego obciążenia nowej podłogi – mówi Andrzej Sienkiewicz.


Jakie zabezpieczenie?

Obecnie, podłogi drewniane najczęściej są zabezpieczane poprzez lakierowanie lub olejowanie. Poza własnymi preferencjami co do sposobu zabezpieczenia, należy również wziąć pod uwagę, jak intensywnie dana posadzka będzie użytkowana. Jeżeli przewidujemy duże natężenie ruchu, a więc intensywne użytkowanie, wówczas lepiej sprawdzi się olejowanie. Ważnym plusem takiego rozwiązania jest możliwość wykonywania napraw punktowych bez pozostawiania śladów napraw, co nie jest możliwe do wykonania w przypadku podłóg lakierowanych.

W przypadku olejowania, nakładane są specjalne oleje, które wnikają w wierzchnią warstwę drewna, zamykają jego pory, uodparniając na działanie wilgoci i zabrudzeń. Z kolei woskowanie polega na nałożeniu na powierzchnię wosków podłogowych, które tworzą film zabezpieczający drewno przed wpływem czynników zewnętrznych.

Powłoki zabezpieczające zarówno w podłogach olejowanych jak i woskowanych powinny być co jakiś czas odświeżane poprzez gruntowne wyczyszczenie i nałożenie oleju lub wosku regeneracyjnego. Ponadto, przy czyszczeniu tych podłóg, należy stosować odpowiednie preparaty, najlepiej pochodzące od renomowanych producentów, a takie dostępne są głównie w specjalistycznych sklepach. Podczas codziennej pielęgnacji należy unikać nadmiaru wody. Tego typu podłogi mogą być zazwyczaj używane bez cyklinowania przez cały okres użytkowania.

Podłogi lakierowane są łatwe w utrzymaniu i przy właściwym użytkowaniu oraz konserwacji one także mogą doskonale prezentować się przez wiele lat. Niestety, w przypadku uszkodzenia lub starcia się warstwy lakieru, wymagają renowacji na całej powierzchni. Trzeba wtedy usunąć starą warstwę lakieru poprzez cyklinowanie, a następnie nałożyć nowy lakier.


O podłogę trzeba dbać

Zabezpieczenia podłogi przed zniszczeniem nie należy sprowadzać wyłącznie do zastosowania lakieru, wosku lub oleju. Szczególnie w miejscach o dużym natężeniu ruchu ważny jest również skuteczny system czyszczący przy wejściu. Zazwyczaj nie poświęcamy zbyt wiele uwagi zastosowanym wycieraczkom do obuwia, ale jeśli w domu lub biurze zastosowano podłogę drewnianą, warto zadbać o to, aby zanieczyszczenia w postaci piachu, żwiru i innych zabrudzeń, były jak najwcześniej zatrzymywane, bez przenoszenia ich do wnętrza pomieszczeń. Podłoga drewniana wymaga bowiem dbałości o czystość i źle znosi chociażby chodzenie po niej w zapiaszczonych butach.

- Każda podłoga, oprócz codziennego utrzymania czystości, co jakiś czas wymaga czyszczenia okresowego lub gruntownego. Czyszczenie okresowe polega na wymyciu podłogi przy użyciu odpowiednich środków chemicznych i maszyn czyszczących – mówi dyrektor firmy NOVA, która świadczy usługi tego typu.

W zależności od powierzchni, czyszczenie okresowe może, ale nie musi wiązać się z koniecznością odnowienia powłoki zabezpieczającej. Pojęcie czyszczenia gruntownego najczęściej odnosi się do podłóg wykonanych z wykładzin PCW oraz podłóg drewnianych, przy czym czyszczenie podłóg lakierowanych nie wymaga usuwania warstwy lakieru.
Inf. prasowa / Agencja PR Empemedia
 


Podłogi drewniane w Oleśnicy
Jakie wybrać drewno | Opinie ↓


Słowa kluczowe: 

↓ może to Cię też zainteresuje: 

KOMENTARZE / OPINIE

Cześć, będę miała remont domu i będzie montowana podgrzewana podłoga i moje pytanie brzmi jaka wykładzina na ogrzewanie podłogowe jaka jest najlepsza i żeby nie była trudna w czyszczeniu i żeby koszt takiej wykładziny był w rozsądnej cenie? Pozdrawiam, Agnieszka z Wrocławia
w górę
Już ktoś oddał 1 głos
Do znawców: jakie jest najlepsze drewno na podłogę do łazienki? Kafelki miałam od zawsze teraz czas na coś nowego Smile
w górę
Już ktoś oddał 1 głos
Jak chcesz się dowiedzieć jakie drewno zastosować do łazienki to polecam wybrać się do sklepu z podłogami w każdym sklepie sprzedawca z pewnością Ci doradzi. Deski na podłogę też do łazienki kupisz w Oleśnicy w Dolmacie i tam też możesz zasięgnąć porady. Ja akurat trafiłem na pracownika który znał się dobrze na rzeczy ale jak mówił kiedyś prowadził firmę stolarską był stolarzem to stąd ta wiedza. Pozdrawiam
w górę
Już ktoś oddał 1 głos
W sierpniu będziemy robić kapitalny remont mieszkania i będzie podłoga wymieniana ale jeszcze się nie zdecydowaliśmy na jaką podłogę... co jest lepsze panele czy podłoga z litego drewna? Jakie są wady i zalety paneli i podłogi drewnianej? Cena nie jest najważniejsza a zależy nam na tym żeby było łatwo czyścić taką podłogę i żeby była wytrzymała. Co radzicie? Smile Opinie o panelach i podłodze z drewna są różne wymieńcie za i przeciw? Smile Ja jestem bardziej przekonana do podłogi drewnianej ale czy podłoga z drewna jest też wytrzymała jak panele? Z jakiego drzewa warto zrobić podłogę? Mamy nie lada problem właśnie z podłogą wszystko inne już mamy z mężem uzgodnione Smile Remont mieszkania za 2 tygodnie to w tym tygodniu musimy już zdecydować się z czego i jaką podłogę wybrać. Aha podłoga do pokoju i do przedpokoju bo w kuchni i łazience i toalecie będziemy zakładać kafle.
Ania z okolic Oleśnicy
w górę
Już ktoś oddał 1 głos
jak pieniądze nie grają roli to bierz podłogę z drewna i polecam podłogę z drzewa dębowego ! wytrzymałe i bardzo ładne później polakierować ze 2 albo 3 razy i nie ma problemów czyszczeniem podłogi przez kolejne 7 - 10 lat ale dobrego lakieru użyj do drewna , paneli podłogowych nie mam ale panele mi się osobiście średnio podobają i panele lubią 'pracować' po dłuższym użytkowaniu cena paneli jest różna tak jak cena podłóg dębowych ale polecam drewno
w górę
Już ktoś oddał 1 głos
A znasz taki dobry sklep w którym jest duży wybór różnych desek na podłogę i paneli podłogowych sklep może być z Oleśnicy albo też Wrocław bo i często jestem we Wrocławiu także , a zależy mi aby był duży wybór? Mąż bardziej się orientuję z tymi sklepami ale będzie dopiero w piątek w domu a chciałam w internecie sprawdzić Smile co do rodzaju podłogi to decyzję podejmę razem z mężem ale coś wydaje mi się że to będzie podłoga z drewna z tym że jeszcze nie wiem jakiego może i dąb Smile
w górę
Już ktoś oddał 1 głos
Znam sklepy z Wrocławia może też je znasz Leroy Merlin i Castorama , w tych sklepach jest zdaje się największy wybór jeśli chodzi o podłogi drewniane dębowe też mają a nawet podłogi z bambusa opinie są pochlebne o bambusie ale ja mam z dębu i nie zamienię drewna dębowego nawet na bambusowe które niby jest bardziej wytrzymałe ale czołgiem po domu to nie będę jeździł Biggrin wejdz sobie na strony Leroy Merlin i Castoramy ,jest dużo zdjęć i można sobie obejrzeć no a jak coś sobie upatrzysz to jechać do sklepu i tyle Biggrin ewentualnie załatwić sobie drzewo z lasu takie na deski dać do tartaku żeby pocięli drzewo na deski podłogowe i minimum kilka miesięcy w suszarni żeby drewno dobrze wyschło i deski masz tylko taka opcja jest chyba dosyć droga a jak nie droga to z pewnością więcej jeżdzenia i załatwiania ale kiedyś tak ze 20 lat temu to jak ktoś chciał sobie położyć boazerię i podłogę z drewna w mieszkaniu to się tak załatwiało, ścinało się drzewo w lesie później do tartaku do stolarza suszenie i się samemu montowało Wink
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Ja znam sklepy typu Leroy Merlin oraz Castorama niemniej ceny za to samo tam są wysokie porównując do innych sklepów ale sprawdzę może akurat coś tam upatrzę sobie. A z tym lasem to jednak za dużo "zachodu". Wink A może są jeszcze jakieś mniejsze sklepy firmy które zajmują się produkcją podłóg jak tak to prosiłabym o namiary. Ale póki co to dzięki za przypomnienie mi o tych sklepach
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba