Jak znaleźć dobrą agencję celną?

Jak znaleźć dobrą agencję celną?

Przewóz towarów przez granicę to kwestia drobiazgowo regulowana przez prawo, w dodatku często są to różne normy, jak w przypadku krajów członkowskich UE i całej wspólnoty. Prawom tym nie można uchybić, gdyż grożą za to konsekwencje takie jak opóźnienia na granicy, cofanie towaru czy nawet grzywna. By zapewnić sobie brak komplikacji wielu przedsiębiorców działających w obszarze eksportu i importu decyduje się na skorzystanie z pomocy wyspecjalizowanych pośredników. Aby jednak być w pełni zadowolonym z ich usług, trzeba postawić na naprawdę dobrą agencję celną. Sprawdź, na co zwrócić uwagę.

Dobra agencja celna —  czyli jaka?

Popularność importu i eksportu powoduje, że na rynku działa wiele podmiotów oferujących wsparcie w zakresie logistyki i kwestii celnych. Jak pośród nich wybrać odpowiednią firmę? Dobra agencja celna to na pewno firma ciesząca się renomą, warto zatem zasięgnąć języka w branży. Poza tym polecane jest przedsiębiorstwo świadczące kompletne usługi. Musi być w stanie wziąć na siebie wszelkie działania związane z odprawami celnymi, przygotowaniem do nich itp., tak, by klient praktycznie zapomniał, że to jest potrzebne w jego działalności. Pozwoli mu to w pełni skupić się na prowadzeniu biznesu.

Bardzo ważne są też usługi doradcze. Dobra agencja musi być w stanie doradzić klientowi w zakresie optymalizacji wydatków czy wdrożenia certyfikatów, jakie mogą usprawnić jego działania, a nawet zapewnić mu większą atrakcyjność w oczach potencjalnych kontrahentów. Niezwykle ważne są też usługi takie jak audyt celny oraz szkolenia —  przedsiębiorca może zechcieć posiąść lub zwiększyć wiedzę swoją lub swoich pracowników na temat takich kwestii jak unijny kodeks celny czy taryfy. Wygodnie jest, kiedy takich dodatkowych działań nie trzeba szukać u innych podmiotów.

Pomoc, która się opłaca

Jak widać, nawiązanie współpracy z dobrym przedsiębiorstwem daje rozliczne korzyści. Jest ich znacznie więcej niż tylko zdjęcie z barków przedsiębiorcy formalności związanych z przewożeniem towarów przez granice. Dobra firma pomoże na przykład pozyskać certyfikaty, dzięki którym można będzie dokonywać odpraw szybciej i sprawniej, a jednocześnie zmniejszyć ich koszty. O takiej współpracy powinni zatem pomyśleć praktycznie wszyscy importerzy i eksporterzy, którzy dotąd tego nie zrobili.