Biznes i Finanse

Jakie są rodzaje kart MIFARE

Systemy bezdotykowe znajdują coraz szersze zastosowanie w codziennej rzeczywistości. Z jednej strony wykorzystuje się je, by zapewniać dostęp do miejsc, do których mogą wejść tylko osoby upoważnione. Z drugiej – świetnie spisują się jako metoda płatności. Wśród nich są karty MIFARE. Sprawdź, czym są i jakie wyróżnia się ich rodzaje.

Czym są karty MIFARE?

To standard opracowany przez firmę Mikron i wykupiony później przez PHILIPSA, znajdujący szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia. Mały kartonik wyposażony w mikroukład z chronioną pamięcią, nadajnikiem, odbiornikiem i anteną stanowi alternatywę m.in. dla biletów komunikacji miejskiej, systemów płatniczych, a także dostępowych. Zamiast więc np. wbijać kod na klawiaturze panelu przy drzwiach, wystarczy zbliżyć do czytnika taki identyfikator, na którym zapisane są wszelkie niezbędne dane.

Z jakich rodzajów kart MIFARE można korzystać?

Obecnie wyróżnia się kilka rodzajów kart MIFARE, a wśród nich m.in.:

  • Classic,
  • Plus,
  • Ultralight,
  • DESfire.

Pierwszy wariant wciąż należy do najpopularniejszych. Stosuje się go m.in. w systemach biletowych oraz identyfikacji pracowników. Uznaje się go jednak za przestarzały (także przez upublicznienie algorytmów CRYPTO1), zastępowany przez Plus. To karty dostępne w wersji Standard i eXpert, wyposażone w trzy poziomy bezpieczeństwa. Z kolei Ultralight to najprostszy i najtańszy z rodzajów, wykorzystywany w mniej zaawansowanych systemach, w tym m.in. biletowych.

Natomiast DESfire to rozbudowana wersja tego rozwiązania – wysoce bezpieczna i wieloaplikacyjna. Zastosowana w niej elektronika pozwala na zapis informacji z różnych źródeł. Stosuje się ją w systemach biletowych, mikropłatnościach i do identyfikacji użytkownika.

Produkty od sprawdzonego dostawcy

Nowoczesne karty MIFARE mogą znacznie ułatwić wykonywanie poszczególnych codziennych czynności – zarówno tych zawodowych, jak i prywatnych. Ważne jednak, aby sięgać po sprawdzone rozwiązania. Dlatego, jeśli potrzebujesz wdrożenia tego rodzaju systemu, np. w firmie, nawiąż współpracę z doświadczonym dostawcą.

Zobacz również