Dzisiaj jest: Czwartek, 23 maja 2019 Imieniny: Leoncjusza, Michała, Renaty

Cyber Oleśnica

OPIS PORADNI DOBRY START, KLIKNIJ

Odzyskiwanie podatku VAT w transporcie międzynarodowym

Czytelnia > Dział: 

thumb_Foto_1_odzyskiwanie_VAT_w_transporcie_miedzynarodowym_27_03_2015_1.jpgJednym z zadań międzynarodowych przedsiębiorstw transportowych jest odzyskiwanie podatku VAT z transakcji dokonywanych na terenie Unii Europejskiej. To, co sprawia przewoźnikom największą trudność w tym procesie to żmudne działania administracyjne, które pochłaniają wiele czasu i są obarczone dużym ryzykiem błędu. Dlatego coraz więcej firm transportowych decyduje się na pomoc specjalistów, którzy zajmują się odzyskiwaniem podatku VAT z transakcji zagranicznych.

Właściciele firm transportowych odzyskują VAT m.in. z opłat za paliwo, opłat drogowych, zakupu części zamiennych. Trudności powoduje już samo zbieranie rachunków i faktur za poszczególne transakcje. Jednak prawdziwe problemy rozpoczynają się w momencie samodzielnego rozliczania wszystkich płatności. Pracownicy administracyjni napotykają nie tylko bariery językowe, ale także różne stawki VAT-⁠u w poszczególnych krajach. Przy rozliczaniu od kilkudziesięciu do kilkuset transakcji bardzo łatwo o błąd, który może powodować później problemy podatkowe. To firma ponosi odpowiedzialność za pomyłki, które mogą wiązać się z koniecznością zapłaty kary pieniężnej (na podstawie decyzji Urzędu Skarbowego). Aby wyeliminować ryzyko błędów, warto korzystać z kart flotowych. Przykładem jest karta euroShell.

„Właściciele przedsiębiorstw transportowych coraz częściej decydują się na korzystanie z kart flotowych po to, aby jak najefektywniej realizować swoje zadania. Powierzenie specjalistom procesu odzyskiwania podatku VAT z transakcji zagranicznych pozwala firmie skoncentrować się na jej kluczowych celach, czyli pozyskiwaniu nowych zleceń i nadzorem nad ich realizacją” – powiedziała Ewa Galanty, Marketing Manager euroShell Card na Polskę, Ukrainę oraz kraje nadbałtyckie.

 

Szybki zwrot podatku

Przedsiębiorcy, którzy samodzielnie odzyskują podatek VAT z poszczególnych krajów Europy, na zwrot pieniędzy mogą czekać nawet do 16 miesięcy od daty transakcji. Tak długotrwały proces hamuje płynność finansową przedsiębiorstw transportowych. Użytkownicy euroShell mogą skrócić ten czas do 2 tygodni, starając się o zwrot podatku VAT w trybie fakturowania netto. Jest to najszybsza metoda, ponieważ VAT za transakcje zagraniczne jest zwracany w formie faktury korygującej w następnym cyklu fakturowania, czyli po 14 dniach. Wówczas na konto euroShell klienta trafia przedpłata określonej kwoty. Zwrot możliwy jest w tym przypadku wyłącznie za transakcje dokonane kartą euroShell. Na ten moment tryb fakturowania netto dostępny jest dla transakcji wykonywanych w krajach, takich jak: Austria, Belgia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Niemcy, Norwegia, Szwecja, Węgry, Włochy, Wielka Brytania, Słowenia oraz Słowacja.

Innym rozwiązaniem oferowanym przez euroShell jest opcja zwrotu podatku VAT po miesiącu od zlecenia. Z tej opcji mogą skorzystać wyłącznie klienci, którzy podpisali umowę na fakturowanie netto. Miesięczny zwrot obejmuje faktury euroShell, z których nie został odzyskany podatek w trybie fakturowania netto, a także te, które nie zostały wystawione przez Shell.

 

Zwrot akcyzy z zakupu oleju napędowego

Oprócz odzyskiwania podatku VAT, operatorzy flot mogą liczyć również na zwrot akcyzy. Posiadacze karty euroShell mają możliwość odzyskania akcyzy z zakupu oleju napędowego. Usługa ta dostępna jest w 6 krajach europejskich: we Francji, Hiszpanii, Włoszech, Belgii, Słowenii i na Węgrzech.

Zasięg usług oferowanych przez euroShell obejmuje 28 krajów, co umożliwia zwrot podatku niemal z każdego kraju w Unii Europejskiej. Niewątpliwą zaletą korzystania z karty flotowej w odzyskiwaniu podatku jest także optymalizacja przepływu finansów w firmie transportowej ze względu na krótki czas oczekiwania na środki pieniężne. Wybór takiego rozwiązania to także przekazanie procesów administracyjnych zewnętrznym specjalistom, co odciąża firmę z przeprowadzania czasochłonnych i skomplikowanych procedur podatkowych. Poza tym, operatorzy flot nie muszą martwić się o bariery językowe, ponieważ mogą liczyć na doradztwo specjalistów z danego kraju.

50 lat doświadczenia Shell w dziedzinie kart paliwowych umożliwiło stworzenie zintegrowanych systemów zarządzania zużyciem paliwa oraz serwisami drogowymi. Karta euroShell to sprawdzone narzędzie, które pozwala na efektywne wykorzystanie czasu pracy i redukcję kosztów firmy.


Autorką artykułu jest: Natalia Szymczak
 

Jak odzyskać podatek VAT
w transporcie międzynarodowym | Opinie ↓


Słowa kluczowe: 

↓ może to Cię też zainteresuje: 

KOMENTARZE / OPINIE

Cześć szukam w sieci poradnika jak odzyskać podatek vat za samochód z Niemiec ale niestety nic nie znalazłem godnego uwagi.Tu temat dotyczy transportu międzynarodowego co mi się za bardzo nie przyda bo ja sprowadziłem samochód z niemiec do Polski i wogóle temat jest złożony ale ogólnie szukam porad w ziązku z odzyskaniem podatku vat za auto z niemiec ktoś coś wie gdzie znajdę fachowe porady ??
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Szukam firmy z Oleśnicy albo Wrocławia która wie jaka odzyskać podatek VAT z transportu międzynarodowego. Zależy mi na tym abym mógł odwiedzić biuro firmy i żeby porozmawiać na spokojnie bo tylko załatwianie spraw przez telefon albo internet mnie nie interesuje. Szukam sprawdzonej firmy która zajmuje się odzyskiwaniem podatku co najmniej kilka lat dlatego firma z doświadczeniem tylko i wyłącznie bo to poważna sprawa jest
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
a nie szukałeś w internecie? takich firm jest dużo co prawda nie wiem czy są jakieś w Oleśnicy ale jakieś są i może warto poczytać opinie na różnych forach dyskusyjnych bo na pewno nie jesteś pierwszą osobą która odzyskać podatek vat z transportu międzynarodowego i mogę się założyć że internet aż huczy od tego typu informacji i z pewnością jakieś opinie znajdziesz bo wątpię też żeby ktoś za ciebie znalazł ci taką firmę no chyba że sama zainteresowana firma
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba