Motoryzacja

Opony na koła rolnicze – wydłuż ich żywotność!

Zakup ogumienia do maszyn pracujących na roli nie jest małym wydatkiem. Dlatego każdy szanujący swój sprzęt, czas i pieniądze rolnik powinien zadbać o to, by wydłużyć okres eksploatacji używanych opon. Jak można to zrobić? Jeśli zadajesz sobie to pytanie – już teraz przeczytaj ten artykuł. Znajdziesz tu kilka porad.

Zadbaj o właściwe ciśnienie powietrza podczas pracy

Odpowiednia liczba atmosfer w kołach tylnej i przedniej osi ma duże przełożenie na pracę maszyny. Z jednej strony wpływa na spalanie, wydajność sprzętu, ale i… tempo zużywania się bieżnika. Wyższe zużycie paliwa, jak i problemy z siłą maszyny mogą więc sugerować, że ciśnienie powietrza w ogumieniu jest niewłaściwe. Dawniej trudno było jednak to jednoznacznie stwierdzić bez specjalistycznej aparatury. Obecnie wielu producentów wprowadza systemy pozwalające na bieżąco monitorować ten parametr i dostosowywać go do aktualnie wykonywanych zadań. Dzięki temu można więc łatwiej zadbać o koła rolnicze i zmniejszyć zużycie ogumienia.

Zabezpiecz opony na zimę

Na kondycję opon wpływa także to, jak składujesz je zimą. Niskie temperatury, wilgoć, wystawienie na promienie słoneczne… Taka mieszanka często przyczynia się do niszczenia materiału. Niewskazane też jest, aby trzymać ogumienie w pobliżu różnych chemikaliów, potencjalnie również negatywnie oddziałujących na jego tworzywo. Najlepiej wybrać dla niego suche, zacienione, zamknięte miejsce.

Nie bagatelizuj nawet drobnych ubytków

Producenci dokładają starań, aby proponowane przez nich koła rolnicze i ogumienie na nie sprawdzały się w nawet najtrudniejszych warunkach. Bywa jednak, że nawet drobne kamienie wywołują ubytki w ich powierzchni. Nie bagatelizuj ich! W toku pracy mogą się rozrosnąć, co sprawi, że opona będzie do wyrzucenia. Gdy więc zauważysz uszkodzenia – oddaj je do serwisu.

Po czym poznać, że ogumienie może wymagać wymiany?

Podstawowymi symptomami, że na kołach rolniczych znajduje się ogumienie wymagające wymiany, jest wzrost spalania i zauważalny uślizg. Spada też siła trakcyjna. W takim przypadku nie pozostaje nic innego, jak rozejrzeć się za nowym kompletem. Pamiętaj, by wybierać produkty renomowanych firm, najlepiej u sprawdzonych dostawców.

Zobacz również