Dzisiaj jest: Niedziela, 26 maja 2019 Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła

Cyber Oleśnica

OPIS PORADNI DOBRY START, KLIKNIJ

Jak przygotować basen do sezonu?

Czytelnia > Dział: 

Basen w przydomowym ogrodzie jeszcze do niedawna uznawany był za symbol luksusu, zarezerwowany jedynie dla nielicznych. Dziś, na taki prywatny akwen w pobliżu miejsca zamieszkania jest w stanie pozwolić sobie coraz więcej z nas. Jak co roku, wraz z nadejściem wiosny do tego grona dołączą kolejne osoby. Warto zatem zawczasu poznać kilka podstawowych zasad przygotowywania basenu do nowego sezonu.

Wielu Polaków, pytanych o wymarzony sposób wypoczynku, bez dłuższego namysłu wymienia niczym nie zakłócony relaks i zażywanie promieni słonecznych  nad wodą.

O ile jednak nad morzem czy jeziorem zwykle możemy spędzić jedynie kilka dni w roku, to tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, by każde popołudnie słonecznego lata upływało nam na korzystaniu z uroków prywatnego basenu zlokalizowanego na naszej posesji.
 

Czystość bez kompromisów

Aby zapewnić sobie owe chwile przyjemności, zawczasu powinniśmy zadbać o czystość wody i wszystkich technicznych elementów wyposażenia. W tym względzie nie ma niestety miejsca na jakiekolwiek kompromisy.

- Brak odpowiedniej pielęgnacji szybko może bowiem doprowadzić do zmętnienia wody. Pamiętajmy, że w basenie panują dogodne warunki do rozwoju chorobotwórczych bakterii, grzybów czy glonów. Z czasem mogą stanowić one zagrożenie dla osób korzystających z kąpieli – przestrzega Marek Ignatowicz z firmy Garden.

Nie od dziś wiadomo, ze dużo lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Mając na względzie wszystkie te zagrożenia, przygotowując się do kolejnego sezonu należy zatem w porę zastosować właściwe środki higieniczne i dezynfekujące.


Zaczynamy od niecki basenowej

W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o samą nieckę basenową oraz o urządzenia filtrujące. Zaczynamy rzecz jasna od opróżnienia basenu z resztek pozostającej w nim wody, a następnie rozpoczynamy sprzątanie.

Wybierając środki czystości, swoją uwagę powinniśmy skierować przede wszystkim w stronę preparatów zasadowych:

- Dobrze, by w ich składzie znalazły się wodorotlenek sodu, alkohol i niejonowe substancje powierzchniowo-czynne. Pozwolą one na szybkie i łatwe usuwanie osadów brudu, tłuszczu czy sadzy z linii wody i z obrzeży basenów – wyjaśnia przedstawiciel białostockiej firmy Garden.

Z całą pewnością warto także szukać produktów o gęstej konsystencji, które ułatwią nam czyszczenie powierzchni pionowych (np. ścian bocznych). Nie bez znaczenia pozostają też właściwości ochronne stosowanych preparatów.


Walka z glonami i mętnieniem

Kolejnym krokiem, którego bezwzględnie nie możemy pominąć, jest spryskanie basenu środkiem powstrzymującym rozwój glonów i proces mętnienia wody.

Tu decydować się powinniśmy głównie na preparaty biologicznie degradowane, o obojętnym pH. Oprócz tego ich skład powinien pozostawać wolny od mogących powodować podrażnienia skóry metali ciężkich.

- Aplikacja w tym przypadku jest dziecinnie prosta i raczej nikomu nie przysporzy choćby najmniejszych kłopotów. W zależności od naszych preferencji, do nałożenia detergentu możemy bowiem użyć wilgotnej szmatki, gąbki czy też np. spryskiwacza używanego do podlewania kwiatów – podpowiada Marek Ignatowicz.

Dodatkowo warto wiedzieć, ze środki o odpowiednim składzie stosować można także już w trakcie sezonu, traktując je jako wzmocnienie ochrony przeciwko rozwojowi glonów.


pH na odpowiednim poziomie

Po użyciu powyższego preparatu nie pozostanie nam nic innego, jak uzupełnić basen świeżą wodą. Zanim jednak stanie się ona zdatna do kąpieli, należy odpowiednio wyregulować jej poziom pH.

Optymalna wartość odczynu w tym wypadku powinna oscylować w okolicy 7,2 – 7,4 pH. Wartości wyższe mogą powodować podrażnienia oczu i skóry czy jej przesuszenie. Oprócz tego liczyć się wtedy musimy także z osłabieniem działania środków dezynfekujących, spadkiem skuteczności koagulacji oraz zwiększonym odkładaniem się osadów wapnia.

Zbyt niski poziom z kolei z czasem doprowadzić może do korozji metali, zniszczenia zaprawy spoinowej do płytek ceramicznych, a także obniżenia efektywności koagulacji.

Pamiętajmy zatem, by wartość tę kontrolować nie tylko na początku sezonu, ale i podczas codziennej eksploatacji basenu - przynajmniej raz w tygodniu. Do zmiany pH służą zaś odpowiednie preparaty dostępne w formie proszku lub skoncentrowanego płynu.


Ostatni krok

Ostatnim elementem przygotowywania naszego akwenu do sezonu jest oczyszczenie i zdezynfekowanie wody metodą chlorową.

- W tym celu skorzystać należy z co najmniej dwóch różnych, niszczących bakterie, wirusy oraz inne, niepożądane mikroorganizmy, preparatów. Wybierać powinniśmy przede wszystkim środki nie zawierające wapnia, o obojętnym pH – dodaje ekspert firmy Garden.

Detergenty te, w zależności od rodzaju, aplikuje się po uprzednim rozpuszczeniu np. w wiadrze z wodą, za pośrednictwem pływającego dozownika (bojki) lub też  poprzez włożenie ich do skimmerów lub poprzez automatyczne systemy dozujące.
źródło: Agencja Informacyjna NEWSERIA


Jak przygotowujesz basen do sezonu? | Opinie ↓


Słowa kluczowe: 

↓ może to Cię też zainteresuje: 

KOMENTARZE / OPINIE

to teraz sie przyznac kto ma basen przydomowy xD ja ledwo wanna w lazience a gdzie mowa o basenie Wink
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Sezon kąpielowy w pełni a mój basen przydomowy będzie gotowy dopiero na przyszły rok. jak przygotować basen do sezonu to trochę już się dowiedziałem z tego tekstu a jak przygotować basen do zimy? Interesuje mnie konserwacja basenu. Co prawda na ten temat jeszcze poczytam jak dobrze dbać o basen ale dobrych pomysłów nigdy za wiele.
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Z ciekawości poszukałem i jest w internecie trochę na temat jak przygotować basen do zimy ale nie czytałem wpisz w wyszukiwarkę jak przygotować basen do zimy i znajdziesz dużo informacji ja się na tym nie znam żebym ci mógł odpowiedzieć ale mam inne pytanie :D

Mam działkę i na tej działce mam trochę miejsca i chcę kupić sobie basen do ogrodu ale nie orientuję się jakie baseny ogrodowe są dobre, patrzyłem w internecie ale nic konkretnego nie znalazłem. Chcę aby ten basen nadawał też się do pływania (tak 3 - 4 metry średnicy), basem pompowany, wysokość basenu tak do metra ale minimum to 60 cm wysokości. Zależy mi na tym aby basen był wytrzymały i żeby nie był trudny w czyszczeniu na co muszę zwrócić uwagę? Cena za basen ogrodowy też zęby nie była zbyt wysoka maksymalna cena to 500 zł tyle jeszcze mogę dać na taki basen. Co polecicie?
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Za 1300 zł kupisz już duży basen ogrodowy a tak do 500 zł to mogę ci polecić basen rozporowy Easy-Set o wymiarach 457 x 91 cm, mój brat ma ten basen i nawet można coś tam ponurkować i popływać ale bardziej w kółko ;)

Jak byś miał tak 1300 zł (polecam poczekać i kupić większy basen) to kup basen ogrodowy rozporowy owalny 488 x 305 x 107 cm 9w1 Bestway, ten jest wyższy od tam tego basenu i trochę dłuższy a do tego w zestawie jest pompa filtrująca Bestway o wydajności 3028 litrów/godz oraz wkład do pompy filtrującej.

Główne cechy basenu 9w1 Bestway:
 • basen ogrodowy Bestway
 • pokrywa do basenu
 • mata pod basen
 • pompa filtrująca
 • filtr do pompy typ II
 • metalowa, dwustronna drabinka
 • chemia - multitabletki 1kg
 • skimmer, oczyszczacz wody
 • zestaw czyszczący do basenu
 • instrukcja na płycie DVD
 • łatka naprawcza
 • zaślepki otworów na pompę

Zdjęcia basenów Easy-Set 457 x 91 cm i Bestway rozporowy owalny 488 x 305 x 107 cm 9w1 są w sieci także możesz sobie wyszukać i zobaczyć jak te baseny wyglądają

Warto dołożyć więcej pieniędzy i kupić konkretny basen z pełnym wyposażeniem, no jedynie bez wody Smile
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba