Dzisiaj jest: Poniedziałek, 22 października 2018 Imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłwa

Cyber Oleśnica

OPIS PORADNI DOBRY START, KLIKNIJ

Większość rodziców nie oszczędza na przyszłość swoich dzieci

Czytelnia > Dział: 

Tylko 30 proc. Polaków odkłada pieniądze na przyszłość swoich dzieci – wynika z badań Instytutu Homo Homini. Tymczasem regularne odkładanie nawet kilkudziesięciu złotych miesięcznie już od narodzin dziecka pomoże rodzicom zapewnić mu lepszy start w dorosłe życie. Zebrana przez lata kwota może pomóc w opłaceniu studiów, zakupie mieszkania czy w założeniu własnego biznesu.

Rodzice nie mają w zwyczaju odkładać pieniędzy na przyszłość swoich dzieci. Zdaniem doradców finansowych Polacy myślą z dnia na dzień. Młodym Polakom trudniej spełniać więc swoje marzenia i usamodzielnić się. Według danych GUS około połowy osób w wieku 18-35 lat wciąż mieszka z rodzicami. Wskaźnik ten jest wyższy niż unijna średnia i wciąż rośnie. Zahamować ten trend może inwestowanie w celu zapewnienia lepszej przyszłości dziecku. Najlepiej zacząć oszczędzać od dnia jego narodzin.

Jeśli zaczniemy wcześniej i będziemy oszczędzać regularnie określone kwoty, kilkadziesiąt czy kilkaset złotych, to w momencie, kiedy dziecko osiągnie wiek 18-19 lat, może się uzbierać znacząca suma – mówi agencji informacyjnej Newseria Leszek Zięba, menadżer ds. kluczowych partnerów z Centrum Finansowego Aspiro.

Plan inwestycji na tak długi okres należy dobrze przemyśleć, biorąc pod uwagę m.in. cel, a także rodzaj inwestycji.

Trzeba dokładnie przemyśleć, jaką kwotę zechcemy uzbierać, a to zależy od tego, na jaki cel będziemy ją chcieli przeznaczyć. Może nie tylko na studia, może na uruchomienie biznesu, może na podróż dookoła świata, a może po prostu na huczne wesele dla dziecka – radzi Leszek Zięba. – Trzeba inwestować w takie instrumenty, które rozumiemy. Mogą to być na przykład lokaty, programy oszczędnościowe, które sami sobie stworzymy, bądź programy dostępne w instytucjach finansowych. Możemy również inwestować bardziej agresywnie, kupując akcje, ale to już wiąże się z większym ryzykiem.

Rodzice przy wyborze strategii inwestycyjnej powinni wziąć pod uwagę swoje możliwości finansowe, aby kilkunastoletnie oszczędzanie nie było odczuwalne w domowym budżecie. Należy mieć także na uwadze koszty takich inwestycji, np. podatek od zysku czy inflację.

Popularne i stabilne jest inwestowanie w nieruchomości. Rodzice, jeszcze kiedy dziecko będzie małe, mogą kupić mu mieszkanie i oddać pod wynajem, a pieniądze z czynszu przeznaczyć na spłacanie kredytu. Działający od początku roku program Mieszkanie dla Młodych umożliwia również rodzicom pomaganie dorosłym dzieciom. Mogą oni przyłączyć się do kredytu, w przypadku gdy dochody ich dzieci nie są wystarczające na jego zaciągnięcie.
Rodzice nie stają się współwłaścicielami tej nieruchomości, ale dołączają się do dochodów, aby zwiększyć zdolność kredytową, która pozwoli na nabycie upragnionego mieszkania przez młodych ludzi – podpowiada Leszek Zięba.  
O kredyt z dopłatą w ramach MdM mogą się starać osoby do 35. roku życia, w tym również single.
   źródło: Agencja Informacyjna NEWSERIA

> KREDYT GOTÓWKOWY < - zapoznaj się z ofertą

> KREDYT MIESZKANIOWY < - zapoznaj się z ofertą


Słowa kluczowe: 

↓ może to Cię też zainteresuje: 

KOMENTARZE / OPINIE

Większość rodziców może nie ma z czego odłożyć - słabe zarobki i każdy pieniądz idzie na bieżące sprawy. Chociaż z drugiej strony te 20 zł miesięcznie, to wcale nie tak dużo.
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
masz rację w Polsce zarobki są bardzo słabe ale to dzięki głównie PRLowi okrągłemu stołu i planu balcerowicza... ogólnie zwykły obywatel w Polsce jest okradany bo w Polce są bardzo wysokie podatki i jest ich bardzo dużo...

ja np odkładam co miesiąc tak do 50 zł mam mały sejf w domu Smile w banku nie trzymam bo bezpieczniej w domu trzymać pieniądze tylko muszą być dobrze ukryte
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba