Dzisiaj jest: Wtorek, 16 lipca 2019 Imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli

Cyber Oleśnica

OPIS PORADNI DOBRY START, KLIKNIJ

Skontroluj swoje znamiona - akcja bezpłatnych badań dermatologicznych w Oleśnicy

Czytelnia > Dział: 

DermoBus.jpgJuż 20 października mieszkańcy Oleśnicy będą mieli okazję wykonać bezpłatne badania wszystkich znamion na swojej skórze. Celem akcji zainicjowanej przez Fundację NEUCA dla Zdrowia jest promocja profilaktyki i diagnostyka czerniaka.

Każdego roku na świecie diagnozuje się około 130 tys. nowych zachorowań na czerniaka. Tylko w Polsce co roku około 2,5 tys. osób dowiaduje się o chorobie. Kluczową rolę w walce z czerniakiem odgrywa wczesna diagnostyka.

Wśród symptomów, jakie powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u dermatologa są między innymi zmiany koloru naszych znamion, nieregularny kształt bądź ich krwawienie. Niezależnie od ewentualnego występowania tych objawów powinniśmy co roku wykonywać badania dermatoskopowe.

W odpowiedzi na tę potrzebę, Fundacja NEUCA we współpracy z aptekami działającymi w ramach programu PARTNER+, organizuje ogólnopolską akcję badań, której celem jest promocja profilaktyki i diagnostyka czerniaka.

Profilaktyka to najprostsze i najtańsze działanie prozdrowotne. Im wcześniej wykryjemy chorobę, tym szybciej zaczniemy ją leczyć . Skóra jest największym organem naszego ciała, który w dodatku chroni nasz organizm przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Dlatego troska o stan skóry to nie tylko troska o wygląd zewnętrzny, ale o zdrowie całego organizmu – komentuje Katarzyna Butkiewicz, lekarz spec. dermatologii i wenerologii, członek Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego.

W trakcie wizyty dermobusa Fundacji NEUCA dla Zdrowia, wykwalifikowany personel medyczny obecny na miejscu oceni wszystkie znamiona barwinkowe pacjentów, potocznie zwane pieprzykami. Dermatoskop wykorzystywany podczas badania pozwala na objerzenie nie tylko powierzchni skóry, ale także jej głębszych struktur. Dzięki temu specjalista jest w stanie określić czy zmiana nie ewoluuje w groźnego dla zdrowia i życia pacjenta - czerniaka złośliwego. Po zakończonej wizycie, pacjent otrzyma wynik badania wraz obrazem podejrzanego znamienia i dalszymi zaleceniami. Badanie jest całkowicie bezinwazyjne i pozwala na określenie następujących parametrów:

  • A (asymmetry) - asymetria - czerniak w odróżnieniu od zmian barwnikowych wykazuje nieregularny wygląd,

  • B (borders) - granice - brzegi zmiany są nierówne i postrzępione,

  • C (color) - kolor - kolor czerniaka jest różnorodny od jasnobrązowego do czarnego, nierównomiernie rozłożony, często z punktowym skupieniem barwnika,

  • D (diameter) - średnica zmiany > 5 mm,

  • E (elevate) - uwypuklenie - uwypuklenie się zmiany ponad otaczający naskórek.

 

Dermobus będzie zlokalizowany w Oleśnicy 20 października przy ulicy Rynek 11, między godzinami 10:00 16:00 przy siedzibie partnera akcji. Następnie ruszy do Babiaka. Udział w badaniu jest bezpłatny, wymagane są jednak wcześniejsze zapisy. Można ich dokonywać w okresie dziesięciu dni przed planowanym badaniem pod tym samym adresem, gdzie odbywać się będą badania.

Wszelkie szczegóły na temat terminów badań i lokalizacji znajdują się na stronie Fundacji NEUCA dla Zdrowia (fundacjaneuca.pl).

Plakat_akcja-bezplatnych-badan-dermatologicznych-w-olesnicy.jpg


O Fundacji:

Misją Fundacji NEUCA Dla Zdrowia jest dążenie do poprawy zdrowia i związanej z tym jakości życia społeczeństwa. Fundacja działa na rzecz rozwoju opieki farmaceutycznej i opieki zdrowotnej, udzielając wsparcia na takie cele, jak: poprawa dostępu pacjentów do nowoczesnych form leczenia i rehabilitacji, w tym farmakoterapii; poprawa standardów ochrony zdrowia w grupach szczególnej troski
i zagrożonych wykluczeniem społecznym, takich jak bezrobotni, bezdomni, osoby uzależnione, osoby z niepełnosprawnością, samotne; pomoc ofiarom wypadków, zdarzeń losowych i klęsk żywiołowych; promocja profilaktyki i edukacji zdrowotnej; wsparcie edukacji i kształcenia ustawicznego pracowników służby zdrowia.

Inf. prasowa / InnerLook Public Relations

Akcja bezpłatnych badań dermatologicznych w Oleśnicy


Słowa kluczowe: 

↓ może to Cię też zainteresuje: 

KOMENTARZE / OPINIE

to już jutro jest ta akcja bezpłatnych badań dermatologicznych i za późno się dowiedziałam bo chyba wymagane były zapisy wcześniejsze szkoda
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Czyli Dermobus Neuca jeździ po całej Polsce? Czy w takiej miejscowości jak Bierutów też Dermobus przyjedzie?
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
jestem ciekawa czy czerniak boli przy dotyku albo swędzi ,bo mam ciemną plamkę pod piersią około pół centymetra ale to mam już kilka lat i nie boli nie swędzi a do tej pory nie wiem co to jest...
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba