Dzisiaj jest: Niedziela, 26 maja 2019 Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła

Cyber Oleśnica

OPIS PORADNI DOBRY START, KLIKNIJ

Użytkownicy komputerów Mac pod ostrzałem

Czytelnia > Dział: 

thumb_klp_apple_pod_oblezeniem_small.jpgRosnąca popularność urządzeń firmy Apple w ostatnich latach sprawiła, że cyberprzestępcy w większym stopniu zainteresowali się systemami operacyjnymi OS X i iOS. Stanowi to zagrożenie dla danych i prywatności użytkowników, jak również ich pieniędzy. Badanie Kaspersky Lab i B2B International wykazało, że jeden na czterech użytkowników komputerów Mac trafił w 2014 r. na szkodliwy program.

Badanie pokazało również, że 21% tych cyberataków doprowadziło do strat finansowych, łącznie z kosztami zakupu oprogramowania w celu przywrócenia systemu do działania lub wynajęcia specjalistów IT w celu wyleczenia maszyny.

Wirelurker - wykryty niedawno trojan - jest przykładem szkodliwego oprogramowania stworzonego specjalnie z myślą o atakowaniu użytkowników produktów firmy Apple. W ciągu 6 miesięcy przed jego wykryciem szkodnik ten został pobrany ponad 356 000 razy z alternatywnego sklepu z aplikacjami, dlatego mógł zainfekować znaczną liczbę komputerów. Wirelurker jest unikatowy ze względu na to, że wykorzystywał nieznaną wcześniej lukę w celu rozprzestrzeniania się na urządzenia z systemem Apple iOS, które były połączone z zainfekowanym komputerem. Trojan ten potrafił nawet infekować urządzenia, które nie zostały złamane metodą jailbreak, otwierając je na pobieranie aplikacji ze źródeł osób trzecich. W efekcie, użytkownicy OS X – systemu operacyjnego uznawanego za bezpieczny jeśli chodzi o szkodliwe oprogramowanie – nieumyślnie infekowali urządzenia działające pod kontrolą iOS, innego rzekomo bezpiecznego systemu.


Jednak wirusy i inne rodzaje szkodliwego oprogramowania to nie jedyne zagrożenia dla użytkowników Maków. Ataki sieciowe i oszustwa online nie wymagają zainstalowania szkodliwego oprogramowania na urządzeniu ofiary. Jednym z takich zagrożeń jest phishing. Co ciekawe, odsetek użytkowników systemu OS X, którzy stali się celem zagrożenia finansowego w ciągu roku, jest bardzo wysoki – 51%. Dla wszystkich użytkowników – niezależnie od platformy – odsetek ten wyniósł 43%. Potwierdzeniem tych statystyk są dane pochodzące z chmury Kaspersky Security Network: spośród wszystkich ataków phishingowych na system OS X wykrytych przez Kaspersky Lab w okresie od listopada 2013 r. do października 2014 r., celem 44% była kradzież danych finansowych. W innych środowiskach udział ataków z kategorii phishing finansowy wynosił 26%.


Użytkownicy systemu OS X powinni również uważać na inne zagrożenia wieloplatformowe, takie jak luki w zabezpieczeniach oprogramowania zainstalowanego na innych urządzeniach. Na przykład luka ShellShock, o której poinformowano we wrześniu 2014 r., pozwala cyberprzestępcy na wykonanie na komputerze dowolnego, także szkodliwego, kodu. Jeśli cyberprzestępcy wykryją te dziury w zabezpieczeniach, zanim zrobi to ktoś inny, zdobędą czas, w którym będą mogli wykorzystać je do szkodliwych celów, zanim producent systemu operacyjnego naprawi problem.


Innymi słowy, żaden system nie może zostać uznany za całkowicie bezpieczny jeśli chodzi o cyberzagrożenia. Dlatego też zapewnienie bezpieczeństwa online wymaga stosowania dodatkowych narzędzi. Kaspersky Internet Security for Mac, wchodzący w skład pakietu Kaspersky Internet Security — multi-device, zapewnia skuteczną ochronę przed szkodliwym oprogramowaniem, blokuje ataki sieciowe i phishingowe i zawiera technologię Bezpieczne pieniądze – dodatkowy moduł, który zabezpiecza transakcje finansowe online.


Pełne wyniki badania przeprowadzonego przez Kaspersky Lab i B2B International są dostępne na stronie https://press.kaspersky.com/files/2014/08/Kaspersky_Lab_Consumer_Security_Risks_Survey_2014_ENG.pdf.
Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.
Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie http://www.kaspersky.pl/news.
źródło: Kaspersky Lab
 

Komputery Mac OS X i iOS


Słowa kluczowe: 

↓ może to Cię też zainteresuje: 

KOMENTARZE / OPINIE

Kto w Oleśnicy naprawia komputery mac chyba mi karta graficzna się zepsuła albo monitor , jedna firma mi powiedziała ze za same znalezienie przyczyny koszt wyniesie 50 zł to ja mam ich gdzieś bo jak nie naprawia to za darmo dam im pieniądze o na pewno nie , mi się wydaje ze karta graficzna do naprawy albo do wymiany
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba

Jestem uzytkownikiem komputera Mac i cenie sobię ten komputer który jest zdecydowanie lepszy od pc. Miałem kiedys pc ale windowsy mi sie nie podobają, słabe są, a OS X jest dla profesjonalnych zastosowań. Firma Apple to porządnia firma a nie składaki z windowsami.

w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba