Dzisiaj jest: Niedziela, 16 czerwca 2019 Imieniny: Aliny, Anety, Benona

Cyber Oleśnica

OPIS PORADNI DOBRY START, KLIKNIJ

Jak zabezpieczyć się przed zatruciem tlenkiem węgla

Czytelnia > Dział: 

Nie dawaj czadu! – 10 sposobów na uchronienie się przed zgubnymi skutkami tlenku węgla | W połowie grudnia zakończył się edukacyjny konkurs organizowany przez MK Systemy Kominowe, którego głównym celem było zachęcenie ludzi do zapoznania się ze sposobami ochrony przed czadem. Zainteresowanie konkursem było ogromne, a większość odpowiedzi była poprawna. Dla osób, które nie zdecydowały się w ten sposób poszerzyć swojej świadomości tlenku węgla, przygotowaliśmy katalog dziesięciu najważniejszych sposobów zapewniających bezpieczeństwo w tym zakresie.

- Bardzo cieszy nas zainteresowanie uczestników konkursu tą tematyką – co roku nie brakuje bowiem śmiertelnych ofiar tego podstępnego zabójcy jakim jest tlenek węgla, zwany potocznie czadem – podsumowuje Anna Rotkis-Dziadul, Dyrektor Biura Sprzedaży i Marketingu firmy MK Systemy Kominowe. – Wiele osób biorących udział w naszym konkursie dziękowało nam za tę zachętę do zwiększenia świadomości na temat własnego bezpieczeństwa – to było dla nas najlepsze podsumowanie całej akcji. Jeśli ta świadomość może uratować choćby jedną osobę, warto przykładać do tego typu inicjatyw największą wagę. Podsumowując ten konkurs postanowiliśmy dodatkowo zebrać najważniejszych 10 porad, do których w razie wątpliwości można się odwołać.

 

10 działań, które uchronią Ciebie i Twoich bliskich przed czadem:

 1. Zacznij od postaw: podczas budowy domu pomyśl o odpowiednim kominie i urządzeniu grzewczym – sprawdź atesty i certyfikaty, wybierz tylko takie systemy, które są dopuszczone do użytku na polskim rynku.

 2. Powierz montaż i opiekę na instalacjami grzewczymi profesjonalistom. Nie oszczędzaj na tych fachowcach, bo od ich wiedzy, doświadczenia i umiejętności może zależeć Twoje życie.

 3. Dbaj o urządzenia grzewcze i drożność komina – serwisuj regularnie piec i nie unikaj okresowych kontroli oraz czyszczenia kominów (w przypadku kominków i kotłów na paliwa stałe trzeba to robić najrzadziej raz na kwartał. Dwa razy do roku kontroluje się i czyści przewody spalinowe z kotłów gazowych i olejowych. Zarządca budynku ma obowiązek przeglądu instalacji nie rzadziej niż raz w roku).

 4. Samodzielnie sprawdzaj ciąg powietrza – przyłóż kartkę do otworu lub kratki wentylacyjnej, jeśli wszystko jest w porządku, kartka powinna przywrzeć do kratki.

 5. Zadbaj o prawidłową wentylację – nie zaklejaj kratek wentylacyjnych, rozszczelniaj okna, regularnie wietrz mieszkanie lub dom.

 6. Zamontuj czujnik czadu – ten wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych może uratować Ci życie!

 7. Nie dogrzewaj pomieszczeń sprzętami, które nie są do tego przeznaczone – kuchenka gazowa powinna służyć tylko do gotowania!

 8. Uchylaj okno podczas korzystania z otwartego źródła ognia (pieca gazowego z otwartą komorą spalania czy kuchenki gazowej).

 9. Nie zostawiaj samochodu z odpalonym silnikiem w garażu - nawet wtedy, gdy brama garażowa jest otwarta.

 10. Nie bagatelizuj możliwych objawów zatrucia tlenkiem węgla – jeśli boli Cię głowa, jest Ci słabo i odczuwasz mdłości, robisz się senny, a Twoja skóra się zaróżowiła i podejrzewasz, że to może być wina czadu, reaguj natychmiast! Otwórz okna i wezwij pomoc.
  Informacja Prasowa


Jak zabezpieczyć się przed zatruciem tlenkiem węgla
Inne sposoby Porady | Opinie ↓


Słowa kluczowe: 

↓ może to Cię też zainteresuje: 

KOMENTARZE / OPINIE

Bardzo dobry poradnik , krótko a rzeczowo.Wydrukuje sobie i powieszę u mnie w budynku ( stara kamienica przedwojenna ) , lepiej zapobiegać a i może się komuś przydadzą takie rady
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Jak pokazują statystyki w Polsce co roku w zatruciu tlenkiem węgla czyli czadem ginie kilka tysięcy ludzi! Te statystyki są przerażające w 2014 i 2015 zginęło ponad 2000 ludzi! Ciekawe jakie będą statystyki na rok 2015 i 2016... Żeby skutecznie zabezpieczyć się przed zatruciem tlenkiem węgla to trzeba zamontować czujniki najlepiej dwa do każdego pomieszczenia w razie gdyby któryś czujnik się zepsuł. Mam rodzinę na wsi i palą w zwykłych piecach i też w piecu kaflowym (centralne ogrzewanie też mają) i dwa lata temu poradziłem im żeby kupili sobie czujniki na tlenek węgla no i mają, zawsze to bezpieczniej się śpi a te czujniki na tlenek węgla to bardzo dobra ochrona lepiej dać te kilka złoty niż zatruć się i umrzeć w taki sposób.
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
cenne uwagi trzeba przyznac , kiedys mieszkalem w kamienicy i yl stary piec kaflowy az strach bylo palic ogniem tam i jeszcze takich czujnikow nie bylo , jak sie wyprowadzilem to dwoje ludzi zatrulo sie tam czadem ale w mieszkaniu obok gdzie ja mieszkalem ,tragedia przez zle zapezpieczony piec :/
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba