Dzisiaj jest: Środa, 19 września 2018 Imieniny: Januarego, Konstancji, Leopolda

Cyber Oleśnica

OPIS PORADNI DOBRY START, KLIKNIJ

Obsługa prawna dla małych firm?

Czytelnia > Dział: 

Duża firma dysponuje przeważnie oddzielnym działem prawnym, a średnia zatrudnia przynajmniej jednego prawnika. Niektóre przedsiębiorstwa współpracują też z kancelariami wyspecjalizowanymi w danej branży. A co z najmniejszymi podmiotami? W jaki sposób mogą zadbać o opiekę prawną dla siebie?

Małe firmy funkcjonują w obrocie gospodarczym na równi z dużymi i często z nimi konkurują. Tyle, że ta walka bywa nierówna. Duże przedsiębiorstwa dysponują armią prawników, gotową wykorzystać najmniejsze potknięcie konkurentów, czy nawet mniejszych podwykonawców na swoją korzyść. Małe, zazwyczaj nie korzystają z jakiejkolwiek pomocy prawnej, pozostając bezradne ze swoimi problemami.
 

Małe firmy nie szukają pomocy prawnej

Może się wydawać, że mały Dawid nie ma szans w konfrontacji z potężnym Goliatem. Nie musi być to jednak prawdą, o ile ten mniejszy wykorzysta swój spryt, który w tym przypadku może polegać na skorzystaniu ze wsparcia profesjonalistów. Niestety, wciąż niewielu drobnych przedsiębiorców sięga po taką pomoc.

- Spośród firm jednoosobowych zaledwie 13% korzysta z usług prawnika, a w przypadku firm zatrudniających od dwóch do dziewięciu osób – 29% – przytacza statystyki Paweł Buszkiewicz, dyrektor zarządzający z gdyńskiej kancelarii Arkana.

Dlaczego tak się dzieje? Najczęściej przedsiębiorcy obawiają się kosztów obsługi prawnej i w związku z tym próbują samodzielnie stawiać czoła problemom. Poza tym przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność w bardzo ograniczonym zakresie, np. na rzecz tylko jednego podmiotu, często opierają wzajemne relacje na zaufaniu i nie przykładają dużej wagi do kwestii prawnych. Są też tacy, którzy zamiast poszukać kancelarii z doświadczeniem w ich branży, z góry zakładają, że tak wyspecjalizowanego zespołu prawników łatwo nie znajdą.

- Obsługę prawną przedsiębiorstwa można porównać do garnituru. Najlepszy jest szyty na miarę – mówi Paweł Buszkiewicz, który nie zgadza się z poglądem, że na stałą obsługę prawną pozwolić mogą sobie tylko duże firmy. Jego zdaniem nawet te najmniejsze mogą dobrać usługi prawne dokładnie do swoich potrzeb.

- Zakres stałej obsługi jest zawsze dopasowany do potrzeb klienta. Najczęściej współpraca polega na rozwiązywaniu bieżących zagadnień prawnych, przygotowywaniu lub opiniowaniu umów i dokumentów, windykacji wierzytelności oraz prowadzeniu sporów sądowych. Ważne jednak, że zakres współpracy zazwyczaj jest ustalany elastycznie, gdyż w momencie zawierania umowy z kancelarią nie sposób przewidzieć wszystkich zagadnień prawnych, z jakimi przyjdzie się zmierzyć firmie w najbliższym czasie – wyjaśnia dyrektor kancelarii Arkana.

 

Strach (przed kosztami) ma wielkie oczy

Nawet jeśli przedsiębiorca zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo współpraca z kancelarią pomogłaby w funkcjonowaniu jego firmy, barierą bywają zakładane koszty. Po pierwsze jednak, nie zawsze są one tak wysokie, jak przewidują właściciele firm, po drugie, w praktyce stosowane są różne modele rozliczeń. Dlatego nawet, jeśli w jednej kancelarii firma nie znajdzie rozwiązania odpowiedniego dla siebie, warto szukać dalej.

Popularnym rozwiązaniem jest rozliczanie usług na podstawie ustalonego ryczałtu, ale w przypadku małych firm korzystniejsze może okazać się korzystanie z wynegocjowanej stawki godzinowej lub każdorazowe wycenianie poszczególnych usług. Miesięczny koszt obsługi uzależniony jest od wielu czynników, więc trudno podać średnią czy też typową stawkę dla małej firmy. Cena zależeć będzie przede wszystkim od przedmiotu zlecenia, stopnia jego skomplikowania oraz czasochłonności.

- Pewną pomocą w oszacowaniu miesięcznego kosztu obsługi prawej może być odpowiedź na pytanie, ile kosztowałoby zatrudnienie prawnika w firmie na stałe. Czy wystarczyłoby zatrudnić jednego radcę prawnego na 1/2 etatu, czy może ilość zagadnień prawnych w danej firmie wymagałaby pracy kilku prawników – podpowiada Paweł Buszkiewicz.

Jeśli wiemy już, że w naszej małej firmie pracy wystarczyłoby dla prawnika zatrudnionego np. na 1/4 etatu, oszacowanie oczekiwanego kosztu obsługi prawnej nie powinno być szczególnie trudne.

 

Zanim będzie za późno…

Pomoc prawnika w małej firmie bywa niedoceniana. A przecież przedsiębiorca przeważnie nie zna szczegółów ustaw, rozporządzeń, czy najczęściej stosowanych interpretacji i nie ma czasu, by bardzo wnikliwie studiować je samodzielnie. Nieznajomość prawa nie zwalnia jednak z obowiązku jego przestrzegania. Łatwo więc o sytuację, w której zwykła niewiedza ściągnie na firmę poważne konsekwencje.

Prawnik będzie służył pomocą w wielu sytuacjach istotnych z punktu widzenia prowadzonej działalności. Doradzi również, jakie kroki podjąć, aby nasz biznes rozwijał się jak najlepiej. Nie zapominajmy, że taka współpraca pozwoli odciążyć przedsiębiorcę, który zyska więcej czasu i energii do prowadzenia swojego biznesu, zamiast borykać się z problemami prawnymi.

Aby ta pomoc była autentyczna i odczuwalna przez właściciela małej firmy, najkorzystniejsze będzie dla niego podjęcie stałej współpracy z kancelarią. Stała obsługa prawna pozwoli zwracać się o pomoc nie tylko od czasu do czasu, gdy nawarstwiające się problemy postawią już przedsiębiorcę pod ścianą, ale korzystać ze wsparcia na bieżąco, gdy tylko pojawi się problem.

- Niestety, często zdarza się, iż przedsiębiorcy zgłaszają się do kancelarii prawnych zbyt późno. Wtedy nawet w przypadku prostych spraw podjęcie skutecznych działań może być niemożliwe, chociażby z uwagi na upływ terminów sądowych do złożenia odpowiednich pism – zauważa Paweł Buszkiewicz.

Poszukując kancelarii odpowiedniej dla swojej firmy, przedsiębiorca powinien zwrócić uwagę na jej doświadczenie, przepływ informacji, a także na szybkość działania. Warto wybierać nowoczesne kancelarie prawne, które są na bieżąco z często zmieniającymi się przepisami, a także nowinkami technicznymi.

Profesjonalna kancelaria to taka, która indywidualnie podchodzi do każdego klienta. Poznamy ją po tym, że zanim przedstawi klientowi wiążącą ofertę, wcześniej dokona analizy jego działalności.
Inf. prasowa | Empemedia


Obsługa prawna dla małych firm | Opinie ↓


Słowa kluczowe: 

↓ może to Cię też zainteresuje: 

KOMENTARZE / OPINIE

Witam,
jaką kancelarię do obsługi prawnej firm polecacie we Wrocławiu lub w Oleśnicy? Chodzi mi o kompleksową obsługę firmy o dobrych prawników którzy potrafią rozwiązać każdy problem i przykładają się do swojej pracy kogo jesteście w stanie polecić ? (Oleśnica lub Wrocław)
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Wyszukaj tak - kancelaria prawna dla firm Wrocław opinie - i tak - kancelaria prawna dla firm Oleśnica opinie ,ja ci żadnej kancelarii nie polecę bo nie znam chyba że ktoś inny kto korzystał już z usługi jakiejś kancelarii prawnej
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Spróbuję zrobić tak jak podałeś , ale nadal jestem zainteresowany najnowszymi opiniami bo też nie wiadomo co znajdę Wink
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Jaszczak U., radca prawny. Biuro obsługi prawnej
lub
Biuro Rachunkowe MERITUM Centrum Obsługi Biznesu
lub
Kancelaria Radcy Prawnego Krzysztof Wojsa
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Czytałem gdzieś kiedyś że jest takie coś jak pomoc prawna dla firm przez internet. Prowadzę pod Oleśnicą małą firmę i nie mam "własnego" prawnika a też nigdy nie wiadomo kiedy taka pomoc prawna może się przydać. Czy ktoś korzystał z takiej pomocy prawnika przez internet? Jakie macie opinie i czy warto czy jest w ogóle szansa na taką stałą współpracę? Nie jestem za bardzo obeznany w temacie prawa bo i też moja firma duża nie jest ale myślę że trzeba coś w tym kierunku pomyśleć. Czy już na wstępie odpuścić sobie szukanie pomocy prawnej przez internet a tylko poszukać usługi prawnika w tradycyjnej formie co o tym uważacie? Karol okolice Oleśnicy
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Chodzi panu o pomoc prawnicza online? Hmm... powiem tak niby są bezpłatne porady prawne online, darmowa pomoc prawna przez internet ale raczej byłbym tutaj ostrożny bo wżyciu za darmo to nic się nie dostanie. A nawet jeśli taka pomoc prawnicza miałaby być płatna to wydaje mi się że tego typu sprawy to najlepiej załatwiać osobiście a nie przez internet. Online to można pograć w gry albo sobie z kimś pogadać a w ważnych sprawa to tylko i wyłącznie spotkanie i rozmowa w cztery oczy bo i też nawet telefonicznie nie wszystkie sprawy się załatwi. Także ja nie polecam , nie wiem jak inni ale nie polecam korzystania z usług prawnika online. Też nie mamy pewności czy się trafi na uczciwą osobę. Najlepiej sprawdzić jaka kancelaria prawna z Oleśnicy będzie najlepsza dla Pana potrzeb. Pozdrawiam. Smile
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Też uważam podobnie ale myślałem że są jakieś argumenty za taką pomocą prawną Online, czyli jednak znaleźć kancelarię prawną która ma swoją siedzibę bo masz Dawidzie rację co do tego, że rozmowa w cztery oczy nie zastąpi internetu jak i telefonu. To teraz może pytanie może ktoś coś doradzi - która kancelarię prawną z Oleśnicy może ktoś mi polecić głównie na potrzeby mojej małej firmy?
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba