Co to jest karta Mifare?
Nowoczesne rozwiązania ułatwiają i przyspieszają wiele procesów. Tyczy się to nie tylko np. linii produkcyjnych, ale i codziennych czynności. W pracy, na siłowni, w komunikacji miejskiej i wielu innych miejscach coraz częściej stosuje się karty Mifare, stanowiące świetny przykład takich ułatwień. Czym one są i jak działają? Dowiedz się poniżej!
Bezdotykowe, inteligentne karty
Opracowana przez firmę Mikron w 1994 roku i w 1998 przez PHILIPS technologia cieszy się dużym uznaniem zarówno wśród profesjonalnych użytkowników, jak i osób prywatnych. Opiera się ona na standardzie ISO14443A i działa z częstotliwością 13,56 MHz. Wszystko to zaś zamknięte jest najczęściej w plastikowym „kartoniku”, którego ważnym elementem jest chip z:
- chronioną pamięcią,
- odbiornikiem,
- nadajnikiem,
- anteną.
Pamięć układu ma różne pojemności, zwykle od 512 bitów do 4 kB. Dzieli się też na 16 sektorów, a każdy z nich – na 4 bloki. Odczyt karty Mifare może zaczynać się nawet od 70 cm, ale zwykle odległość ta wynosi 5-10 cm.
Gdzie znajdują zastosowanie karty Mifare?
Urządzenia te znajdują szerokie zastosowanie w codziennym u żytkowaniu. Mogą służyć jako klucze dostępowe w jednostkach organizacyjnych – od szpitali, przez hotele, baseny, aż po biura. Dzięki nim rozliczy się również kierowców z przebytych tras, a w końcu – opłaci przejazdy transportem publicznym lub zakupy.
Rodzaje kart Mifare
Obecnie wyróżnia się kilka rodzajów kart Mifare, w tym:
- klasyczny EV1 – wyposażony w pamięć EEPROM 1K lub 4K, gwarantujący znakomite szyfrowanie i przesył danych na poziomie 106 kb/s,
- DESFire – z 3-składnikowym uwierzytelnianiem i systemem tworzenia kopii zapasowych; ten rodzaj zgodny jest z najnowszymi standardami NFC,
- Plus – wyposażony w najwyższej klasy zabezpieczenia (szyfrowanie danych i uwierzytelnianie AES),
- Ultralight – którego chip posiada unikalny identyfikator IOS i jednorazowo programowalną pamięć.
Karty Mifare mogą mieć różne formy
Warto pamiętać, że wybierając taką kartę, można postawić na coś więcej niż klasyczny kartonik, noszony w portfelu. Może być ona przezroczysta, z określonymi wycięciami, jak i innymi, indywidualnie dobranymi cechami. Aby dowiedzieć się, jakie są opcje, warto sięgnąć do oferty sprawdzonego producenta takich akcesoriów.