Dzisiaj jest: Piątek, 20 lipca 2018 Imieniny: Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Cyber Oleśnica

OPIS PORADNI DOBRY START, KLIKNIJ

Choroba przyzębia u psów - jak leczyć i jak dbać

Czytelnia > Dział: 

80 proc. psów powyżej trzeciego roku życia cierpi z powodu chorób przyzębia. Ich rozwojowi sprzyja przygotowywana w domu miękka karma   |   Problemy z zębami mogą prowadzić do rozwoju poważnych chorób, takich jak przewlekłe zapalenie gardła i górnych dróg oddechowych, zapalenie wsierdzia, ropnie w wątrobie lub nerkach. Aby zapobiegać narastaniu płytki i kamienia nazębnego, należy regularnie kontrolować stan uzębienia psa u weterynarza, przeprowadzać zabiegi pielęgnacyjne oraz podawać odpowiednią karmę. Podstawą diety powinna być sucha karma, a nie miękkie, domowe jedzenie.

Lekarze weterynarii wyróżniają trzy podstawowe stadia choroby przyzębia: zapalenie dziąseł, zapalenie przyzębia i paradontozę. Dotyczą one przede wszystkim psów małych ras, ważących poniżej 10 kg. Wynika to ze specyficznej budowy jamy ustnej tych zwierząt. Mają one bowiem relatywnie duże zęby w stosunku do wielkości jamy ustnej, przez co proces odkładania kamienia nazębnego jest bardziej intensywny. Płytka nazębna u małych psów może zacząć się odkładać już w młodym wieku. Proces ten mogą dodatkowo przyspieszać takie czynniki, jak wady zgryzu, zbyt mały przedsionek jamy ustnej, osłabienie układu odpornościowego, zaburzenia hormonalne, niektóre choroby oraz niedobory witamin.

– Choroby przyzębia psów są dosyć powszechnym problemem, wielu właścicieli nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich zwierzęta są chore. Badania, pokazały, że ponad połowa właścicieli zwierząt, które wymagają natychmiastowej interwencji stomatologicznej, uważa, że ich zwierzęta są zdrowe. Objawy, które właściciel powinien zauważyć, to przede wszystkim brzydki zapach z jamy ustnej. Jeżeli ten zapach jest nieprzyjemny, to znaczy, że istnieje konieczność wizyty u lekarza weterynarii – mówi Michał Ceregrzyn, kierownik naukowy ds. żywienia zwierząt Mars Polska, w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

Niepokojące objawy to także zwiększone wydzielanie śliny, ubytki w uzębieniu, opuchlizna i krwawienie z dziąseł, oraz mocne żółknięcie zębów wynikające z osadzania się płytki nazębnej. W walce z chorobami przyzębia u psów bardzo ważna jest profilaktyka. Obejmuje ona przede wszystkim regularne kontrolowanie stanu uzębienia u lekarza weterynarii. Każdy właściciel psa powyżej trzeciego roku życia powinien co najmniej raz na pół roku odwiedzić gabinet weterynaryjny. Profilaktyka obejmuje także regularne szczotkowanie zębów psa. Używa się do tego specjalnych past i szczoteczek, np. popularnych ostatnio szczoteczek nakładanych na palec, które dodatkowo masują dziąsła. Psy zazwyczaj nie lubią szczotkowania zębów, dlatego należy już od szczeniaka przyzwyczajać je do tego. Zęby powinno się szczotkować przynajmniej 2-3 razy w tygodniu, a najlepiej raz dziennie.

– Rozwiązaniem dodatkowym czy wspomagającym są także różnego rodzaju gryzaki stomatologiczne, takie, które mają udowodnione działanie zmniejszające rozwój płytki nazębnej. Powinny być podawane codziennie. Te gryzaki nie leczą zapaleń, lecz zapobiegają ich powstawaniu. Jeżeli więc mamy już zwierzę chore, na gryzaki jest już za późno. Trzeba zwierzę wyleczyć, usunąć kamień i dopiero potem zacząć podawać gryzaki. Trzecim elementem zapobiegania jest podawanie suchej karmy nie częściej niż 1-2 razy dziennie – mówi Michał Ceregrzyn.

Bardzo ważnym elementem profilaktyki chorób przyzębia jest także dieta psa. Powinna ona zawierać przede wszystkim suchą karmę, gryząc twarde pożywienie, pies sam bowiem oczyszcza zęby. Podawanie zwierzęciu wyłącznie miękkiej karmy lub jedzenia domowego, zwłaszcza zawierającego duże ilości węglowodanów, powoduje, że będzie ono miało znacznie większe problemy z kamieniem nazębnym.

– Przeprowadzono badania, które pokazują, że im większy udział jedzenia domowego w diecie psów, tym gorszy stan jamy ustnej. Mowa tu o produktach zawierających dużą ilość węglowodanów, takich jak ryż, kasza czy makaron – mówi Michał Ceregrzyn.

Leczenie chorób przyzębia polega na usunięciu płytki i kamienia nazębnego, oczyszczeniu kieszonki dziąsłowej ze złogów, a w przypadku bardzo zaawansowanej choroby plastyce dziąseł i usunięciu chwiejących się zębów. Zabiegi usuwania płytki nazębnej wykonywane są w znieczuleniu ogólnym przy użyciu skalera stomatologicznego. Leczenie chorób przyzębia jest bardzo ważne także dlatego, że mogą się one stać powodem innych, bardzo niebezpiecznych chorób.
źródło: Agencja Informacyjna NEWSERIA


Choroba przyzębia u psa
jak leczyć i jak dbać o zęby | Opinie ↓


Słowa kluczowe: 

↓ może to Cię też zainteresuje: 

KOMENTARZE / OPINIE

dobry poradnik kilka rzeczy mi się przyda z pewnością a lubię dbać o moją sukę Smile
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
W sensie o Gośkę lubisz dbać? A tak poważnie to mój pies był leczony na chorobę przyzębia ale to we Wrocławiu bo w Oleśnicy nie znalazłam kliniki dla psów ale pies przeżył leczenie i jest teraz zdrowy!
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Mój jeden z psów wymaga leczenia ma duży kamień nazębny i zamierzam mu na dniach pomóc bo nie chciałabym żeby pies stracił zęby Sad Zatem mam pytanie gdzie w Oleśnicy znajduje się lecznica dla psów i czy taka lecznica jest u nas w ogóle? Gdzieś z tydzień temu zauważyłam że zęby Azora nie wyglądają tak jak wcześniej i sadzę że to jest kamień nazębny tylko gdzie ten kamień nazębny u psa usunę? Czy może jakieś domowe sposoby są ale ja bym się chyba bała bo to chyba trzeba znieczulenie na zęby dać... Byłam niedawno z kotem u weterynarza i się nie zapytałam a dzwonić nie będę. Może weterynarz coś by mi poradził. Ale jeszcze poczekam z dzień może mi ktoś coś lepszego doradzi do kogo udać się z psem.
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Myślę że powinnaś zabrać psa do weterynarza bo kto jak nie weterynarz pomoże psu. W Oleśnicy nie ma jako takiej specjalistycznej lecznicy dla zwierząt ale jest kilku weterynarzy, dlatego polecam odwiedzić któryś gabinet weterynaryjny a na pewno dostaniesz pomoc. Domowe sposoby na usuniecie kamienia nazębnego u psa czy kota i innych czworonożnych zwierząt pewnie są, ale nie polecam, lepiej iść od razu do specjalisty a tam dostaniesz fachową pomoc a właściwie Twój pies. Smile
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Wiesz co chyba tak zrobię i wezmę psiaka jutro do weterynarza bo nie ma co kombinować domowymi sposobami. Myślałam że jest tez jakiś specjalista od tego typu spraw bo weterynarz to chyba głównie zajmuje się urazami ale skoro mówisz że udzieli pomocy weterynarz to jutro udam się tylko jakiego weterynarza możecie polecić z Oleśnicy?
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Polecam gabinet weterynaryjny ul. Ogrodowa 4. Jak tylko mój pies potrzebował pomocy lekarza to ją otrzymywał i nie było nigdy żadnych problemów.
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
to ja polecam centrum zoologicznego olwet zawsze z moim kotem tam chodzę i mogę polecić ta przychodnie dla zwierząt
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
a wystarczy szczoteczka do zębów i tak jak u człowiek umyć psu zęby ale bardzo delikatnie, też zależy jaki pies i czy jest spokojny jak nie da sobie umyć zębów no to do weterynarza, ja swojemu psu myłam sama zęby zwykłą szczoteczką do zębów Biggrin
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba