Dzisiaj jest: Środa, 19 września 2018 Imieniny: Januarego, Konstancji, Leopolda

Cyber Oleśnica

OPIS PORADNI DOBRY START, KLIKNIJ

Katalizatory samochodowe. Kiedy psują się najczęściej?

Czytelnia > Dział: 

Katalizator to podstawowa część układu wydechowego. Według zapewnień większości producentów, powinien sprawnie działać przez długi czas użytkowania samochodu i wytrzymywać przebieg rzędu 200-300 tys. km. Nieraz jednak do awarii dochodzi znacznie szybciej. Przyczyny są z reguły proste – najczęściej powodem okazują się nagłe zmiany temperatury.

W skład układu wydechowego wchodzą rury, kolektory, tłumiki oraz katalizatory. Katalizator, a właściwie reaktor katalityczny, odpowiada za niwelowanie ilości szkodliwych spalin, co jest szczególnie istotne w dobie restrykcyjnych przepisów dotyczących emisji niebezpiecznych dla ludzi i środowiska gazów. Z tego też powodu coraz częściej w pojazdach montowane są układy składające się z kilku reaktorów katalitycznych.

Teoretycznie katalizator powinien działać bez zarzutów przez całkiem długi okres czasu. W założeniu – jak wynika z szacunków producentów – problemów z katalizatorem można spodziewać się najwcześniej po osiągnięciu 200-300 tys. km przebiegu. Niestety, kłopoty często pojawiają się już np. po 50 tys. km. W takim przypadku właściciel pojazdu musi liczyć się z wydatkiem rzędu od ok. 200 do nawet 6 000 zł.
 

Zbyt zimno, zbyt gorąco

Jeśli katalizator nie ma żadnych „wrodzonych” wad mechanicznych, a silnik działa poprawnie, to skrócić życie reaktora mogą właściwie tylko – nie licząc źle wyregulowanej instalacji LPG – uwarunkowania związane głównie z temperaturą.

Reaktor działa w bardzo wysokiej temperaturze, na poziomie ponad 500°C. Dlatego właśnie tak niebezpieczne są nagłe zmiany temperatury. Mowa tutaj oczywiście o drastycznym wychłodzeniu, które może skutkować ukruszeniem wewnętrznych struktur katalizatora, szczególnie jeśli posiadamy wkład ceramiczny, mniej trwały od metalowego. Do takiego wychłodzenia może dojść np. wtedy, gdy samochód przejeżdża przez dużą kałużę” – tłumaczy Rafał Pyszny, ekspert sklepu webautoservice.pl, lidera w segmencie sprzedaży tłumików i układów wydechowych.

Częstą przyczyną problemów z katalizatorem jest również długotrwała jazda z nieodpowiednio rozgrzanym silnikiem, szczególnie na wyraźnie wzbogaconej mieszance paliwowej. Problem powstaje, gdy niedopalone paliwo trafia do układu wydechowego, czyli oczywiście także do katalizatora lub katalizatorów.

Aby lepiej zobrazować tą sprawę, wystarczy przyrównać katalizator do swego rodzaju „gąbki” wchłaniającej nieczystości. Jeżeli mamy do czynienia z niedopalonym paliwem, jego spalanie następuje dopiero po zetknięciu z ową „gąbką”. Skutkiem jest zdecydowany wzrost temperatury, co z kolei poważnie podkręca tempo zużycia reaktora, nawet kilkunastokrotnie. Koniec żywota katalizatora nadchodzi wówczas stosunkowo szybko” – wyjaśnia Pyszny.

Jak zaznacza ekspert webautoservice.pl, poza trudnościami wynikającymi ze zmian temperatury, szybkie zużycie katalizatorów jest częstym problemem posiadaczy instalacji gazowych. Za niebezpieczeństwo odpowiada w takiej sytuacji złe wyregulowanie instalacji LPG. Zbyt mocno wzbogacona mieszanka powietrzno-gazowa – wskazuje Pyszny – drastycznie przyspiesza proces zużycia reaktora.
 źródło: Agencja Informacyjna NEWSERIA

Najlepsze katalizatory samochodowe
Skup Sprzedaż Opinie ↓


Słowa kluczowe: 

↓ może to Cię też zainteresuje: 

KOMENTARZE / OPINIE

jaki katalizator do lpg będzie najlepszy ceramiczny czy metalowy ? i czy warto kupić używany katalizator po regeneracji czy lepiej dołożyć i kupić nowy ? dobrze gdyby opinie zostawił mechanik samochodowy lub osoba co się zna na tego typu sprawach
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
A do jakiego samochodu? Ja mam katalizator z ceramicznym wkładem ale drugi raz ceramicznego katalizatora bym nie wziął bo coś mi stuka jak bym miał metalowy to bym rozebrał i wyklepał a jak jest wkład ceramiczny to nic nie zrobię. Kup do LPG katalizator metalowy.
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Witam! Mam 4 używane katalizatory do samochodów osobowych i 3 katalizatory też używane do busów i zaznaczam że te katalizatory są w dobrym stanie i szkoda mi je wyrzucić na złom bo można te katalizatory jeszcze wykorzystać. Do Oleśnicy mam nie daleko tylko czy w Oleśnicy jest może skup katalizatorów no ogólnie skup części samochodowych lub ewentualnie skup we Wrocławiu? Będę wdzięczny za udzielenie pomocy no chyba że ktoś jest chętny to mogę sprzedać bezpośrednio a co do ceny i modelu katalizatorów to już pod numerem telefonu najlepiej ale póki co czekam na informację odnośnie skupu.Pozdrawiam Damian
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
W Oleśnicy nie ma skupu używanych części samochodowych ale jest za Oleśnicą jak na Wrocław jedziesz przynajmniej wiem że kiedyś jakiś skup tam było bo było pełno różnych części do samochodów ale nawet nie pamiętam jaka to miejscowość może Długołęka albo borowa w każdym bądz razie widać z drogi bo ten skup części samochodowych to był zaraz przy drodze może ktoś będzie wiedział to ci dokładniej wytłumaczy gdzie to jest a w samej Oleśnicy to skupu nie ma a zawsze możesz dać ogłoszenie i sprzedasz Smile
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
A chyba wiem o co ci chodzi ale to zdaje się nie jest skup tylko szrot tam jak na Wrocław się jedzie Wink Gościu tam zwozi używane części samochodowe i sprzedaje i wątpię żeby kupił ode mnie te katalizatory no chyba że za darmo ale za darmo to odpada bo cena takich nowych w sklepie nie jest niska a te co mam do sprzedania są w dobrym stanie a z tym ogłoszeniem to nie głupi pomysł! Pozdrawiam
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba