Dzisiaj jest: Środa, 24 lipca 2019 Imieniny: Kingi, Krystyna, Michaliny

Cyber Oleśnica

OPIS PORADNI DOBRY START, KLIKNIJ

Kierowca kontra fotoradar - Jak uniknąć fotoradaru

Czytelnia > Dział: 

Kierowca kontra fotoradar | Jak uniknąć sfotografowania przez fotoradar? Oto kilka rad, które pomogą nam zachować pieniądze i czyste konto punktów karnych. Jeszcze parę lat i Polska stanie się krajem o największej liczbie fotoradarów oraz innych urządzeń rejestrujących prędkość. Charakterystycznych, przydrożnych skrzynek, które każą zdejmować nogę z pedału gazu, przybywa jak grzybów po deszczu. Można je spotkać nie tylko przy głównych trasach, lecz także przy drogach lokalnych czy małych miejscowościach. Instalowanie tych aparatów, daje niekiedy gminom dość pokaźny przychód z wypisanych mandatów. Co robić, aby ustrzec się ewentualnych konsekwencji ukarania przez Policję lub Straż Miejską?

Jedną z najprostszych a zarazem najskuteczniejszych metod jest przestrzeganie przepisów drogowych. Fachową znajomością kodeksu drogowego z uwagi na częste jego zmiany, może się pochwalić niewielka grupa użytkowników dróg, a to z koli sprzyja nagminnemu łamaniu przepisów.

W gąszczu znaków drogowych coraz trudnie się połapać, który czego dotyczy albo oczym ostrzega kierowcę. znaki o znajdującym się fotoradarze czasami ustawione są tak, że dezorientują kierującego o faktycznym jego położeniu.

dzięki firmom elektronicznym i serwisom internetowym, stajemy się mniej bezradni wobec techniki instalowanej na drogach. nowoczesne gadżety w porę informują nas o zbliżającym się niebezpiecznym miejscu, przewidywanych lub najczęściej odwiedzanych punktach postoju patroli oraz uniknąć zrobienia sobie, dosyć kosztownej, pamiątkowej fotografii.

Najprostszym sposobem jaki możemy w tym wypadku zrobić, to skorzystać z fotoradarowej mapy znajdującej się w wielu witrynach internetowych. wpisując w wyszukiwarkę "mapa fotoradarów", otrzymamy całe mnóstwo wyników. mapy takie są na bieżąco aktualizowane, więc zachodzi małe prawdopodobieństwo, że coś przeoczymy i słono będziemy musieli za to zapłacić. oprócz szczegółowej lokalizacji, można czasami ujrzeć fotografię miejsca, co bardzo ułatwi nam znalezienie radaru.
 

 Zalety takiego rozwiązania to: 

 • - częsta aktualizacja map
 • - darmowy dostęp
 • - informacje dotyczące oznakowania, prędkości na danym obszarze
 • - informacje o objazdach, robotach drogowych
 • - oznaczenia niebezpiecznych miejsc

 Popularną metodą jest również zamontowanie w samochodzie radia CB. Od dłuższego już czasu bardzo wygodny sposób na uzyskanie bieżącej wiedzy na temat sytuacji i warunkach panujących na drodze, Na kanale 19 od innych kierowców posiadających takie odbiorniki, uzyskamy dokładne informacje o przemieszczających się patrolach, objazdach, tworzących się korkach itp. Tu jednak należy się liczyć z wydatkiem rzędu kilkuset złotych za przeciętnej jakości odbiornik.

Zalety to:

 • - bieżące informacje o sytuacji na drodze
 • - dostępny kanał ratunkowy
 • - aktualne ostrzeżenia o radarach
 • - ostrzeżenia innych o niebezpiecznych miejscach, wypadkach

Następnym urzadzeniem, jakie można znaleźć w samochodach to tzw. "legalny antyradar". Przypomina tradycyjne urządzenie, choć na dobrą sprawę nie ma z nim nic wspólnego. Ten niewielki aparat, składający się z anteny GPS i modułu z wykazem miejsc gdzie zamontowane są fotoradary, na bieżąco analizujepozycję samochodu względem fotoradaru. W momencie zbliżania się do wyznaczonego punktu, lokalizator informuje o tym kierowcę sygnalizacją dźwiękową. Urządzenie to, staje się zbędnym gadżetem, kiedy w samochodzie posiadamy nawigację GPS. Antena, niezbędna do odbioru sygnałupowinna się znajdować jak najbliżej przedniej szybylub, jako najlepsze rozwiązanie, zamocowana na dachu pojazdu.

Zalety to:

 • - wygodny w użyciu
 • - nieskomplikowana aktualizacja danych
 • - niewielkie gabaryty urządzenia
 • - monitorowanie na bieżąco

Komunikator lub inaczej lokalizator GPS, to urządzenie wykorzystujące sygnałtelefonii komórkowj GSM. Działanie polega na praekazywaniu informacji o zaistniałych zdarzeniach pomiędzy uczestnikami ruchu. Tak jak w przypadku lokalizatora, urządzenie wraz z anteną powinno znajdować się jak nabliżej przedniej szyby samochodu aby docierający sygnał był jak najmocniejszy. Skuteczność działania urządzenia jest uzależniona od liczby uczestników. im jest ich więcej, tym skuteczność wzrasta.

Zalety to:

 • - Łatwy w obsłudze
 • - ostrzeżenia z miejsca, gdzie zaistniało jakieś zagrożenie
 • - regularna aktualizacja
 

Na koniec zostawiłem to co określane jest mianem "nielegalne" Posiadanie tego urządzenia nie jest zabronioneZabronione jest natomiast jego używanie. Fotoradar, aby zmierzyć prędkość nadjeżdżającego pojazdu, wysyła w jego kierunku wiązkę fal, które odbierane są przez antyradar znajdujący się w samochodzie. W momencie wykrycia takiej wiązki fali, zostajemy o tym poinformowani przez nasze urządzeniesygnałem dźwiękowym. W praktyce, działanie takich aparatów nie zawsze skutkuje 100% wykrywalnością z uwagi na jakość ich wykonania i użyte w nim elementy. Lepszym rozwiązaniem jest Jammer (też nielegalny), który wysyłając swoją wiązkę fal, zakłóca działanie fotoradaru, uniemożliwiając poprawne zmierzenie prędkości nadjeżdżającego pojazdu. Niestety, ceny tych urządzeń wahają się niekiedy w granicach kilku tysięcy złotych i też nie zawesze bywają skuteczne.

Zalety to:
 • - ostrzegają tylko o działających radarach
 • - wykrywają ręczne mierniki radarowe

 Decyzję, co do zakupu konkretnego urządzenia lub korzystania z takiego czy innego systemu ostrzegania o zdarzeniach na drodze, należy podejmować, gdy będziemy pewni, że jest to nam niezbędne. Inaczej wydamy niepotrzebnie pieniądze a nasz nieużywany gadżet będzie leżał w garażu na półce.
 Wojtek Bladysz


Fotoradary w Oleśnicy | Opinie ↓


Słowa kluczowe: 

↓ może to Cię też zainteresuje: 

KOMENTARZE / OPINIE

Fotoradary już całkiem zniknęły z polskich dróg i autostrad co? I się okazało że jest bezpieczniej! Dobra zmiana PiSu. Była władza czyli PO/nowoczesna, PSL traktowały te fotoradary jako dodatkowe dojne krowy. Może w końcu w Polsce zapanuje jako taka sprawiedliwość bo przez ostatnie 27lata politycy doiły jak tylko mogły polskich obywateli z pieniędzy! CWP!
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
udało się komuś nie zapłacić mandat za przekroczenie prędkości ja przekroczyłem prędkość o 60km i fotoradar zrobił mi zdjęcie przysłali mi to zdjęcie wraz z mandatem do domu ale nie zapłaciłem mineło już ponad 2 lata to już chyba przedawnione Biggrin a ztego co teraz słyszałem to rząd chce zlikwidować większość fotoradarów bo nic nie pomagały wypadków było nawet więcej a tylko te fotoradary służyły jako maszynki do zarabiania pieniędzy na te ośmiorniczki dla tych łajzów z PO Biggrin pozdro
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Fotoradary powstały po to żeby wyciągać dodatkowe pieniądze od kierowców ,bo fotoradary wcale nie dają więcej bezpieczeństwa na drodze natomiast pieniądze z mandatów zasilają konta rządzących czyli Platformy Obywatelskiej która wprowadziła te durne fotoradary które nic dobrego nie dają a tylko wyciągają od obywateli kasę, złodzieje !
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Jak ktoś jezdzi przepisowo to nie ma co się obawiać fotoradarów. Dlatego ja się nie przejmuje nimi i jeżdzę sobie spokojnie. Dla mnie fotoradary to tak jak by ich nie było. 
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Całe szczęście że w pobliżu Oleśnicy nie ma fotoradarów. Kiedyś były ale coś pościągali bo nie widzę . Czasem lubię depnąć ale trzeba wiedzieć na których odcinkach drogi.cheeky
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba