Agencja celna — komu się przyda?
Biznes i Finanse

Agencja celna — komu się przyda?

Prowadzenie zagranicznych interesów, związanych z pozyskiwaniem jakichś dóbr w innym kraju lub sprzedawaniem towarów za granicą, potrafi być bardzo opłacalne, ale jest też związane z pewnym ryzykiem oraz utrudnieniami. Te ostatnie dotyczą szczególnie kwestii celnych, muszą zatem mieć je na uwadze zwłaszcza przedsiębiorcy handlujący z krajami nieznajdującymi się w Unii Europejskiej. Pomocne mogą być usługi agencji celnej. Czytaj dalej, by dowiedzieć się więcej.

W czym może pomóc agencja celna?

Jeśli nawiąże się współpracę z dobrą firmą tego rodzaju, można będzie praktycznie zupełnie zapomnieć o tym, że do przewozu towarów przez granice potrzebne są jakieś formalności, gdyż zadbanie o nie leży w gestii pracowników takiej firmy. Jest to niebywale dogodne między innymi dla przedsiębiorców którzy zupełnie nie chcą się tym zajmować czy na przykład działają w branży od niedawna, oczywiste jest zatem, że potrzebują wsparcia, nie wiedząc na przykład, czym jest taryfa celna czy unijny kodeks celny . Tylko brak problemów, nieścisłości czy niedopatrzeń w czasie odprawy celnej gwarantuje, że towar przekroczy granicę, a przy tym uniknie się przestojów czy opóźnień. Jak wiadomo, w biznesie lepiej do tego nie dopuszczać, czasem nawet terminowość dostawy może decydować o być albo nie być przedsiębiorstwa. Jeszcze gorszym widmem są kary, które można ponieść choćby na skutek nieoclenia towaru, w przypadku którego jest to wymagane.

Dobre rozwiązania

Na tym jednak korzyści ze współpracy z takimi specjalistami wcale się nie kończą. Pracownicy agencji są też w stanie podpowiedzieć dobre rozwiązania, na przykład na temat tego, jak stać się tzw. upoważnionym przedsiębiorcą, dzięki któremu można między innymi zmniejszyć koszty działań celnych oraz skrócić czas całej odprawy. To przyda się na przykład firmom organizującym transport często, chcącym, by przebiegał on szczególnie sprawnie oraz pragnącym rozwijać biznes —  posiadanie certyfikatu AEO zachęca bowiem do nawiązywania z daną firmą współpracy zwłaszcza wielkie międzynarodowe korporacje.

Wsparcie, które się opłaca

Zatrudnienie specjalistów, którzy na temat kwestii celnych wiedzą wszystko, mogą zoptymalizować koszty oraz są na bieżąco ze zmieniającymi się przepisami, ma z pewnością same zalety. W dodatku agencja celna prowadzi rozmaite szkolenia dla zainteresowanych poszerzaniem wiedzy.

Zobacz również