Dzisiaj jest: Niedziela, 26 maja 2019 Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła

Cyber Oleśnica

OPIS PORADNI DOBRY START, KLIKNIJ

Bezpieczny powrót do szkoły

Czytelnia > Dział: 

Samochód przygotowany na najtrudniejsze warunki drogowe |  We wrześniu wielu rodziców po raz pierwszy zacznie regularnie wozić swoje pociechy do szkoły czy przedszkola. Ten codzienny rytuał to duża odpowiedzialność za najmłodszych pasażerów. Należy więc zadbać o to, by samochód był dostosowany do kapryśnej pogody. Szczególnie wczesną jesienią, kiedy warunki jazdy zmieniają się z dnia na dzień a zalegające na ulicy liście i poranne niskie temperatury utrudniają jazdę.

- Pamiętajmy o oponach - są one jedynym elementem, jaki łączy pojazd z nawierzchnią, dlatego dbanie o ich stan powinno wejść w nawyk, podobnie jak kontrola poziomu oleju, czy zapinanie pasów – mówi Anna Paszt z firmy Bridgestone. Zgodnie z polskim prawem w przypadku opon letnich minimalna głębokość bieżnika wynosi 1,6 mm, zaś w przypadku opon zimowych - 3 mm.

Niestety, nie wszyscy kierowcy przykładają wagę do ich roli w aucie. - Badania przeprowadzone przez firmę Bridgestone w całej Europie wykazały, że ponad 78% pojazdów wyposażonych jest w niewłaściwe ogumienie. Kierowcy często prowadzą samochody na oponach, które mają albo zbyt niskie ciśnienie, albo są zużyte ponad dopuszczalną przepisami normę co przekłada się na bezpieczeństwo jazdy - zaznacza Anna Paszt.
 

Opracowanie najefektywniejszej trasy

W czasie wakacji zdążyliśmy przyzwyczaić się do dużej przepustowości ulic w naszych miastach. Od 1. września jednak czas dojazdu tą samą trasą wydłuża się czasem kilkukrotnie.

Dlatego warto przejrzeć internetowe aplikacje do planowania podróży z uwzględnieniem remontów i natężenia ruchu. Czasem delikatnie nadkładając drogi, unikniemy stania w korku, który jest główną przyczyną naszego porannego stresu. - Warto nieco wcześniej wyjść z domu, przewidując, że w godzinach porannych ulice mogą być zatłoczone. Mając zapas czasu będziemy na pewno spokojniejsi, co wpłynie na sposób prowadzenia auta – podpowiada Anna Paszt z Bridgestone.
 

Bezpieczeństwo dziecka w samochodzie

Zawsze przewozimy dziecko w foteliku! W Polskim prawie ruchu drogowego istnieje zapis o fotelikach dla dzieci, który mówi, że dzieci do 12 roku życia, nieprzekraczające 150 cm wzrostu powinno przewozić się w foteliku ochronnym, który odpowiada wadze i wzrostowi malucha.

Gdy podróżujemy samochodem przewożąc dzieci – zawsze jedźmy z bezpieczną prędkością. Nie wykonujmy gwałtownie ryzykownych manewrów np. wyprzedzania, gwałtownego hamowania itp., ponieważ zwiększają ryzyko powstania wypadku, jak również powodują stres u naszych pociech.

Postarajmy się, aby w czasie jazdy dziecko nie rozpraszało uwagi kierowcy - dobrym rozwiązaniem na zaabsorbowanie dziecka w trakcie jazdy jest np. słuchanie e-booków dla najmłodszych.

Gdy dojedziemy na miejsce, pamiętajmy, że dziecko powinno wysiadać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nigdy od strony jezdni, a przed otwarciem drzwi powinno upewnić się, że nie ma zagrożenia ruchu.
źródło: Agencja Informacyjna NEWSERIA


Bezpieczny powrót ze szkoły - porady | Opinie ↓


Słowa kluczowe: 

↓ może to Cię też zainteresuje: 

KOMENTARZE / OPINIE

Kiedyś była prowadzona taka akcja jak bezpieczny powrót ze szkoły do domu warto się zaznajomić zawarty też jest dobry poradnik
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba