Jakie zastosowanie ma monitoring GPS?

Jakie zastosowanie ma monitoring GPS?

Zarządzanie dużą flotą jest czasochłonne, kosztowne i często problematyczne, bez zastosowania nowoczesnych urządzeń monitorujących. Nic więc dziwnego, że wielu właścicieli firm decyduje się na montaż lokalizatorów GPS w użytkowanych pojazdach. Sprawdź, gdzie najczęściej wykorzystywany jest tego rodzaju monitoring. 

Jak działa monitoring GPS?

Dostępny na rynku system służy do dokładnego określenia lokalizacji wybranego pojazdu lub grupy pojazdów wraz z ich parametrami. Dane są przekazywane do specjalnej aplikacji obsługiwanej przez przedsiębiorcę lub osobę zajmującą się zarządzaniem firmową flotą. Następnie można wygenerować potrzebne raporty. Zwykle takie rozwiązanie jest stosowane w przedsiębiorstwach, które zajmują się spedycją oraz transportem, przewozem osób czy wynajmem samochodów. Co ciekawe, coraz częściej na monitoring GPS decydują się również osoby prywatne, dbające o bezpieczeństwo bliskich i chcące znać położenie auta (m.in. na wypadek ewentualnej kradzieży).

Jakie korzyści daje montaż GPS?

Wśród podstawowych zalet zastosowania tego rodzaju systemu można wymienić obniżenie kosztów eksploatacyjnych firmy poprzez zoptymalizowanie tras i lepsze zaplanowanie postojów oraz zwiększenie bezpieczeństwa (eliminując wszelkie nieprawidłowości czy nieekonomiczną jazdę kierowcy). Narzędzia, poza lokalizacją samochodu, dostarczają także takich informacji jak m.in.:

  • prędkość i kierunek jazdy,
  • pojawiające się błędy na desce rozdzielczej pojazdu,
  • stan paliwa,
  • liczba postojów,
  • poziom rozładowania akumulatora.

Czym kierować się podczas wyboru sprzętu GPS?

Na rynku można znaleźć wiele wariantów lokalizatorów. Ważne, aby klient mógł indywidualnie dopasować poszczególne funkcje wybranego urządzenia, wraz z określeniem gromadzonych i wysyłanych do przedsiębiorcy danych. Kluczowe jest też, by zamawiany sprzęt posiadał odpowiednie homologacje i certyfikaty. Ponadto obsługa monitoringu GPS powinna być prosta.