Dzisiaj jest: Czwartek, 23 maja 2019 Imieniny: Leoncjusza, Michała, Renaty

Cyber Oleśnica

OPIS PORADNI DOBRY START, KLIKNIJ

Kolumna Zwycięstwa w Oleśnicy

Czytelnia > Dział: 

kolumna Zwycięstwa w oleśnicy Kolumna Zwycięstwa | została zbudowana przez ludzi zamieszkałych w Oleśnicy w 1873 r, dzięki projektu wrocławskiego architekta Karla Johanna Lüdeckego. Kolumna powstała po to, aby upamiętnić zwycięstwo Niemców w wojnie z Francją ( 1870-1871 ).
kolumna Zwycięstwa w oleśnicy
Figurka Nike


Koryncki kapitel (wynaleziony przez architekta Kallimacha) kolumny przedstawia figurę Nike – Bogini Zwycięstwa, która została zaprojektowana przez rzeźbiarza Augusta Wittiga. W styczniu 1983 roku podczas zawieruch, figurka Nike spadła w skutek czemu zniszczyła się rozsypując się na wiele części. Nie można było tego tak zostawić, dlatego na zarządzenie przez Urząd Miejski oraz Towarzystwa Przyjaciół Oleśnicy rzeźbę Nike odbudowano pod przewodnictwem dr Sławomira Fica.

Oryginalna figurka została połączona i umiejscowiona w sali zamku oleśnickiego. Na rynku znajduje się kopia Bogini Zwycięstwa.

 

Kolumna Zwycięstwa w Oleśnicy
Kiedy została zbudowana, kto zaprojektował i dlaczego


Słowa kluczowe: 

↓ może to Cię też zainteresuje: 

KOMENTARZE / OPINIE

Ta Kolumna Zwycięstwa czyli Figurka Nike to jest Rzeźba Wink
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Jest gdzieś spis na którym będzie lista wszystkich pomników z Oleśnicy? Szukam i niestety nadaremnie ,co prawda znalazłam kilka przydatnych informacji ale niestety nie wszystko mam Sad
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
KOMENTARZE PRZENIESIONE ZE STAREJ WERSJI PORTALU
Ania napisał/a o |08:46:07 16-11-2012: przechodzę przez rynek dosyć często i tą kolumnę widuję ale jakoś się nigdy wcześniej nie zastanawiałam skąd się ta kolumna wzięła ba nawet nie wiedziałam że to się nazywa kolumna zwycięstwa a teraz mam już rozeznanie w tym temacie , w oleśnicy jest zapewne duzo takich zabytków o których mao wiem albo w ogóle....

A-D napisał/a o |13:24:40 04-12-2012: Lepiej niech ta kolumna stoi tam gdzie stoi a nie na podzamcze ;)

sebastian napisał/a o |13:58:25 28-03-2013: a chcieli tą figurke przenosić? nie widzę sensu po co...

adi napisał/a o |14:59:46 18-04-2013: to oryginał schowany?
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba