Kiedy warto zastosować terapię SI?
Uroda i Zdrowie

Kiedy warto zastosować terapię SI?

Każdy człowiek jest otoczony przez wiele bodźców odbieranych przez zmysł wzroku, dotyku czy słuchu. Zwykle sygnały są odbierane poprawnie, dzięki czemu świat zdaje się ciekawym i przyjaznym miejscem. Jednak istnieją też osoby, np. dzieci, które mają zaburzony proces integracji sensorycznej, przez co reagują na zewnętrzne informacje agresją, nadmierną ruchliwością czy wycofaniem. W takiej sytuacji bardzo przydatna może się okazać terapia SI. Na czym ona polega i kto powinien z niej skorzystać? Zapoznaj się z całym tekstem, aby poznać odpowiedzi!

Kto powinien skorzystać z terapii SI?

Na początku należy zwrócić uwagę, że z opisywanej metody mogą skorzystać już kilkumiesięczne dzieci. Zazwyczaj terapia sensoryczna trwa od 6 miesięcy do 2 lat. Czynnikami wskazującymi, że warto się na nią zdecydować, jest m.in. nadmierna lub zbyt mała wrażliwość na bodźce wzrokowe, słuchowe czy dotykowe, trudności z koncentracją i uczeniem się, zbyt wysoki poziom aktywności ruchowej, opóźnienie w nauce mowy. Rzecz jasna, działania poprzedza diagnoza, które pomaga określić problemy podopiecznego i dobrać odpowiedni zestaw ćwiczeń.

Terapia sensoryczna w praktyce

Celem terapii SI jest sprawienie, że dziecko zacznie w odpowiedni sposób reagować na zewnętrzne bodźce. W praktyce polega ona więc na różnorodnych zabawach, uczących porządkować, odpowiednio przetwarzać docierające poprzez zmysły wrażenia, co wzmacnia procesy nerwowe. Do klasycznych ćwiczeń można zaliczyć huśtanie się, zabawę przedmiotami o różnych fakturach i kształtach czy malowanie. Cały proces powinien przebiegać w specjalnie przygotowanej sali. Dziecko musi mieć też poczucie bezpieczeństwa oraz współuczestnictwa.

Sprawdzone materiały do terapii SI

Dobrze przeprowadzona terapia SI przynosi zauważalne efekty takie jak złagodzenie podwrażliwości i nadwrażliwości, poprawa koncentracji i szybkości uczenia się, a także zwiększenie sprawności fizycznej oraz polepszenie koordynacji. Doświadczeni terapeuci wiedzą, że warto dysponować nowoczesnymi materiałami i narzędziami. Opłaca się więc nabywać wzory dokumentacji oraz opracowania zawierające zestawy ćwiczeń dopasowanych do potrzeb i możliwości każdego dziecka!

Zobacz również