Dzisiaj jest: Czwartek, 23 maja 2019 Imieniny: Leoncjusza, Michała, Renaty

Cyber Oleśnica

OPIS PORADNI DOBRY START, KLIKNIJ

Jak prowadzić dziennik snów i przypomnieć sen?

Czytelnia > Dział: 

Wielokrotnie zastanawiałem się, czy taki dziennik jest faktycznie tak niezbędny do osiągania świadomych snów. Kiedyś, potrafiłem pamiętać może do 3-4 snów z jednej nocy.  

Jednak w chwili, gdy przestałem zapisywać sny, wtedy albo pamiętałem tylko urywki jednego snu albo, po prostu nic..  Dlaczego, więc jest taki niezbędny?  Zwiększasz, jakość swoich snów, pamiętasz jakby wszystko , co Ci się śniło, możesz też zwiększyć swoją świadomość, że, po prostu śnisz. Dodatkowo, jeżeli zagłębimy się w nasze notatki, możemy zauważyć, że pewne elementy się, po prostu w naszych snach powtarzają. Jest, to jakby nasz znak snu.

Także, polecam Ci, założenie takiego dziennika snu, przygotuj się, jednak na jeden fakt. Im częściej i systematycznie będziesz zapisywać sny tym więcej będziesz ich pamiętać.
 

A teraz, jak taki dziennik może wyglądać?

Przygotuj sobie czysty zeszyt oraz długopis. Oczywiście,  możesz też zapisywać swoje sny na komputerze w Wordzie, czy notatniku, jednakże, zanim komputer się uruchomi, a my zaczniemy pisać, możemy zapomnieć jakiś kawałek naszego snu. Dlatego też, proponuje Ci zeszyt i długopis. Jest też więcej plusów takiego rozwiązania, ale o tym za chwilę.

Pewnie nasuwa Ci się teraz pytanie, które sam sobie zadawałem. Jak prowadzić efektywne notatki? Oto kilka moich rad.

1. Na początku piszesz wszystko, dosłownie wszystko , co pamiętasz ze snu, mogą być, to dialogi, jakieś sformułowania, szczegóły.

2. Możesz sporządzać nawet obrazki, najlepiej proste i schematyczne.

3. Jak uznasz już, że wszystko zapisałeś/zapisałaś, piszesz nad notatką datę.

4. Nadajesz tytuł dla snu, niech będzie jakiś taki prosty.

5. Czytasz jeszcze raz notatkę. A nuż Ci coś ze snu się przypomni i będziesz mógł/mogła powiększyć swoją notatkę.

6. Ciekawą rzeczą, jest również nadawanie kategorii dla snu.        

Przykładowe kategorie:

- Koszmar

- Śmieszne

- Skłaniające do refleksji

- Katastroficzne

7. Kiedy masz jeszcze trochę wolnego czasu, przeczytaj wszystkie notatki, spróbuj znaleźć jakieś takie wspólne spoiwo, czyli nasz znak snu. Od razu mówię możesz mieć ich kilka, a nawet kilkanaście. Może to być symbol, przedmiot, kolor i tak dalej.

Może się jednak, zdarzyć, że z trudem będziesz zapisywać sen. Jednak, nie zrażaj się, wtedy, jest pewna technika, którą sam stosuje w takich sytuacjach.
 

Technika na pamięć snu

1. Siadasz sobie wygodnie, możesz nawet się położyć jednak w takiej pozycji by nie zasnąć.

2. Zamykasz oczy.

3. Bierzesz kilka głębokich oddechów, skupiając się na nich.

4. Gdy już czujesz pewne rozluźnienie i jakby czysty umysł. Zadajesz sobie proste pytanie, „co mi się śniło?”. Czekasz jakby na odpowiedź, może to być obraz, albo po prostu myśl.

5. Złap się tego obrazu lub myśli, sprawdź, do czego ona prowadzi. To tak jakbyś po prostu odtwarzał/odtwarzała przebieg całego dnia tylko, że od końca. Czyli od położenia się, aż do obudzenia.

To już wszystko w tym artykule. Inne ciekawe dotyczące rozwoju osobistego i tematów pokrewnych odnajdziesz na blogu

Autor:
Drugiepodejscie.cba.pl
Maniek
 

↓ może to Cię też zainteresuje: 

KOMENTARZE / OPINIE