Dzisiaj jest: Wtorek, 16 lipca 2019 Imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli

Cyber Oleśnica

OPIS PORADNI DOBRY START, KLIKNIJ

Film kostiumowy „Hiszpanka” już w kinach

Czytelnia > Dział: 

kino.jpgPolska megaprodukcja kostiumowa „Hiszpanka” od dziś na ekranach kin „Hiszpanka” w reżyserii Łukasza Barczyka to film, który opowiada o jedynym w polskiej historii zwycięskim zrywie, jakim było Powstanie Wielkopolskie. Nie jest to jednak film historyczny, ale alternatywna wersja wydarzeń z 1918 roku, łączącą historię z science fiction. Obraz określany jako spiritual thriller zachwyca przede wszystkim scenografią i niespotykanymi w polskiej kinematografii efektami specjalnymi.

Akcja filmu rozpoczyna się w 1918 roku. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Ignacy Jan Paderewski (Jan Frycz) próbuje dotrzeć do ojczyzny, aby wygłosić słynne przemówienie z balkonu hotelu Bazar. Usiłuje mu w tym przeszkodzić pracujący dla pruskiej armii doktor Manfred Abuse (Crispin Glover). Tajemniczy okultysta ma za zadanie wedrzeć się do umysłu pianisty i skłonić go do odwołania podróży do Polski, bo jak wiadomo z historii, przemówienie Paderewskiego doprowadziło do wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Film reklamowany jest jako obraz z gatunku spiritual thriller. Dla jego reżysera Łukasza Barczyka jest to wspaniała przygoda, a dla widza szansa na podróż w czasie.

– Dołożyliśmy wszelkich starań, żeby stworzyć rzeczywistość niezwykle sensualną i dopracowaną w każdym szczególe. Nie tylko piękną, lecz także po prostu stwarzającą niedosyt. Oglądający mogą zobaczyć ludzi z innego świata i innej epoki. Dzięki świetnie zbudowanej intrydze widz może zostać wciągnięty w ten świat, a jednocześnie może go smakować i dostrzec w nim wszystko to, co nas z nim łączy oraz to, co nas z nim różni, a czego możemy nauczyć o historii, która się wydarzyła 100 lat temu mówi Łukasz Barczyk w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

W obsadzie filmu znaleźli się m.in. Jan Peszek, Crispin Glover, Jakub Gierszał, Jan Frycz i Magdalena Popławska. Aktorzy poddawania byli wielogodzinnej charakteryzacji, reżyserowi zależało bowiem na to, aby byli kojarzeni przez widzów wyłącznie z „Hiszpanka”, a nie kreacjami z ich wcześniejszych filmów.

– Aktorzy, których znamy dobrze, jak choćby Magda Popławska czy Piotr Głowacki, występują w takich odsłonach wizualnych, w jakich ich nigdy nie widzieliśmy, dlatego czasami trudno od razu domyślić się, z kim mamy do czynienia. To samo dotyczy Artura Krajewskiego, który nagle jest postacią pojawiającą się w polskim kinie jakby znikąd. Chociaż to człowiek, który wielokrotnie pojawił się na ekranie, to w takiej roli i w takim wydaniu, w jakim go widzimy w „Hiszpance”, nigdy nie występował i właściwie nie wiadomo, skąd się wziął – mówi Łukasz Barczyk.

Artur Krajewski wcielił się w rolę Rudolfa Funka, żydowskiego okultysty obdarzonego zdolnościami telepatycznymi. Jest on członkiem grupy spirytystów  ratujących Paderewskiego przed atakami Doktora Abuse'a. Oprócz niego w grupie znajdują się także zakochani w sobie Krystian i Wanda (Jakub Gierszał i Patrycja Ziółkowska).

– Reżyser nieustannie inspirował mnie, mówił mi, jak powinienem sobie wyobraża tę postać. Początkowo miała ona wyglądać trochę inaczej. To miał być po prostu jasnowidz, ale potem przestało to wystarczać. Łukasz pomógł mi zbudować tę rolę, pokazując mi różne rzeczy i mówiąc nie tyle o zewnętrzności tej postaci, chociaż o tym też, ile o tym, że musi ona mieć w środku jakieś pęknięcie, że to jest osoba, która cierpi i fizycznie, i psychicznie, i że musi być to widać. Tak, krótko mówiąc, powstała ta deformacja  mówi Artur Krajewski.

Budżet filmu sięgnął 24 mln zł. Twórcy chcieli, by film zachwycał także stroną wizualną, dlatego znaczna część tej kwoty przeznaczona została na niespotykane dotąd w polskim filmie efekty specjalne. Przygotowało je polskie studio Platige Image, które współpracowało m.in: z Larsem von Trierem przy „Melancholii”. Zdjęcia, za które odpowiedzialna była Karina Kleszczewska, kręcono w Warszawie, Poznaniu i Łodzi. Okres zdjęciowy trwał od października 2012 do stycznia 2013 roku. Reżyser przyznaje, że cała ekipa postawiła sobie poprzeczkę niezwykle wysoko, ponieważ „Hiszpanka” pod względem organizacyjnym, technologicznym i narracyjnym był niezwykle trudnym przedsięwzięciem.

– Czas był kluczowy dla tej produkcji, przygotowania trwały aż rok. Film był poprawiany właściwie do końca, walczyliśmy do ostatniej chwili, ale już nie z samą materią, tylko z odbiorem, oddźwiękiem, bo chcieliśmy, żeby obraz był jak najbardziej nastawiony na widza. Teraz jestem bardzo szczęśliwy, bo wydaje mi się, że wyszło nam coś naprawdę pięknego mówi Łukasz Barczyk.

Ogólnopolska premiera „Hiszpanki” ma miejsce w 96. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Film jest bowiem efektem konkursu ogłoszonego 4 lata temu przez marszałka województwa wielkopolskiego Marka Woźniaka, który w ten sposób chciał uczcić bohaterski, ale słabo pamiętany zryw Polaków.
źródło: Agencja Informacyjna NEWSERIA


Polski film kostiumowy Hiszpanka | Opinie ↓


Słowa kluczowe: 

↓ może to Cię też zainteresuje: 

KOMENTARZE / OPINIE

Film Hiszpanka oglądałem na CDA ostatnio jak nie przepadam za filmami kostiumowymi tak ten film wciągnął mnie i zapomniałem o Bożem świecie polecam ten film i wystawiam mu pozytywną opinie 9/12
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba

Widziałem zwiastun filmu Hiszpanka i film zapowiada się ciekawie. Obsada na poziomie. W Oleśnicy w kinie chyba są małe szanse żeby ten film pokazali? Najbliżej z tego co widziałem to w kinach we Wrocławiu tylko jest mały problem z biletami na ten weekend.... Może w przyszłym tygodniu będzie łatwiej. Nawet jak film będzie na CDA czy YouTube to wstrzymam się żeby w kinie zobaczyć bo to nie ma porównania na wielkim ekranie mimo że mam w domu rzutnik i ekran 120 cali.  No nic trzeba śledzić wrocławskie kina może się uda na przyszły tydzień. Smile 

w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba

W Oleśnicy może ten film będzie ale za jakiś czas raczej.

w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba

W Oleśnicy premier nie dają także jeśli film Hiszpanka miałby się ukazać u nas w kinie to tak jak napisałeś za jakiś czas czyli może za rok. Do tego czasu to już go oglądnę, bo do kina na ten film wybieram się w tym tygodniu. Smile

w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba

Hej. Hiszpanka będzie dzisiaj w multikinie w pasażu grunwaldzkim we wrocławiu także ja dzisiaj w końcu zobaczę ten film bo wszędzie czytałam pozytywne opinie o tym filmie tak jak i wynikało też z opisu filmu. Także zobaczymy czy zapowiedzi jak i opinie się sprawdzą. Ale myślę że tak bo tematyka filmu niezwykle ciekawa a obsada również.

w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba