Dzisiaj jest: Czwartek, 23 maja 2019 Imieniny: Leoncjusza, Michała, Renaty

Cyber Oleśnica

OPIS PORADNI DOBRY START, KLIKNIJ

Kolumna Złotych Godów

Czytelnia > Dział: 

Mitra książęca Jednym z najbardziej znanych pomników w Oleśnicy jest Kolumna Złotych Godów i jednocześnie jest to najstarszy pomnik w Oleśnicy, który został wybudowany 8 kwietnia 1791 roku. Kolumna Złotych Godów ma 15 metrów wysokości, co czyni ją drugą z kolei najwyższą kolumną w mieście. Pomnik został wzniesiony przez władze miasta Oleśnica, którym to chcieli uczcić wytrwałość pary książęcej, której łączyła wielka miłość.
kolumna Złotych Godów w oleśnicy
Głównym założeniem kolumny, było oddaniem uszanowania parze książęcej na t.zw. "Złote Gody" księcia Karola Chrystiana Erdmanna Wirtemberskiego oraz jego żony Marii Zofii Wilhelminy z rodu Solms-Laubach.  została zrealizowana za pośrednictwem wrocławskiego kamieniarza - Johanna Martina Blacha. Kolumna usytuowana jest na czworobocznym, kamiennym cokole (cokół - najniższa część budowli np. kolumny). Kolumna jest wykonana z piaskowca w stylu korynckim, a na jej szczycie znajduje się mitra książęca.
 

Kolumna Złotych Godów w Oleśnicy
Kiedy została zbudowana, kto zaprojektował i dlaczego


Słowa kluczowe: 

↓ może to Cię też zainteresuje: 

KOMENTARZE / OPINIE

Dziwna nazwa, Kolumna Złotych Godów, wiadomo czemu tak??
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Kolumna wzniesiona na pamiątkę złotych godów pary książęcej, kolumna znajduje się przy ul. Zamkowej.
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Bo dawniej pod tą kolumną rodziny się godziły jak były skłócone wink
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
KOMENTARZE PRZENIESIONE ZE STAREJ WERSJI PORTALU
 
kasandra napisał/a o |12:29:17 27-11-2012: Zawsze się zastanawiałam co to jest ;) \"Kolumna Złotych Godów\" bardzo intrygująca nazwa ;) Opisane krótko ale właściwie chyba wszystko jest zawarte w tym opisie , jest napisane bardziej ogólnie.

Mola napisał/a o |12:59:29 29-11-2012: Jako ciekawostkę dodam do tego co zostało napisane że Kolumna Złotych Godów jest tylkow Oleśnicy i takiej kolumny nie zobaczymy nigdzie indziej :-)
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba