Dzisiaj jest: Niedziela, 25 lutego 2018 Imieniny: Almy, Cezarego, Jarosława

Informacja na Cyber Oleśnica


| ARTYKUŁ  |  FIRMĘ   |  KONCERT   |  WYDARZENIE |
Wypadki w pracy, a ubezpieczenie i zadośćuczynienie

Czytelnia | Artykuły > Dział: 


W każdym przedsiębiorstwie zdarzają się wypadki w miejscu pracy. Czasem są to błahe zdarzenia, takie jak skręcenie nogi czy otarcia, czasem jednak zdarzają się poważniejsze urazy, bądź przypadki śmiertelne. Niestety dane z Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, iż z roku na rok gwałtowanie wzrasta liczba wypadków (w tym również śmiertelnych) w polskich firmach. Wynikać to może z nieodpowiednich warunków pracy, źle dobranego sprzętu, braku odpowiednich kwalifikacji do wykonywanych obowiązków, bądź rezygnacji z właściwych szkoleń i kursów zawodowych.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. nr167 z 2009 r., poz. 1322) za wypadek w pracy uważa się nagłe zdarzenie podyktowane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które miały miejsce podczas pracy.

Należy się zatem zastanowić jakie prawa ma poszkodowany i o co może się ubiegać?

Podczas wypadku poszkodowany lub świadek zdarzenia ma obowiązek zgłoszenia sytuacji pracodawcy, ten udzielenia pierwszej pomocy, zabezpieczenia miejsca zdarzenia, wezwania właściwych służb ratunkowych i sporządzenia odpowiednich dokumentacji (protokołu powypadkowego lub karty wypadku) dostarczanej poszkodowanemu (bądź jego rodzinie) i jednostce inspekcji pracy. Pracownik, który uległ wypadkowi (bądź jego rodzina w przypadku zdarzenia śmiertelnego) ma prawo zgłosić roszczenie do ZUS (lub innego płatnika składek) oraz bezpośrednio do pracodawcy.

Ubiegający się o świadczenie z ZUS obowiązany jest złożyć do pracodawcy odpowiedni wniosek, który kompletuje dokumentację i składa ją wraz z wnioskiem poszkodowanego do właściwej jednostki płatnika składek.

Po zatwierdzeniu wniosku i dokumentacji ZUS może orzec o przyznaniu szeregu świadczeń. Jednym z nich jest jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy. Dla ubezpieczonego przysługuje wtedy, gdy pracownik doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Za stały uszczerbek na zdrowiu uznaje się naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie czynności organizmu i nie rokuje poprawy. Za długotrwały uszczerbek na zdrowie uważa się natomiast naruszenie sprawności organizmu powodujące upośledzenie czynności organizmu na czas przekraczający pół roku i rokujący poprawę. Oceny stopnia uszczerbku na zdrowiu i jego związku z wypadkiem przy pracy po zakończeniu leczenia i rehabilitacji określa orzecznik ZUS. Od jego orzeczenia poszkodowanemu przysługuje 14 dni od dostarczenia orzeczenia na zgłoszenie sprzeciwu do komisji lekarskiej, która w składzie trzyosobowym na podstawie dokumentacji dołączonej do wniosku i przeprowadzeniu badanie poszkodowanego wydaje orzeczenie. Po wydaniu owego orzeczenia ZUS wydaje decyzję w sprawie, od której z kolei poszkodowany może się ponownie odwołać w ciągu 30 dni od daty doręczenia decyzji.

Od 2007 roku jednorazowe odszkodowanie wynosi 20% przeciętnego wynagrodzenia (za rok poprzedni) za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.
Jednorazowe odszkodowanie należy się również wtedy, gdy poszkodowany poniósł śmierć wskutek wypadku przy pracy. Ubiegać o nie może: małżonek, dzieci własne oraz małżonka, dzieci przysposobione oraz przyjęte pod opiekę, wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, a także rodzice poszkodowanego, przysposabiający, macocha oraz ojczym.

Pracownik ubiegający się o świadczenia z ZUS jednocześnie może wystąpić o odszkodowanie za poniesiony uszczerbek na zdrowiu również od swojego pracodawcy zgodnie z przepisami Kodeksu Cywilnego. Zasadnicze są tu przepisy dotyczące odpowiedzialności za czyn niedozwolony. Poszkodowany pracownik musi wykazać przesłanki odpowiedzialności odszkodowawczej pracodawcy takie jak: wina, poniesiona szkoda oraz związek przyczynowo-skutkowy. Odszkodowanie uzyskane od pracodawcy z reguły jest zdecydowanie wyższe od tego uzyskanego z ZUS, dlatego też warto złożyć taki wniosek do pracodawcy. Należy nadmienić, iż w obecnych czasach większość pracodawców posiada dobrowolną polisę OC w zakresie skutków działalności swojej firmy, dzięki temu koszty ponosi ubezpieczyciel, a nie sam pracodawca. W związku z tym, nie należy obawiać się złej reakcji pracodawcy i rezygnować z ubiegania przysługującego nam odszkodowania.

Warto również pokusić się o dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne z zakładu pracy, które gwarantuje wypłatę odszkodowania (w zależności od warunków ubezpieczenia) dla poszkodowanego lub jego rodziny.

Autorem artykułu jest portal przetargowy Oferent- http://www.oferent.com.pl/oferta
Inf. prasowa

Zdarzył Ci się wypadek w pracy?
Były problemy z odszkodowaniem? | Opinie ↓


Słowa kluczowe: 

↓ może to Cię też zainteresuje: 

KOMENTARZE / OPINIE

a jak jest wypadek w pracy to jaki jest czas na zgłoszenie tego wypadku z winy pracodawcy bo rozumiem że tego samego dnia trzeba zgłosić kierownikowi czy komu do inspekcji pracy żeby się starać o pieniądze z ubezpieczenia ?
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Miałam wypadek w pracy w Niemczech - praca w kuchni. Potknęłam się i poślizgnęłam na mokrej podłodze i złamałam sobie nadgarstek i nogę i nadal przebywam na zwolnieniu lekarskim. Od koleżanki słyszałam że można starać się o odszkodowanie z OC pracodawcy no i też wzięłam się za poszukiwania firmy ale takich firm na rynku jest dużo. Czy moglibyście mi pomóc i polecić jakąś sprawdzoną dobrą firmę? Ja już nie mam siły w szukaniu bo wybór jest duży ale szukam najlepszej oferty.
w górę
Już ktoś oddał 1 głos
Mój kolega również miał wypadek w pracy w Niemczech i starał się o odszkodowanie z ubezpieczenia swojego pracodawcy no i zlecił przeprowadzenie sprawy firmie odszkodowawczej i jak mówił sprawa trwała dosyć długo ale jak sprawa dobiegła już końca to był bardzo zadowolony bo dostał wysokie odszkodowanie. Jeśli chodzi o twoją sytuację to raczej jest to zaniedbanie ze strony pracodawcy i także mogłeś starać się o odszkodowanie z pracy. Zlecenie takiej sprawy jest dobrym posunięciem biorąc pod uwagę że wypadek przytrafił się w pracy za granicą. Każdy kraj ma swoje prawo w tych kwestiach i jeśli nie zna się jakie ma się możliwości to ciężko też jest uzyskać dobrą pomoc tak mi się wydaje. Ja pracowałem przez pewien czas w Anglii ale na szczęście żaden wypadek mi się nie przytrafił , a praca była ciężka i podatna na wypadki.
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba
Witajcie ! mam pytanie jak to jest wypadek w pracy i ubezpieczenie ? Jakiś czas temu miałem wypadek w pracy i chcę poznać wasze opinie odnośnie mojego problemu . Miałem wypadek w kwietniu i miałem złamaną rękę no i miałem założony gips który nosiłem do maja a BHP-owiec protokół spisał dopiero dwa dni jak mi ściągnęli gips czyli 10 maja a skierowanie do ZUS-u dostałem dopiero 5 czerwca czyli prawie miesiąc po spisaniu protokołu z wypadku .lekarz prowadzący mój przypadek przyjął mnie wczoraj czyli 9 czerwca ,jest jakiś czas w którym muszę załatwić odszkodowanie za ten wypadek w pracy ?
w górę
Daj łapkę w górę, jeśli komentarz Ci się podoba


DODAJ KOMENTARZ / OPINIĘ LUB ZADAJ PYTANIE
Wpis - komentarz, opinia, pytanie
Portal CyberOlesnica.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za treść wpisów czytelników. Zamieszczone wpisy są prywatnymi opiniami czytelników portalu za które odpowiada sam piszący. CyberOlesnica.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania wpisów, które zawierają wulgaryzmy, są niezgodne z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, obrażają rasy, religie, zawierają reklamy, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail.
CAPTCHA
Zabezpieczenie przed spamem
6 + 1 =
Rozwiąż to proste zadanie matematyczne i wpisz wynik