Dzisiaj jest: Sobota, 21 lipca 2018 Imieniny: Danieli, Wawrzyńca, Wiktora

Cyber Oleśnica

OPIS PORADNI DOBRY START, KLIKNIJ

Dania kuchni włoskiej - Pizza

Czytelnia > Dział: 

Pizza - danie królewskie?  Dania kuchni włoskiej cieszą się w Polsce popularnością nie od dziś. Jak wskazuje "Raport 2013, Rynek Gastronomiczny w Polsce", smaki pochodzące z kraju pizzy i makaronów, odpowiadają bardzo szerokiej rzeszy konsumentów. Pizza powoli staje się w naszym kraju potrawą narodową. Wszyscy doskonale zdają sobie sprawę z tego, ze danie to pochodzi z Włoch. Ale czy wiedzą, że było także ulubionym przysmakiem polskiego króla?

Korzenie pizzy sięgają starożytności, jej pierwowzór podawali już starożytni Egipcjanie, Grecy czy Rzymianie. Pierwotnie był to płaski chleb posmarowany oliwą, czosnkiem, posypany ziołami, którym żywiła się uboga ludność. Początek dynamicznej kariery pizzy rozpoczął się jednak za sprawą odkrycia Kolumba, a dokładniej za sprawą pomidorów, które zaczęły być masowo importowane z Ameryki do Europy.

Za pierwszą Pizzę, którą możemy porównać do współczesnej uznaje się tę, którą włoski piekarz Raffaele Esposito przyrządził w 1889 roku, na cześć wizyty włoskiej pary królewskiej - Małgorzaty Sabaudzkiej oraz Humberta I. Królowej szczególnie do gustu przypadła Margarita. Jej narodowe włoskie barwy: biała mozarella, czerwone pomidory i zielona bazylia oraz wyśmienity smak sprawiły, że prosta pizza stała się ulubionym daniem królowej i z dumą nosi jej nazwę.

Prawdziwa droga do światowej sławy wiodła z Neapolu przez Amerykę. Pizza została przywieziona do Stanów Zjednoczonych Ameryki w XX w trakcie masowych migracji włoskich emigrantów. Przez około czterdzieści lat była sekretem włoskiej społeczności. Dopiero po drugiej wojnie receptura przestała być tajemnicą, a w USA powstał ogromny popyt na tego typu jedzenie.

Mało kto wie, że na polskim stole pizza gościła już w XVI w. Smakiem włoskiej potrawy zachwycał się Zygmunt Stary. Monarcha poznał jej smak dzięki swej małżonce Bonie, która chętnie wprowadzała do menu polskiego dworu zagraniczne przysmaki. Podczas jednego z przyjęć zaserwowano włoską specjalność: placki z serem, mięsem oraz ziołami. Według innej wersji tej opowieści pizza została po raz pierwszy zaserwowana polskiemu królowi podczas jego przyjęcia weselnego.

To proste danie tak posmakowało Zygmuntowi Staremu, że rozkazał włączyć je do swojego codziennego menu.
Dziś istnieje ponad 50 różnych gatunków pizzy, które można skosztować w pizzeriach całego świata. Jednak Polacy wciąż wybierają proste sprawdzone smaki.

Wśród klientów Da Grasso najpopularniejszą pizzą jest Capriciosa. Przy zamówieniach w dostawie klienci najczęściej decydują się na to, co znają i co im smakuje. Często nie mają przed oczami pełnego menu restauracji i w swoich zamówieniach powtarzają schematy, wybierając potrawy, co do których mają pewność, że będą dobre i tak samo wysokiej jakości, jak za poprzednim razem. Włoska pizza doskonale wpisuje się w ten schemat i dlatego jest tak popularna – komentuje Magdalena Piróg, wiceprezes największej polskiej franczyzowej sieci pizzerii Da Grasso.

Inf. prasowa

Najlepsza pizza w pizzerii Da Grasso | Opinie ↓


Słowa kluczowe: 

↓ może to Cię też zainteresuje: 

KOMENTARZE / OPINIE

Jakie pizza capricciosa ma składniki? Ja też tej pizzy nie widziałam w menu w oleśnickim Da grasso... Chętnie sama w domu bym sobie zrobiła tą pizzę tylko składniki poszukuję.
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
To jeszcze poproszę przepis na pizzę która jast na tym zdjęciu wyżej. cheeky Wygląda smakowicie! Z resztą w w Da grasso w Oleśnicy takiej pizzy jak Capriciosa nie widziałam.
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
nie ma czasem w menu pizzy Capriciosa w Da grasso ? wydaje mi się że widziałem w menu albo podobna nazwa pizzy
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba