Motoryzacja

Koła rolnicze – jak wybrać odpowiednie opony?

Od właściwie dobranych opon do maszyny rolniczej zależy nie tylko jej wydajność w pracy. Mogą one wpływać także na bezpieczeństwo osoby obsługującej dany sprzęt. Jako że koła rolnicze muszą podołać różnym wyzwaniom, dobór ogumienia powinien być starannie przemyślany. Przeczytaj poniższy artykuł, by poznać wskazówki, jakie pomogą Ci w tym zadaniu.

Określ przeznaczenie ogumienia

Rolnictwo to szeroka gałąź przemysłowa, która obejmuje nie tylko pracę w polu, ale i m.in. transport zebranych plonów do składu. Wobec tego przy zakupie opon trzeba zastanowić się, w jakich warunkach będzie pracować dany komplet – czy ma poruszać się po leśnych bezdrożach, po polu czy utwardzonych nawierzchniach. To pomaga w doborze najlepszych parametrów.

Sprawdź oznaczenia

Ogumienie na koła rolnicze ma oznaczenia dotyczące m.in. ich rozmiaru, szerokości, średnicy osadzenia, typu budowy i innych parametrów. Sprawdzenie ich jest konieczne nie tylko po to, by wybrać odpowiednie opony do konkretnego sprzętu, ale i by w pełni wykorzystać jego potencjał. Wśród informacji, które znajdziesz jeszcze na tych elementach, są też dane dotyczące ładowności i maksymalnej dozwolonej prędkości dla nich.

Szczególnie istotne są koła na tylnej osi

Tylna oś w ciągnikach ma ogromne znaczenie, gdyż to najczęściej ona napędza maszynę. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na opony przeznaczone do niej, w tym m.in. na ich typy. Wyróżnia się 4 główne kategorie ogumienia:

  • R-1/R1-W – przeznaczone odpowiednio do suchej lub mokrej oraz lepkiej nawierzchni,
  • R-2 – zapewniające dobrą przyczepność i mobilność na grząskim terenie,
  • R-3 – wykorzystywane do jazdy po żwirowej nawierzchni, darni i śniegu,
  • R-4 – w tej grupie mieszczą się opony przemysłowe.

Sprawdź propozycje renomowanych producentów

Powyżej dowiedziałeś się więcej o tym, na jakie parametry zwrócić uwagę, kupując ogumienie na koła rolnicze. Ponadto warto przyjrzeć się bliżej m.in. budowie opon i producentom, którzy je stworzyli. To ostatnie jest o tyle ważne, że przekłada się na ich jakość. Dlatego, jeśli szykujesz się do takiego zakupu – wybieraj produkty renomowanych firm.

Zobacz również