Dzisiaj jest: Niedziela, 23 września 2018 Imieniny: Bogusława, Liwiusza, Tekli

Cyber Oleśnica

OPIS PORADNI DOBRY START, KLIKNIJ

Trening nocniczkowy – od czego zacząć

Czytelnia > Dział: 

Nauka siadania na nocniczku to bardzo ważny etap w rozwoju maluszka. Dziecko uczy się panować nad swoją fizjologią (i w ogóle ją zauważać) stając się bardziej świadome procesów, które zachodzą w jego ciele. A rodzice cieszą się, że robi duży krok w stronę samodzielności.

Zaczynając naukę siadania na nocniczku pamiętajmy, że rozwój nie przebiega u wszystkich maluszków równomiernie. Nie ma określonej zasady mówiącej o wieku, w którym powinno się rozpocząć odzwyczajanie dziecka od pieluch. Niektóre są gotowe szybciej, a niektóre jeszcze przez kilka kolejnych miesięcy mogą nie mieć chęci na zmianę swoich przyzwyczajeń. W takim przypadku, nie zmuszajmy dziecka – tylko się zniechęci. Pamiętajmy, że dla malucha jest to bardzo trudny okres – emocjonalnie ciężko jest mu zmienić utrwalony już w świadomości nawyk, z którym obeznany jest od samego przyjścia na świat. Poczekajmy na właściwy moment, który z pewnością niedługo nadejdzie.

Ucząc dziecko siadania na nocniczku zwróćmy uwagę, aby nie wywierać na nim presji.  Nie krzyczmy, bądźmy wyrozumiali – to bardzo wielka zmiana w jego życiu. Zadbajmy o to, aby nasze dziecko miało jak największy komfort fizyczny i psychiczny podczas treningu nocniczkowego.
 

Najważniejsze: przygotujmy się

Przed rozpoczęciem nauki „nocniczkowania” upewnijmy się, że jesteśmy dobrze przygotowani. Zaopatrzmy się w nocnik z nadrukowaną ulubioną postacią z bajki dziecka oraz koniecznie w jak największą ilość par majteczek – w trakcie nauki dziennie może zabrudzić się nawet kilka sztuk. Wybierajmy majtki na gumkę, które będą wygodne do zdjęcia dla dziecka, ale także nie będą mocno uciskały i „wpijały” się w jego ciałko (np. z kolekcji marki YO!). Przydadzą nam się też w pogotowiu ściereczki i chusteczki, aby obmyć maluszka po nieudanej próbie. 

Możemy też poszukać lub wymyślić kilka zabaw, które zachęcą malca do nocniczka. Jedną z nich jest „sposób na misia”, która polega na pokazywaniu dziecku, że pluszak (bądź inna ulubiona zabawka) załatwił się do nocniczka. W ten sposób maluch może przełamać barierę nieufności i z zainteresowaniem podejść do nowego etapu  w swoim życiu.

Więcej informacji o produktach z kolekcji marki YO! Można znaleźć na Facebooku:

https://www.facebook.com/Yoclubpl

źródło: Agencja Informacyjna NEWSERIA


Kiedy uczyć dziecko korzystania z nocnika | Opinie ↓


Słowa kluczowe: 

↓ może to Cię też zainteresuje: 

KOMENTARZE / OPINIE

ja swoje dzieci uczyłam siadania na nocniku jak skończyły roczek i tak jak już miały dzieciaki 1.5 roku to już same opróżniały się do nocnika chociaż znajoma mi mówiła że za wcześnie uczę dzieci siadać na nocniku
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Kiedy w jakim wieku nauczyć dziecko korzystania z nocnika? Jak przekonać dziecko do nocnika? Znacie jakieś dobre skuteczne sposoby??
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Można uczyć dziecko jak już umie siedzieć, ja swoje dziecko nauczyłam siadania na nocnik jak miało roczek Smile
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba