Dzisiaj jest: Wtorek, 16 lipca 2019 Imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli

Cyber Oleśnica

OPIS PORADNI DOBRY START, KLIKNIJ

Co warto zobaczyć w Oleśnicy?

Czytelnia > Dział: 

W Oleśnicy mieszkam zaledwie dwa lata, ale już poznałem większość miejsc, z których słynie Oleśnica. Ktoś może powiedzieć, że w przeciągu dwóch lat można zwiedzić wszystko po kilka razy. Może i tak, ale w moim przypadku jest tak, że muszę mieć natchnienie na poznawanie nowych punktów.


Gdzie się wybrać?Zatem co w pierwszej kolejności mogę polecić - zdecydowanie Zamek książąt oleśnickich.

Jest to renesansowa budowla, która została wybudowana w miejscu gotyckiej warowni z XIII wieku. Z zewnątrz zamek prezentuje się bardzo okazale. Jest zdobiony w różnorakie szczegóły, które dodają niezwykłego uroku tej budowli. W śodku natomiast jest wiele pomieszczeń większych i mniejszych które niestety nie zbyt mają wspólnego z wyglądem zewnętrznym, a to dlatego, że przez ostatnie dekady wygląd ich był często zmieniany. Ale powiem (napiszę) wam, że najpiękniej to jest na dziedzińcu. Tak więc warto się wybrać by przyjrzeć się z bliska temu zabytkowi. Byłem tam kilka razy, bo w przeciągu kilku godzin nie byłem w stanie dobrze oglądnąć. Na szybkiego to można i podejrzewam w godzinę.

 


- Brama Wrocławska -

Moją uwagę przykuła także Brama Wrocławska, na którą się składa sama wieża w której jest przejezdna droga (ulica Wrocławska), oraz mury, które otaczają w nie wielki sposób miasto. Brama Wrocławska zbudowana została z cegieł zaraz na początku XIV wieku, gdzie do XVI wieku składała się z dwóch pięter. Jak się dowiedziałem, to Brama Wrocławska przeszła gruntowną renowację w roku 2002, wcześniej wyglądała nie wiele inaczej, tak stwierdzam po zdjęciach, których było mi dane zobaczyć. Obecnie wygląda tak, jak na zdjęciu po prawej stronie. Także warto zwiedzić i to miejsce.

 


 

- Plac Zwycięstwa - widok z góry -

Fajnym miejsce, szczególnie latem jest Plac Zwycięstwa. To już nie jest budowla, a jeśli tak by to nazwać, to bardziej "budowla przyziemna". Jest to jak sama nazwa wskazuje plac, który to został ułożony z wielkich płyt zgrabnie połączonych, co z pewnej wysokości przypominają orła. Na zdjęciu obok można dostrzec pewne podobieństwo. Czasem tam odbywają się różne imprezy. Jest gdzie usiąść i odpocząć sobie oglądając przy tym piękną fontannę (zdjęcie poniżej). Też zależy jak daleko usiądziemy od fontanny, bo z samego końca placu za bardzo jej nie widać. No mogła by być trochę większa. Plac Zwycięstwa ulokowany jest przy ulicy Jana Sinapiusa, oraz Maria Skłodowska-Curie.

 


- Fontanna na Placu Zwycięstwa -

 
 

- Ratusz w Oleśnicy -

Nie mogło by tu też tutaj zabraknąć Rynku Oleśnicy, który jak w większości miast jest najczęściej odwiedzanym miejscem.


- Zdjęcie ratusza nr 2 -

W samym rynku znajduje się wiele sklepów, w których można się ubrać, zjeść coś... Nie ma się tu co rozpisywać o sklepach, bo wszędzie to samo, no może prawie wszędzie. Jednak warto także coś napisać o ratuszu, który mieści się właśnie w centrum rynku.

Jak mówi historia, to Oleśnicki ratusz powstał około roku 1410 i niestety nie wygląda już tak, jak na początku - był kilka krotnie niszczony. Za każdym razem jak go odbudowywano, to zmieniał swój wygląd, jednak aż tak bardzo, to się nie różnił wyglądem od pierwowzoru. W 1892 roku, ratusz został połączony z budynkiem, który sąsiadował blisko z ratuszem. Ostatnim razem kiedy został zniszczony , to druga wojna światowa, gdzie został odbudowany w przeciągu kilku lat, a "stanął na nogi" w 1964. Teraz czasem zaglądam do ratusza, ale tylko wtedy, gdy muszę. Znajduję się tam Urząd Miasta.
 


 

- Bazylika św. Jana Apostoła -

Cofnijmy się bliżej, ku omawianego wcześniej punktu, a mianowicie w kierunku zamku książąt. Ktoś może zapytać, czemu za koleją nie opisuję tylko "się cofam" i już odpowiadam - najlepsze na deser zostawiłem.


- Bazylika św. Jana Apostoła -

Po drodze z rynku do zamku książąt, napotkamy na Bazylikę św. Jana Apostoła (Bazylika św. Jana Apostoła jest tuż za rynkiem). Jest to Kościół parafialny, który wybudowano w XII wieku. Kościół był wielokrotnie przebudowywany, ale to normalna rzecz w tak starych budowlach. Zbudowany jest głównie z cegły i dachówki, co jest raczej normą. W środku Kościół przedstawia się rewelacyjnie, na prawdę jest na co "zawiesić oko" - jest co podziwiać. Każdy, kto się fascynuje obiektami sprzed kilkuset lat, na pewno będzie pod ogromnym wrażeniem. To miejsce polecam w szczególności.


- Bazylika św. Jana Apostoła -

To by było na tyle. Mam nadzieję, że chociaż w minimalnym stopniu przybliżyłem niektóre miejsca w Oleśnicy, które warto zwiedzić

Autor: C.M.

Słowa kluczowe: 

↓ może to Cię też zainteresuje: 

KOMENTARZE / OPINIE

Oprócz wyżej wymienionych zabytków nowo przybyłym do Oleśnicy poleciła bym nasze oleśnickie parki do posiedzenia sobie na ławce w ramach odpoczynku w czasie zwiedzania kolejnych zabytków. Smile
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
bardzo fajnie zostały tu wymienione najważniejsze obiekty miasta Oleśnica , jak ktoś chce zwiedzić nasze miasto to już będzie wiedział od jakich obiektów turystycznych zacząć , dobrze że ktoś się za to zabrał i opisał !
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
A najbardziej popularne miejsca w Oleśnicy? Jestem mieszkanką Oleśnicy ale ciekawi mnie czy oleśniczanie uważają jak ja Biggrin
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Kiedy i w jakich godzinach odbywa się zwiedzanie w oleśnickim zamku? Ten zamek blisko stawu...
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Zwiedzanie zamku z wykwalifikowanym przewodnikiem
zamek-olesnica.pl/oferta.htm zerknij na ofertę coś mi się wydaje że to się trzeba umówić na zwiedzanie raczej nie ma w stałych terminach
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Hej mieszkam w Oleśnicy od tygodnia i oprócz tych miejsc wymienionych w tym artykule to jeszcze gdzie się można wybrać w jakieś ciekawe miejsca w Oleśnicy?
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Uważam że warto zobaczyć wszystkie zabytki jakie mamy w Oleśnicy ale najbardziej polecam Bazylikę św. Jana Apostoła bo jest co podziwiać. Fascynują mnie stare budowle a Bazylika niewątpliwie jest jednym z najstarszych oleśnickich zabytków.
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
W Oleśnicy na pewno warto a nawet trzeba zobaczyć te wszystkie kaminice które są beznadziejnym stanie i dziwne że jeszcze one stoją nie ma ich dużo ale nic nie jest robione w tym kierunku przez miasto i przez prywatnych właścicieli tychże kamienic a tylko źle wpływają na wygląd naszego miasta.
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Najlepsze zabytki to takie, które nie są remontowane. wink Ale powiem Ci tak calkiem serio że takich kamienic tak wiele już nie ma bo część została odremontowana jak chociażby tan na ulicy chyba to jest Kościelna. Ale też na Reja.
Według mnie warto też zobaczyć nasz rynek bo wygląda nie źle. Co prawda nie jest tak ładny jak wrocławski rynek albo bierutowski ale Oleśnica nie ma się co wstydzić bo na tle innych miast i miasteczek wypada znośnie. 
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
KOMENTARZ PRZENIESIONY ZE STAREJ WERSJI PORTALU
Ania W napisał/a o |11:30:34 22-01-2013: Praktycznie wszystko co zostało tu wymienione to warto zobaczyć ale wiele też jest jeszcze do wymienienia chociażby jak chociażby nowy Kościół Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia oraz zabytkowe kamieniczki w Rynku. Tego jest więcej warto było by też napisać.
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Ja bym jeszcze dodał że w oleśnickim zamku warto poświęcić więcej czasu na oglądnięcie sali rycerskiej oraz piwnice czy lochy jak też można nazwać które ciągną się w nieskończoność.
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba