Dzisiaj jest: Środa, 24 lipca 2019 Imieniny: Kingi, Krystyna, Michaliny

Cyber Oleśnica

OPIS PORADNI DOBRY START, KLIKNIJ

Akwarystyka słodkowodna - Jak pielęgnować ryby w akwarium

Czytelnia > Dział: 

Nie ma życia bez wody Zarówno rośliny, ryby jak i woda wraz ze światłem składają się na niezwykle interesujący wizerunek naszego akwarium wzbogaconego dodatkowo o umieszczone w nim dekoracje. Jednak ten niezmącony ekosytem trwać może jedynie wówczas, gdy poszczególne jego elementy, a więc woda, ryby i rośliny są do siebie dobrze dopasowane. W ekosystemie akwarium woda gra wyjątkową istotną rolę.

Nie ma życia bez wody
Zarówno rośliny, ryby jak i woda wraz ze światłem składają się na niezwykle interesujący wizerunek naszego akwarium wzbogaconego dodatkowo o umieszczone w nim dekoracje. Jednak ten niezmącony ekosytem trwać może jedynie wówczas, gdy poszczególne jego elementy, a więc woda, ryby i rośliny są do siebie dobrze dopasowane. W ekosystemie akwarium woda gra wyjątkową istotną rolę. Jej jakość stanowi o dobrym samopoczuciu i zdrowiu naszych podopiecznych, jest przecież środowiskiem życia ryb. Również wzrost roślin i mikroorganizmów jest zależny od jakości wody. Kontrolowanie podstawowych parametrów wody oraz regularna jej podmiana jest podstawową zasadą odpowiedzialnej akwarystyki.  Uwaga: przy każdej podmianie nie należy wlewać wody z kranu bezpośrednio do akwarium, wodę taką należytą odstawić na jakiś czas.

Co z chemią?
Ryby będą czuły się dobrze tylko wtedy, kiedy woda będzie odpowiedniej jakości. Zapoznajmy się zatem z jej parametrami określającymi jakość wody:Twardość ogólna (GH)Twardość ogólna zależy przede wszystkim od ilości wapnia i magnezu. Jeżeli jest ich dużo, wodę określa się jako twardą, jeżeli mało, jest ona miękka. Twardość ogólna ma kluczowy wpływ na biologie całego życia wodnego. Jej wielkość podawana jest w jednostkach °dH.

Twardość węglanowa (KH)
Prawie każda woda zawiera węglany i wodo węglany, których zawartość w wodzie określa się za pomocą KH. Odgrywają one ważną rolę w akwarium gdyż działają jako bufor pH, zapobiegając gwałtownym zmianom pH, wywołanych na przykład spadkiem kwasowości. Oznacza to , że wartość KH ma bezpośredni wpływ na samopoczucie ryb. Jeśli to tylko możliwe, wartość KH nie powinna nigdy w akwarium spadać poniżej 3° dH.

Odczyn (pH)
Odczyn wody określany jest przez zawartość kwasów i zasad rozpuszczonych w wodzie, które powodują, że woda jest bardziej kwaśna lub bardziej alkaliczna. Woda ma odczym obojętny, kiedy jej wartość pH wynosi 7,0. Im więcej w wodzie kwasów, tym wartość pH jest niższa, im więcej zasad , tym pH wyższe. Zalecane jest sprawdzanie pH w akwarium raz w tygodniu. pH jest zależne bezpośrednio od twardości węglanowej i zawartości dwutlenku węgla (CO2). Jeżeli zmieni się twardość węglanowa lub zawartość CO2, automatycznie zmieni się pH wody.

Amoniak, azotyny, azotany
Do akwarium wciąż doprowadzane są związki azotu - z odchodami ryb, obumarłymi fragmentami roślin, resztkami pokarmu. W tym momencie zaczyna się ich wieloetapowy rozkład. Najpierw, w zależności od pH, tworzą się toksyczny amoniak lub nieco mniej toksyczne jony amonowe. Jeżeli pH jest powyżej 7,0, wzrasta ilość amoniaku, jeżeli pH jest poniżej 7,0. wzrasta ilość ilość jonów amonowych. Nawet niewielkie stężenie amoniaku może być na dłuższą metę szkodliwe w przypadku delikatnych gatunków ryb. Bakterie azotowe Nitrosomonas utleniają amoniak i jon amonowy do azotynów. Azotyny niestety również są bardzo toksyczne i ich wysokie stężenie może być na dłuższą metę szkodliwe lub nawet śmiertelne dla ryb. Azotyny utleniane są do azotanów przez bakterie Nitrobakter. Azotany są pokarmem dla roślin, lecz niestety mogą również potęgować rozwój glonów. Amoniak i azotyny sa szkodliwe nawet w niewielkich stężeniach (zwłaszcza przez dłuższy czas). Jeżeli za pomocą testów stwierdzisz obecność amoniaku i azotynów, oznacz to , że filtracja biologiczna nie działa prawidłowo.
 

Warunki takie są dla ryb szkodliwe i szybko mogą stać się niebezpieczne

Zapobiegać temu możesz poprzez częste częściowe podmiany wody, zmniejszenie ilości podawanego pokarmu i zmniejszenie obsady oraz zapewnione odpowiedniego natlenienia.

Testysprawdzające jakość wody
Każdy miłośnik akwarystyki powinien regularnie sprawdzać właściwości wody akwariowej. Zła jakość wody wskazuje na to, że równowaga biologiczna jest zaburzona i akwarium nie funkcjonuje prawidłowo. Testy zapewniają bezpieczeństwo - pozwalają zawczasu rozpoznać zagrożenia i zapobiec szkodom. Wartości parametrów ocenisz dokładnie porównując wyniki ze skalą barwną lub licząc ilość kropli dodanych do próbki przed zmianą jej zabarwienia. Testy dostępne są w każdym sklepie zoologicznym.

PORADA:
  • unikaj przerybienia
  • karm rybki kilka razy dziennie niewielkimi porcjami pokarmu, zjadanymi przez rybki w kilka minut
  • upewnij się, że w akwarium jest wystarczające napowietrzanie i filtracja
  • regularnie częściowo podmieniaj wodę (20 - 30% objętości akwarium)
  • czyść regularnie dno zbiornika
  • zdrowe rośliny są warunkiem utrzymania czystości w zbiorniku.

Jak dbać o ryby w akwarium - Porady | Opinie ↓


Słowa kluczowe: 

↓ może to Cię też zainteresuje: 

KOMENTARZE / OPINIE

hej chcę w domu założyć akwarium tylko pytanie które ryby są łatwiejsze w utrzymaniu słodkowodne czy ryby słonowodne i jak pielęgnować ryby w akwarium można gdzieś nabyć poradnik dla początkującego akwarystyka ?.
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Zdecydowanie łatwiejsze w utrzymają w domu w akwarium są ryby słodkowodne Smile a poradników to szukaj na forum poświęconym akwarystyce jak chociaż by superakwarium pl albo poradnik-akwarystyczny pl , takich for blogów jest trochę w internecie i pisanie kolejnego poradnika dla początkujących nie ma sensu,wystarczy poszukać Smile
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba