Dzisiaj jest: Środa, 24 lipca 2019 Imieniny: Kingi, Krystyna, Michaliny

Cyber Oleśnica

OPIS PORADNI DOBRY START, KLIKNIJ

Filtry samochodowe – kiedy należy je wymieniać?

Czytelnia > Dział: 

Większość kierowców dba o wygląd zewnętrzny swoich pojazdów. Myjnie odwiedzamy na ogół minimum raz w miesiącu, a do tego dodać należy także odkurzanie, pranie tapicerki czy czyszczenie szyb. Ważne jednak jest, by czystość zachować również wewnątrz poszczególnych układów samochodu. Do tego niezbędne są filtry, które wpływają zarówno na stan techniczny auta, jak i komfort podróżowania.

Filtry samochodowe to tylko z pozoru mało istotne elementy. W praktyce bowiem to od nich zależy prawidłowość wielu procesów zachodzących w układach pojazdu.

Tych ostatnich w każdym aucie jest wiele. By zatem cieszyć się ich długą i bezproblemową obsługą przede wszystkim, w odpowiednim momencie (zgodnie z zaleceniami producenta), należy wymienić właściwy filtr. Podpowiadamy, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.
 

Dbamy o układ smarowania

- Pierwszy z nich, czyli filtr oleju, usuwa wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia powstające na skutek zużywania się poszczególnych elementów silnika czy też wydzielające się w czasie jego pracy frakcje, nagary lub sadze – wyjaśnia Grzegorz Król, kierownik serwisu w Centrum Motoryzacyjnym Martom, należącym do Grupy Martom.

W rzeczywistości rolę tego elementu naprawdę trudno przecenić. To od jego stanu tak naprawdę zależy praca całego motoru. Gdy filtr ten zaczyna tracić swoje właściwości, narażamy się na znaczny wzrost zużycia silnika, co ostatecznie może skutkować niemożliwą do usunięcia awarią.

Z całą pewnością warto więc pamiętać o systematycznej wymianie. Tej dokonujemy zgodnie z zaleceniami producenta auta – na ogół co 15 tysięcy kilometrów, czyli dokładnie z taką samą częstotliwością, jak w przypadku oleju.
 

Czyste paliwo to rzadziej wymieniany filtr

Nie mniej istotny jest filtr paliwa, którego rola polega na odseparowaniu wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń i cząstek stałych, a także, w przypadku samochodów zasilanych olejem napędowym, cząstek wody.

- Element ten w dużym stopniu decyduje o jakości paliwa dostarczanego do naszego silnika, zdecydowanie należy zatem zadbać o jego właściwy stan techniczny i w odpowiednim momencie stary i zużyty zwyczajnie zastąpić nowym – dodaje przedstawiciel Grupy Martom.

To, jak często będziemy musieli decydować się na wymianę, w dużym stopniu zależeć będzie od jakości stosowanej przez nas benzyny czy oleju napędowego.

Standardowo wizytę w serwisie w tym celu musimy planować po przejechaniu około 30 tysięcy kilometrów. Jeśli jednak wcześniej próbowaliśmy nieco zaoszczędzić na paliwie, dystans ten może ulec skróceniu nawet o połowę.
 

Powietrze bez kurzu i pyłu

Filtr powietrza z kolei, jak sama nazwa wskazuje, służy do oczyszczania zasysanego przez silnik w czasie jazdy powietrza z kurzu, pyłu i innych tego typu zanieczyszczeń.

- W tym przypadku częstotliwość wymiany w dużej mierze zależy od warunków, w jakich na ogół podróżujemy. Ograniczając się niemal wyłącznie do jazdy po mieście filtr ten wymieniamy średnio po przebyciu 15-20 tysięcy kilometrów. Auto eksploatowane w środowisku o wysokim zapyleniu wymagać będzie jednak częstszych interwencji z naszej strony – mówi Grzegorz Król.

Zwlekając z zakupem zamiennika narażamy się m. in. na wzrost zużycia paliwa. Nierzadko odczuwać będziemy także znaczący spadek mocy silnika. Objawów tych z pewnością nie należy ignorować, gdyż z czasem może to doprowadzić do poważniejszej usterki.
 

Eliminujemy drobnoustroje z wnętrza

Ostatni z samochodowych filtrów, czyli kabinowy (zwany też przeciwpyłkowym) oczyszcza powietrze przedostające się do wnętrza pojazdu. Jego stan wpływa przede wszystkim na odczuwalny w czasie jazdy komfort kierowcy czy pasażerów.

- Filtr ten co roku powinien zostać zastąpiony nowym, gdyż po tym czasie traci on swoje właściwości, a nagromadzona w nim wilgoć sprzyja rozwojowi grzybów i drobnoustrojów.

- W konsekwencji do kabiny auta wdmuchiwane jest zanieczyszczone powietrze, co może skutkować nieprzyjemnymi zapachami lub też szybszym parowaniem szyb – zauważa na koniec ekspert Grupy Martom.

Zatkany filtr kabinowy będzie szczególnie uciążliwy dla dzieci czy osób wrażliwych, wywoływać u nich bowiem może reakcje alergiczne. Z całą pewnością warto więc wyrobić sobie nawyk, by np. przed rozpoczęciem sezonu letniego, przy okazji przeglądu klimatyzacji, zadbać także o jego wymianę.
źródło: Agencja Informacyjna NEWSERIA

Kiedy wymienić filtr powietrza w samochodzie | Opinie ↓


Słowa kluczowe: 

↓ może to Cię też zainteresuje: 

KOMENTARZE / OPINIE

Jakie filtry samochodowe wybrać i czym się kierować przy zakupie takiego filtra do samochodu osobowego a dokładnie chodzi mi o filtr samochodowy do gazu?
w górę
Już ktoś oddał 1 głos
Cześć! Panowie szukam dobrego mechanika samochodowego bo mam problemy z samochodem i prawdopodobnie trzeba wymienić filtr oleju filtr powietrze i filtr paliwa i gazu i jeszcze kilka innych drobnych części jak mi to powiedział znajomy ,kogo z Oleśnicy może cie polecić chciałabym tanio jak to możliwe i nie musi to być mechanik samochodowy z jakiejś dużej firmy ,a po za tym to w którym sklepie z częściami do samochodu w Oleśnicy kupię takie filtry ,ja niestety nie wiem w Oleśnicy mieszkam od nie dawna i jeszcze nie wiem gdzie są takie sklepy a jedynie kilka małych sklepów ...?
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
To mogą być używane części samochodowe czy jednak nowe? Jak używane to w miejscowości byków jest szrot z używanymi częściami do samochodów i osobowych busów i ciężarowych a jak chcesz kupić nowe te części no to sklep motoryzacyjny w Oleśnicy są 2 albo 3 sklepy motoryzacyjne i tam powinnaś kupić takie filtry do samochodu jakie potrzebujesz a jaka to jest marka auta i to jest osobowe to auto?
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
tylko i wyłącznie nowe filtry mnie interesują a jakiś kontakt adres do tego sklepu motoryzacyjnego? mam auto osobowe Opel Corsa
w górę
Już ktoś oddał 1 głos
Auto Mix Sklep motoryzacyjny na ulicy Rzemieślniczej i w Oleśnicy na ulicy Reja sklep Motohit i chyba jeszcze na placu zwycięstwa jest pod balkonem motoryzacyjny kiedyś tam kupowałem do swojego samochodu części ale to bylo lata temu sklep
w górę
Już ktoś oddał 1 głos