Dzisiaj jest: Środa, 19 września 2018 Imieniny: Januarego, Konstancji, Leopolda

Cyber Oleśnica

OPIS PORADNI DOBRY START, KLIKNIJ

Czego nie wpisywać do CV - Jak napisać CV

Czytelnia > Dział: 

Błędy ortograficzne w CV, złe zdjęcie lub kłamstwa w hobby mogą przekreślić szanse kandydata na pracę |  Odpowiednio skonstruowane CV zwiększa szanse na zatrudnienie. Informacje w dokumencie nie muszą być ułożone chronologiczne, na początku lepiej zaznaczyć najważniejsze umiejętności i osiągnięcia. Warto też się wyróżnić i urozmaicić życiorys, ale bez przesady, bo powinien być jednak czytelny i zrozumiały. Błędy ortograficzne i stylistyczne czy nieodpowiednie zdjęcie mogą przekreślić szanse kandydata.

Każde CV powinno być dostosowane do konkretnej oferty pracy. Czasem wystarczą drobne triki, a czasem trzeba dogłębnie przeczytać ofertę pracy, aby dostosować dokument do określonych wymagań – mówi agencji Newseria Małgorzata Majewska, dyrektor ds. marketingu w Monsterpolska.pl.

Dokumenty, które są oparte na doświadczeniu, osiągnięciach i umiejętnościach, są skuteczniejsze od układu chronologicznego. Dzięki temu rekruter już na początku może znaleźć najważniejsze informacje. To istotne, bo jak podkreśla ekspertka, osoby rekrutujące poświęcają na przejrzenie jednego CV 3-5 sekund.

Jeżeli nie aplikujemy na konkretną ofertę pracy, warto przeczytać kilka ofert na takie samo lub zbliżone stanowisko. Można porównać wymagania, jakie stawiają pracodawcy i w taki sposób skonstruować CV – radzi Majewska.

Osoby, które nie mają jeszcze doświadczenia i dopiero rozpoczynają karierę, powinny opisać swoje wykształcenie i przedstawić cele zawodowe.

Przy aplikowaniu na niektóre stanowiska, np. związane z branżą medialną lub tam, gdzie niezbędna jest kreatywność, sprawdzić może się inny sposób prezentacji CV – w formie wideo lub animacji. Są to jednak wciąż mało popularne formy, zarówno wśród pracodawców, jak i kandydatów. Wybierając którąś z nich, warto zachować umiar. W dokumentach aplikacyjnych liczy się przede wszystkim treść, nie należy przesadzać z wizualnymi aspektami.

Trzeba mieć łatwość prezentacji przed kamerą. Nie każdy ją ma. Jeśli nie musimy korzystać z takich rozwiązań, to nie korzystajmy, a jeśli musimy, to lepiej przećwiczyć prezentację – zaznacza ekspertka z portalu Monsterpolska.pl. – Często spotykamy się z nadmiernym ubarwieniem CV, różnorodnością czcionek i stylów. Warto zadbać o przejrzystość i najprostszą formę. Piszmy tak, jak oczekuje tego od nas pracodawca.

Błędy ortograficzne, gramatyczne i stylistyczne mogą przekreślić szanse na znalezienie pracy. W przypadku, gdy kandydat ma unikalne umiejętności oraz w branżach, gdzie można mówić o rynku kandydata, takie niedociągnięcia mogą nie mieć znaczenia. Tam, gdzie jest nadmiar chętnych do pracy, każdy błąd może wykluczyć kandydata z rekrutacji.

Częstym błędem jest publikowanie w CV zdjęć z wakacji. Jeżeli decydujemy się na umieszczenie zdjęcia, to pamiętajmy, żeby było profesjonalne. Nie aplikujemy na żaden turnus, tylko do pracy – mówi Majewska.

Mniej formalne zdjęcia mogą sprawdzić się przy aplikowaniu na kreatywne stanowiska, np. do agencji reklamowych. Jednak i w tej sytuacji zdjęcie powinno być profesjonalne.

Zdarza się również, że w CV kandydat albo nie podaje danych kontaktowych, albo popełnia w nich błędy. Dlatego ekspertka radzi, by przed wysłaniem dokumentów dokładnie je sprawdzić.

Istotne jest również, by podawać tylko prawdziwe informacje.

Nie piszmy o projektach, których nie realizowaliśmy, ponieważ rekruter w bardzo krótkim czasie będzie w stanie to wychwycić. Czasem kandydaci kłamią nawet w hobby i przez taki drobiazg również możemy zaprzepaścić swoje szanse – podkreśla Małgorzata Majewska.
 źródło: Agencja Informacyjna NEWSERIA


Jak poprawnie napisać CV? | Opinie ↓


Słowa kluczowe: 

↓ może to Cię też zainteresuje: 

KOMENTARZE / OPINIE

Jak poprawnie napisać CV i list motywacyjny w wordzie lub open office? Może jest jakiś poradnik bo jeszcze nigdy nie pisałam CV a nie wiem dokładnie od czego zacząć Smile Będę wdzięczna za pomoc jakąkolwiek bo też nie oczekuję że ktoś napisze za mnie CV i list motywacyjny a jedynie naprowadzi jak prawidłowo napisać a najlepiej jak da link do poradnika... pozdrawia Majka z Wrocławia
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
jak nie wiesz jak poprawnie napisać CV to poszukaj sobie poradnika w necie, takich poradników jest dosyć dużo
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Czego nie powinno się pisać w CV? Czy dopisać do CV studia na które dopiero idę? I czy to prawda że Curriculum Vitae nie powinno zajmować więcej jak jedna strona? I jeszcze jedno mam pytanie - jak napisać CV i list motywacyjny po niemiecku? To dla mojej siostry i może jej się też przydać bo nawet nie wiem czy już poradziła sobie z napisaniem, chociaż język niemiecki zna dosyć dobrze, ale to praca w niemczech i może tam zupełnie inaczej się pisze CV i list motywacyjny. Magda z Wrocławia
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Ok nie chcę nic wymyślać w CV zatem macie jakieś porady jak napisać CV bez doświadczenia? Nie pracowałem jeszcze nigdzie i nie miałem praktyk a interesuje się sportem zatem co mi radzicie napisać?
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
ale to potrzebujesz jakiś wzór na to CV czy żeby ktoś za ciebie napisał ci CV? Wink na pewno nie masz w niczym doświadczenia? no każdy na czymś się zna a skoro się sportem interesujesz, to wspomnij w swoim CV też i o sporcie. opisz swoje mocne strony, swoje zainteresowania oprócz wspomnianego sportu... znajdź w internecie wzór CV bez doświadczenia, a tego jest od groma w sieci Smile a jak chcesz gotowiec to jak nie znasz nikogo kto by ci za darmo napisał CV to pozostaje ci tylko zlecić komuś napisanie CV ale będziesz temu komuś musiał opisać czym się na co dzień zajmujesz i .t.p
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Ok poszukam jakieś gotowe wzory CV na necie i pozmieniam coś lekko ,dzienks za pomoc Blum 3
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba

Gdzie w Oleśnicy mozna napisać CV profesjonalne?

w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Pytanie powinno brzmieć: kto w Oleśnicy napisze mi profesjonalnie CV Wink Bo jeśli chodzi o "gdzie", to można napisać gdziekolwiek, chociażby na desce klozetowej Wink Nie masz nikogo w rodzinie kto może ci pomóc? Na pewno się znajdzie ktoś taki, a raczej nie ma firm w Oleśnicy a nawet chyba w ogóle które trudnią się pisaniem CV Wink
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba

A nie lepiej poszukać wzoru cv w internecie i na podstawie tego wzoru napisać sobie? Po co jeszcze komuś płacić za napisanie swojego cv? Wzorów cw w internecie masz  bardzo dużo poszukaj sobie wybierz odpowiedni wzór  do cv i pozmieniaj to co trzeba i masz cv gotowe. 

w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
czego nie pisać w CV , jak poprawnie napisać CV? znacie jakiś złoty środek jakieś porady , wzór CV mam ale wiele rzeczy mi w nim nie odpowiada i jeszcze chcę dopytać co i jak ? Smile
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Nie ma złotego środka na napisanie CV. Pobierz sobie wzory i szablony życiorysów z neta i po sprawie.
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba