Dzisiaj jest: Środa, 19 września 2018 Imieniny: Januarego, Konstancji, Leopolda

Cyber Oleśnica

OPIS PORADNI DOBRY START, KLIKNIJ

Dylemat kupna nieruchomości - rynek pierwotny, czy wtórny?

Czytelnia > Dział: 

thumb_kupno-nieruchomosci.jpgWielu z nas stawianych jest przed dużym dylematem wyboru nieruchomości pod inwestycję lub zamieszkanie. Szczególnie ludzie młodzi, nieorientujący się w aktualnej sytuacji rynkowej lub sprawach prawnych przejęcia mieszkania głowią się nad podjęciem słusznej decyzji. Uciekają do poradników, radców prawnych. Wertują  gazety, przeszukują Internet wspomagając się na kilkadziesiąt sposobów wiedzą, by rozstrzygnięcie kwestii mieszkaniowej nie okazało się felerną kotwicą, z którą pójdą na dno. Dylemat kupna nieruchomości z rynku wtórnego lub pierwotnego tłamsi potencjalnych nabywców. Każda z opcji ma swoje plusy, ale nie stroni także od wad. Co robić, gdy bank odmawia hipoteki? Jak poprawić zdolność kredytową? Czasami na przeszkodzie staje milion płotków, które jakoś przeskoczyć trzeba. Ale zanim ruszymy do biegu, uzmysłówmy sobie kilka ważnych kwestii.
 

Kupno nieruchomości – rynek wtórny

Kupując mieszkanie na rynku wtórnym należy pamiętać o tym, iż spotkać możemy się z wieloma przeciwnościami. Nieruchomość może być obciążona lub uwikłana w wiele wad prawnych, których rozwiązanie może zająć kilka lat. Dodatkowo konieczne jest dokładne sprawdzenie stanu technicznego. W wielu przypadkach po przeglądzie wymaga się kosztownego remontu, bo ciężko o idealny stan mieszkania po kilkudziesięciu latach użytkowania poprzednich lokatorów/właścicieli. Prawo do mieszkania posiadać mogą osoby trzecie – to także ważna kwestia, którą należy sprawdzić przed decyzją zakupu. Ważny jest także podgląd w księgach wieczystych, by sprawdzić czy aby przypadkiem mieszkanie to nie jest obciążone hipoteką. Nieruchomości rynku wtórnego ciężej jest odsprzedać, gdyż zapotrzebowanie na takie lokale jest dużo mniejsze. Na podobnej zasadzie odbywa się zakup mieszkania na licytacji komorniczej. Cenę mieszkania ustala operat szacunkowy nieruchomości – rzeczoznawca. Nie ma w tym przypadku jednak ryzyka mieszkania z obciążeniem finansowym, a sam lokal kupić można za 2/3 ceny.
 

Kupno nieruchomości – rynek pierwotny

 W przypadku rynku pierwotnego nieruchomość jest własnością podmiotu, który zlecił jej wykonanie, tj. spółdzielnia mieszkaniowa/developer. Budynek jest zupełnie nowy i przez nikogo dotychczas nieużywany – to mocny argument. Z pewnością nikogo nie dotknie kłopot z poważnymi wadami nieruchomości. Nie istnieją także żadne wady prawne. Jasnym punktem jest to, iż nie trzeba od razu regulować opłat związanych m. in. ze sporządzeniem aktu notarialnego w razie transakcji z developerem. Na ten moment na rynku jest wiele interesujących inwestycji dla osób każdego pokroju – młodych, starszych, pracujących, bezrobotnych, samotnych oraz tworzących duże rodziny. Przykładowym pakietem inwestycyjnym jest Panoramika, za pośrednictwem której można odnaleźć idealne mieszkanie z uprzednimi ustaleniami odnośnie piętra, skrzydła, metrażu. Inwestycja zachęca przestrzenią, wysoką jakością zastosowanych materiałów i nowoczesnymi windami. W przypadku kupna mieszkania na rynku pierwotnym istnieje szansa dodatkowego garażu gratis. Nowoczesne budynki inwestycyjne przykuwają uwagę mieszkańców miasta. Są atrakcyjne i cieszą się dużym zainteresowaniem. I nawet jeśli ktoś zmieni zdanie i przenieść się będzie chciał poza miasto lub do prywatnej posiadłości, to odsprzedaż mieszkania rynku pierwotnego jest dużo łatwiejsza, niż lokalu z rynku wtórnego.
 

Dodatkowe profity

Niektóre inwestycje, tak jak wcześniej wspomniana Panoramika posiadają dodatkowe bonusy w postaci oferty pakietu wykończeniowego. Owszem, w perspektywie wyboru nowego mieszkania aranżujemy je po swojemu, nie zważając na upodobania wcześniejszych właścicieli. Ale istnieje opcja, iż ekipa budowlana zajmie się nie tylko wykończeniem budynku, ale także urządzi nasze mieszkanie tak, by już od pierwszego dnia po dostaniu kluczy gotowe było do  użytkowania na każdej płaszczyźnie.

Zanim podejmiemy decyzję zakupu nieruchomości i uwiążemy się kredytem hipotecznym z osobą, którą kochamy przestudiujmy która opcja jest bardziej opłacalna. Każdy ma inne priorytety i każdy kwestię komfortu odbiera inaczej. Nie mniej jednak,  nieznajomość prawa szkodzi, a nie usprawiedliwia. Nie bądźcie ofiarami własnych marzeń o wzorowej nieruchomości.

Anna Krupa | Future Advert Agencja PR


Dylemat kupna nieruchomości - rynek pierwotny, czy wtórny | Opinie ↓


Słowa kluczowe: 

↓ może to Cię też zainteresuje: 

KOMENTARZE / OPINIE

Ja czekam na Mieszkanie + i mam nadzieję że już w 2018 będę już wiedziała na czym stoję. Smile
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Cześć, jak wygląda kupno nieruchomości przez cudzoziemca w Polsce? Pytam z ciekawości bo mój znajomy Anglik chce kupić nieruchomość w Polsce ale nie ma obywatelstwa polskiego? Jakie warunki trzeba spełniać i jakie dokumenty posiadać aby móc starać się o kupno nieruchomości przez w Polsce przez cudzoziemca?
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Mieszkam w kamienicy i tak sobie pomyślałam co się bardziej opłaca, czy kupno mieszkania a może budowa domu? Kiedyś rozmawiałam o tym z mężem to sprzeciwu nie było tylko musielibyśmy wziąć kredyt na to mieszkanie lub budowę domu. Uzgodniliśmy sobie że mieszkanie / dom musi mieć minimum 4 pokoje do tego sypialnia i pokój dla dziecka. Jeśli dom a właściwie domek to taki mały z poddaszem ale poddasze nie musi być użytkowe, to też zależy od tego ile byśmy mięli pieniędzy na do no i od projektu domu. Jak uważacie w co lepiej inwestować w dom a może w mieszkanie?
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Jak masz pewną pracę i jest pewne że będziecie mieć pieniądze na spłatę kredytu to bez zastanowienia buduj dom. Chyba nie trzeba mówić jakie są plusy i minusy mieszkania w domu i w mieszkaniu. Kiedyś mieszkałam w wieżowcu prawie na samej górze, ściany cienkie wszystko słyszałem a najbardziej uciążliwe to był hałas windy :/ Ciągle coś wymieniali to elewacje to balkony i inne bzdety bo wieżowiec pochodził z czasu PRLu. Dwa lata temu skończyliśmy budowę domu, dom nie duży bo 160 metrów kwadratowych ale jest przytulny i w okół domu mamy trochę wolnej przestrzeni, także mamy ciszę i jesteśmy bardzo zadowoleni.

Dom mamy wybudowany na obrzeżach Wrocławia, a wcześniej mieszkaliśmy w Oleśnicy ale pod Wrocławiem znaleźliśmy nie drogo grunt pod budowę domu i też mamy blisko do pracy. Z mężem pracujemy we Wrocławiu i wcześniej dojeżdzaliśmy z Oleśnicy co też było uciążliwe. Do miasta autem mamy teraz 10 minut drogi. Koszty utrzymania domu są naprawdę niewiele wyższe od tych kosztów w mieszkaniu ale to też zależy co mamy na wyposażeniu domu / mieszkania. Mamy solidnie zbudowany dom z porządną izolacja i dachem - nie ma wilgoci także jest też oszczędność na ogrzewaniu domu zimą, mamy kominek z systemem odprowadzającym ciepło na pokoje.

Na budowę domu mięliśmy połowę pieniędzy a drugą połowę pieniędzy z kredytu. Mamy duże raty (możemy sobie pozwolić) to i kredyt spłacimy w ciągu kilku lat. Także to wszystko zależy od tego jaki dom jakie byłyby koszta budowy domu i czy praca jest pewna, bo jak praca jest nie pewna to nie ma co się ładować w budowę domu a bezpieczniej kupić mieszkanie.
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Kamila, zdecydowanie polecam Ci domek i tak jak Aneta napisała jeśli was stać to tylko własny dom. Ja od sześciu lat mieszkam w domku jednorodzinnym a wcześniej też mieszkałem w bloku. teraz jest cisza, mieszkam z dala od centrum miasta a właściwie to mieszkam na wsi Bogusławice. Do Oleśnicy mam 5 km i samochodem jest to kilka minut także to dla mnie nie jest żaden problem. Mam sąsiadów ale ich domy są położone za moją granicą i mam płot elegancki także nawet ich nie widać. polecam budowanie domu na wsi bo praktycznie nie ma minusów a na każdej wsi jest przynajmniej jeden lub dwa sklepy w których kupi się podstawowe rzeczy codzienne, a na większe zakupy to do miasta. teraz sobie nie wyobrażam mieszkać w bloku z tymi wszystkimi sąsiadami bo mając swój dom wychodzisz sobie przed dom bierzesz latem leżak i sobie leżysz na świeżym powietrzu Smile My latem mamy też basen pompowany ale jest dosyć duży. W moim przypadku było tak że nie musiałem brać kredytu na budowę domu bo miałem zaoszczędzone i też w spadku dostałem część pieniędzy. Ale jak wiesz że spłacisz ten kredyt to buduj chatę i tyle Smile Pozdrawiam
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Dzięki piękne za Wasze porady z pewnością się przydadzą! indecision Ja i mój mąż pracę mamy pewną ale nie pewną na 100% ale na sto procent to można być pewnym jedynie śmierci Wink Teraz wszystko musimy przemyśleć i czekają nas długie rozmowy tak czuję odnośnie tego czy kupić nowe mieszkanie czy też postawić dom. Niewątpliwie pieniądze grają tu największą rolę. Ja uważam podobnie jak Wy że lepszy jest swój własny dom, obok domu ogródek, trochę zieleni jakiś sad, miejsce na grillowanie i tak dalej. Domek na wsi hmmmm to dobry pomysł ale żeby nie było za daleko od miasta. Ok, zobaczymy co to wyjdzie z tych naszych rozmów czas pokaże czy zainwestujemy w mieszkanie czy własny dom. Pozdrawiam i życzę udanego weekendu! mail
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba