Technologie

Monitor – praktyczne porady przed zakupem

Stacjonarny komputer to narzędzie pracy i często multimedialne centrum rozrywki. To na nim członkowie rodziny oglądają filmy, ale i naukowcy wykonują skomplikowane obliczenia, a graficy – tworzą piękną sztukę cyfrową. Do działania jednak potrzebuje urządzenia wyświetlającego. Jak wybrać najlepszy monitor do komputera? Sprawdź to!

Do czego potrzebujesz monitora?

Odpowiedz sobie najpierw na pytanie – do czego potrzebny Ci monitor? To determinuje, na co powinieneś spojrzeć przy zakupie. Fotograf i grafik komputerowy będą zwracali uwagę na inne parametry sprzętu niż np. gracz czy miłośnik filmów. To pozwala dobrać odpowiedni produkt do oczekiwań, a z drugiej strony – zaoszczędzić na funkcjach, jakie z perspektywy danego użytkownika będą nieprzydatne.

Co liczy się np. w pracy biurowej? Najważniejsze są kąty widzenia i ergonomia – możliwość ustawienia ekranu tak, by zadbać o komfort pracy. Miłośnicy gier z kolei patrzą przede wszystkim na rozdzielczość, częstotliwość odświeżania oraz czas reakcji, dające realną przewagę nad konkurentami. Dla grafików istotne jest pokrycie palety kolorów, kontrasty, a także powierzchnia pracy.

Parametry, na które powinieneś zwrócić uwagę

Gdy określisz cel zakupu – pora skupić się na właściwościach sprzętu. Wysokiej jakości monitory sprawdzonych marek oferują sporo ulepszeń, jednak są pewne parametry, na jakie należy spojrzeć przed zakupem. Są to m.in.:

  • rozdzielczość i wielkość ekranu,
  • częstotliwość odświeżania,
  • czas reakcji,
  • paleta kolorów,
  • rodzaj matrycy,
  • kontrast, podświetlenie, jasność.

Ponadto warto sprawdzić, jakie są możliwości ustawienia położenia ekranu względem użytkownika – czy np. można go obrócić. Liczy się również ilość i ewentualna obecność dodatkowych złączy.

Wybierz monitor sprawdzonej marki

Wiesz już, że dobór parametrów zależy przede wszystkim od Twoich oczekiwań. Uwzględniając je, wybierzesz najlepszy monitor do swojego komputera. Pamiętaj, że tylko sprawdzeni producenci zapewnią wysokiej jakości sprzęt, jaki spełni Twoje oczekiwania. Z tą wiedzą ruszaj śmiało na zakupy i zdobądź urządzenie, jakie będzie odpowiadać Twoim wymaganiom.

Zobacz również