Doskonałe efekty terapii sensorycznej
Uroda i Zdrowie

Doskonałe efekty terapii sensorycznej

Niektóre dzieci mają zaburzoną integrację sensoryczną, co sprawia, że nieprawidłowo przetwarzają sygnały docierające do nich za pośrednictwem zmysłów. Gdy odbierają bodźce, reagują strachem, agresją lub wycofują się, aby uniknąć niemiłych doznań. W konsekwencji pojawiają się problemy z nauką, koncentracją, a nawet koordynacją ruchową. Rozwiązaniem może być terapia SI, którą przeprowadzi specjalista. Dlaczego ta metoda cieszy się dużą popularnością i jakie materiały będą przydatne, aby ją realizować? Poznaj szczegóły, przeczytaj artykuł!

Czym jest terapia SI?

Jeśli dziecko ma zaburzą zdolność integracji bodźców sensorycznych, to pomóc może mu terapia SI , która została opracowana w USA. Polega ona na uczeniu najmłodszych, jak prawidłowo reagować na różnorodne zmysłowe wrażenia, oswajając ich z płynącymi z zewnętrznego świata sygnałami. W czasie jej trwania rozwijają się też  zdolności ruchowe i intelektualne. W praktyce ta metoda wykorzystuje zabawy, realizowane za pomocą rozmaitych przedmiotów i konstrukcji. Co istotne, można ją wykonywać już w pierwszych miesiącach życia dziecka.

Pomoce do terapii sensorycznej

Przed rozpoczęciem działań niezbędne jest przeprowadzenie diagnozy i dopasowanie terapii do możliwości podopiecznego. Zwykle zajęcia odbywają się w przystosowanej do tego sali, więc znajdują się w niej np. podwieszki, huśtawki, maty czy maglownice. Poszczególne zabawy angażują ciało i zmysły, pozytywnie oddziałując na układ nerwowy. Osoby zajmując się taką terapią, powinny sięgnąć po znakomite pomoce w postaci kursów, gotowych scenariuszy wskazujących dokładne cele i aktywności, a także dokumentację terapeuty.

Efekty działań terapeuty SI

Przyjmuje się, że terapie SI przynoszą najlepsze rezultaty, gdy dziecko nie ukończyło 10 roku życia. Co pół roku należy wykonać ponowną diagnozę, aby ocenić postępy i odnieść aktualny stan podopiecznego do norm wiekowych. Do efektów metody trzeba zaliczyć złagodzenie nadwrażliwości lub podwrażliwości, polepszenie umiejętności uczenia się czy poprawę zdolności manualnych. Profesjonalni terapeuci zawsze poszukują najskuteczniejszych metod, sięgając do sprawdzonych, merytorycznych materiałów, które można zakupić w dobrych sklepach.

 

Zobacz również