Jak działa monitoring GPS?

Jak działa monitoring GPS?

Przedsiębiorstwa zajmujące się transportem i spedycją często poszukują dodatkowych rozwiązań pozwalających na optymalizację procesu zarządzania całą flotą. Idealnym przykładem może być system GPS, który dostarcza właścicielowi wielu cennych informacji na temat m.in. stylu jazdy kierowców czy stanu zużycia poszczególnych części pojazdu. Takie dane pozwalają na szybką reakcję i obniżenie kosztów eksploatacyjnych. Sprawdź, jak wygląda obsługa monitoringu GPS.

Na jakich zasadach działa GPS w samochodzie?

Global Positioning System poprzez odbiór sygnałów z satelity określa położenie pojazdu, w którym zamontowano lokalizator. Następnie wszystkie dane są przesyłane na zewnętrzny serwer lub aplikację obsługiwaną przez komputer czy smartfona. Zwykle klienci mogą zadecydować, które informacje powinny być na bieżąco raportowane. Na rynku dostępne są zarówno podstawowe lokalizatory, określające lokalizację czy prędkość, jak i nieco bardziej rozbudowane modele z opcją zapisu m.in. stanu paliwa, liczby postojów, usterek czy kolizji drogowych.

Jakie zastosowanie ma lokalizator GPS?

Zwykle lokalizatory są używane przez przedsiębiorstwa dysponujące większą liczbą firmowych samochodów. Zamontowany w pojeździe monitoring GPS dzięki uzyskiwanym danym może przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa jazdy oraz zoptymalizowania wyznaczanych tras, co z kolei obniża koszty zarządzania flotą. Takie rozwiązanie jest wręcz obowiązkowe dla firm działających w logistyce, spedycji i transporcie, a także w branży przewozowej i taksówkarskiej.

Gdzie kupić urządzenie GPS?

Podczas wyboru narzędzia monitorującego do firmowych pojazdów dobrze postawić na producenta, który proponuje wysokiej jakości sprzęty, z homologacjami i wymaganymi w UE certyfikatami. Urządzenia powinny być wytrzymałe i odporne na czynniki zewnętrzne. Ponadto dobrze, aby można było dostosować ich funkcje (m.in. pod względem rodzaju przesyłanych danych) do indywidualnych potrzeb.