Dzisiaj jest: Czwartek, 17 sierpnia 2017 Imieniny: Anity, Elizy, Mirona

Informacja na Cyber Oleśnica


| ARTYKUŁ  |  FIRMĘ   |  KONCERT   |  WYDARZENIE |
Zakaz handlu w niedzielę z korzyścią dla dzieci

Czytelnia | Artykuły > Dział: 


thumb_zakaz-handlu-w-niedziele-z-korzyscia-dla-dzieci.jpgUstawa o zakazie handlu w niedziele sprawi, że rodziny zamiast wspólnych zakupów  zaczną szukać alternatywnych form spędzania wolnego dnia. Skrócenie czasu pracy sklepów o jeden dzień w tygodniu może przełożyć się na więcej czasu spędzanego na wartościowej – szczególnie dla dzieci – rozrywce. Największe centra rozrywki przygotowują się na wzrost zainteresowania ich usługami w niedziele.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele ma szansę wejść w życie z początkiem 2018 roku. Wprawdzie nie znamy jeszcze ostatecznego kształtu nowych norm prawnych, jednak już teraz można wskazać tych, którzy skorzystają na krótszym tygodniowym czasie pracy sklepów. Chodzi głównie o ludzi pracujących w handlu, którzy zyskają wolny czas. Na ustawie skorzystać mogą również nieobjęte zakazem gałęzie gospodarki m.in. sektor usług, a w szczególności tych dedykowanych rozrywce.

Od zawsze w weekendy i dni świąteczne wolne od pracy nasze centra rozrywki odwiedza więcej klientów. Po wejściu w życie ograniczenia handlu wiele osób zyska czas dla rodziny. Już teraz przygotowujemy się do wzmożonego ruchu i pracujemy nad dostosowaniem oferty do większego zainteresowania dzieci i ich rodziców – mówi Mikołaj Jędrzejkowski, prezes sieci Rodzinnych Centrum Rozrywki Loopy’s World. 

Dzięki wolnym od pracy i zakupów niedzielom większych obrotów spodziewać się mogą szeroko pojęta branża rozrywkowa w tym miejsca zabawy, kina, aquaparki, ale także obiekty turystyczne i gastronomiczne. Odrębną kwestią jest pytanie, czy będzie możliwe korzystanie z tego typu usług w obiektach zlokalizowanych w centrach handlowych.
 

Rodzicom brakuje czasu dla dzieci

Trudno w tej chwili jednoznacznie określić jaki wpływ na pozostałe obszary gospodarki będzie miała ustawa. Z całą pewnością jednak można założyć jej pozytywny wymiar społeczny. Według szacunków co niedzielę w handlu pracuje od 220 do 250 tys. osób. W większości są to kobiety. Niedziela to często najbardziej dogodny moment, nie kolidujący ze szkołą, na spędzenie czasu z dziećmi. Zakaz handlu w ten dzień może więc być choć częściowym rozwiązaniem problemu braku czasu wolnego dla najbliższych, na który uskarża się aż 22% Polaków (dane CBOS[1]).
 

Skoro nie zakupy, to może wspólna zabawa?

Intencją pomysłodawców projektu ustawy jest nie tylko umożliwienie osobom pracującym w handlu spędzania niedziel z rodziną, ale także zmiany w zakresie zagospodarowania czasu wolnego w ogóle. Beneficjentami ustawy niewątpliwie będą dzieci. Te, których rodzice pracują w handlu będą miały ich dla siebie przez cały dzień. Co więcej, najmłodsi będą mogli liczyć na wspólne spędzanie czasu w bardziej atrakcyjny sposób niż zakupy. Bowiem, jak wskazują badanie TNS „Ile czasu rodzice poświęcają dzieciom”[2], właśnie na zakupy Polacy najczęściej wybierają się z dziećmi w wieku szkolnym.

Nie chodzi tylko o ilość wspólnie spędzonych godzin, lecz o to, co w tym czasie robimy. Mamy nadzieję, że planowana ustawa o zakazie handlu w niedzielę przełoży się na więcej czasu spędzanego przez rodziny na wartościowej i przyjemnej - zarówno dla dzieci jak i rodziców - rozrywce – dodaje Mikołaj Jędrzejkowski z Loopy’s World


[1] Na podstawie badania CBOS: „Czas wolny Polaków", przeprowadzono w dniach 5 – 11 sierpnia 2010 roku.

[2] Na podstawie badania: TNS Polska, Ile czasu rodzice poświęcają swoim dzieciom?, 2014.

źródło: newseria


Zakaz handlu w niedzielę z korzyścią dla dzieci | Opinie ↓


Słowa kluczowe: 

↓ może to Cię też zainteresuje: 

KOMENTARZE / OPINIE

Dzieci ale i całe rodziny na tym skorzystają, obecnie takie życie jak nie ma więcej czasu na spędzenie czasu z dziećmi jest trudne sama już szukam innej pracy bo rodzina ważniejsza.
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
a kiedyś były wolne niedziele od handlu jedynie targowiska były ale to kto chciał a dzięki unii europejskiej i polityce PO ludzie nie mają czasu na dzieci
w górę
Już ktoś oddał 1 głos
Dla mnie idealnym rozwiązanie było by gdyby były wszystkie niedziele wolne od pracy pracuje w Kauflandzie i mam niewiele czasu by zająć się dziećmi a po pracy często zmęczona jestem mam nadzieje że to nie będzie wolna tylko jedna niedziela a wszystkie niedziele w miesiącu
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Moja dziewczyna pracowała w tym kołchozie pracy i zrezygnowała za moją namową bo mi jej szkoda było żeby pracować za tak małe pieniądze na kasie w supermarkecie,teraz pracuje w małym sklepie i ma więcej luzu a pieniądze trochę lepsze no i ma niedziele wolne,jak masz inną pracę na oku to uciekaj bo te niemieckie i też francuskie supermarkety wykorzystują Polaków jak tylko mogą, w niemczech w takim kauflandzie na kasie zarabiają nawet 5 razy więcej jak w Polsce też na kasie w kauflandzie czy to lidlu no i w NIEMCZECH I WE FRANCJI MAJĄ NIEDZIELE WOLNE BO TAM DBAJĄ O SWOJEGO PRACOWNIKA! a Polaków traktują jako tanią siłę roboczą bo te ich supermarkety napędzają mocna gospodarkę niemiecką i francuską a Polska została zalana tymi zagranicznymi supermarketami bardzo i ja też popieram wolne niedziele jak najbardziej ! jak pis wprowadzi tą ustawę to tylko patrzeć jak antypolacy (lisy tuskie i inne) będą narzekać że w niedziele nie będą gdzie mięli zrobić zakupów a oprócz niedzieli jest jeszcze 6 innych dni i w tam te dni można spokojnie robić zakupy a niedziela powinna być wolna żeby chociaż jeden dzień spedzić z rodziną razem a nie zapier...ać w zagranicznych supermarketach za grosze .Po prostu Polacy nie dajmy się wykorzystywać zagranicy !
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba


DODAJ KOMENTARZ / OPINIĘ LUB ZADAJ PYTANIE
Wpis - komentarz, opinia, pytanie
Portal CyberOlesnica.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za treść wpisów czytelników. Zamieszczone wpisy są prywatnymi opiniami czytelników portalu za które odpowiada sam piszący. CyberOlesnica.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania wpisów, które zawierają wulgaryzmy, są niezgodne z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, obrażają rasy, religie, zawierają reklamy, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail.
CAPTCHA
Zabezpieczenie przed spamem
10 + 4 =
Rozwiąż to proste zadanie matematyczne i wpisz wynik