Dzisiaj jest: Wtorek, 16 lipca 2019 Imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli

Cyber Oleśnica

OPIS PORADNI DOBRY START, KLIKNIJ

Wieża ciśnień w Oleśnicy

Czytelnia > Dział: 

Wieża ciśnień w oleśnicy - dolna częśćWieża ciśnień  |  Wieża ciśnień w Oleśnicy znajduje się przy ulicy Wojska Polskiego, a powstała w XIX wieku w latach 1896 – 1898. Wieże ciśnień zaprojektował Królewski Radca Budowlany Adolf Thiem, który zbudował ją w stylu neogotyckim. Postawiona jest na podłożu piaskowo-glinianym, co charakteryzuje się bardzo dużą twardością i wytrzymałością, natomiast fundamenty zrobione są z czerwonej cegły. Sama wieża zbudowana jest także z cegły. Górna część wieży osłonięta jest metalową pokrywą, która jest w kształcie stożka.
  Wieża ciśnień w oleśnicy
W wieży znajduje się zbiornik, który ma 350 metrów sześciennych, natomiast szerokość zbiornika wynosi 10 metrów. Wysokość wieży od podstawy, po sam wierzchołek wynosi 45 metrów. Woda do wieży ciśnień była dostarczana z pobliskiej studni, którą to wodę puszczano później do wodociągów, po to, aby poddać ją obróbce oczyszczania. Po oczyszczeniu, woda była dostarczana do wieży.

Wieża ciśnień przeszła kilka remontów, a ostatni remont wieży był zrealizowany w 2008 roku.

 

Wieża ciśnień w Oleśnicy
Kiedy została zbudowana, kto zaprojektował i dlaczego


Słowa kluczowe: 

↓ może to Cię też zainteresuje: 

KOMENTARZE / OPINIE

byłem raz w tej wieży ciśnień wysoko i fajnie ładne widoki z okien na Oleśnicę polecam xD
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Po pierwsze pisze się Wieża w kontekście budynku, a po drugie to na to wygląda że jest to latająca wieża ciśnień Wink Byłam kiedyś w tej wierzy i najbardziej to mi się podobały kręte schody no i widok na Oleśnicę przez te okna, polecam jak ktoś będzie miał możliwość zwiedzenie wieży ciśnień.
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
KOMENTARZE PRZENIESIONE ZE STAREJ WERSJI PORTALU
telka napisała: Jeszcze by się przydała informacja od kiedy wieża ciśnień nie jest używana no i po co powstała... To uzupelnię w komentarzu. Wieże ciśnień wyłączyli w latach 90-tych dla tego bo zostały uruchomione nowe wodociągi a wieża ciśnień powstała właśnie dla tego by pomagała w czyszczeniu wody wież była połączona z wodociągami (starymi) a tak na marginesie to szkoda że wieża nie jest udostępniona dla tych co chcieli by zwiedzić i na dobrą sprawę nie wiadomo dlaczego..

Ania napisała: Zawsze mnie fascynowała budowla wieży ciśnień no i szkoda, że nie można wieży zobaczyć w wewnątrz, na zdjęciach widziałam ale to nie to samo.

Historia napisała: Dobrze byłoby jeszcze napisać, skąd to przepisano.

Ania napisała: Opis mógłby być bardziej rozwinięty a tak to takie ogólne informacje tylko są... Jak szukałam informacji o wieży ciśnień, to znalazłam na wielu stronach podobne opisy ale nie takie same możliwe że swoimi słowami ktoś to opisywał

lolka napisała: podoba mi się ten kolorek co widać nocą przez te okienka :)
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba