Czy warto inwestować w zabawki dla niemowląt?
Dom i Ogród

Czy warto inwestować w zabawki dla niemowląt?

Obdarowywanie dziecka gadżetami do zabawy to czysta przyjemność, wiadomo bowiem, że  w ten sposób daje mu się radość i długie godziny frajdy. Czy wobec tego warto kupować zabawki dla niemowląt, skoro mają one jeszcze ograniczone możliwości ruchu oraz rozumienia? Zdecydowanie tak! Przeczytaj, by dowiedzieć się więcej!

Znaczenie zabawek dla niemowląt

Rodzice i inne osoby obdarowujące dzieci zabawkami zwykle mają na celu wywołanie w nich radości, sprawienie im przyjemności oraz zapewnienie rozrywki. Warto jednak pamiętać, że każda zabawka, bez względu na jej rodzaj, ma też wpływ na rozwój dziecka, czy to młodszego, czy starszego. Niemowląt także to dotyczy, mimo że mają ograniczoną koordynację ruchową, a także zdolność rozumienia. W ich przypadku bardzo ważne są inne kwestie niż na przykład ćwiczenie motoryki i pobudzanie wyobraźni. Chodzi przede wszystkim o integrację sensoryczną, czyli właściwe przetwarzanie bodźców. Świadome tego osoby stawiają na specjalne, sensoryczne zabawki dla niemowląt , które oddziałują na rożne zmysły: dotyku, wzroku, słuchu, tak naprawdę jednak znaczenie sensoryczne mogą mieć wszelkie przedmioty.

Nie bez znaczenia jest też uspokajające działanie zabawek, ich pozytywny wpływ na samopoczucie dziecka. W przypadku maluchów kocyk-przytulanka czy miękki pluszak, stosowane np. do usypiania już od pierwszych dni życia, będą działać uspokajająco, dawać poczucie bezpieczeństwa. Starszym dzieciom zaś zapewnią zabawę.

Jak wybierać zabawki dla najmłodszych?

Oczywiście wybór ten nie może być przypadkowy — wręczanie niemowlęciu klocków czy innych gadżetów, jakimi jeszcze długi czas nie będzie się bawić, mija się z celem. Znacznie lepiej jako pierwsze zabawki wybierać na przykład miękkie pluszaki, a także, oczywiście, grzechotki. Mogą to być zabawki pastelowe, ale też jaskrawe —  te pierwsze mocniej przyciągną uwagę małego dziecka, gdyż początkowo jego wzrok jest nieostry, lepiej zatem widzi ostre barwy.

Odpowiedni wybór

Dobrze dobrane zabawki odgrywają wielką rolę w rozwoju i wychowaniu dziecka, już od pierwszych dni jego życia. Warto zatem wyposażyć dziecięcy pokoik i łóżeczko w odpowiednie gadżety oraz robić z nich użytek.

Zobacz również